• BIST 104.595
  • Altın 229,238
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 15 °C

Çocuktaki Yabancı Cisim Aspirasyonlarında Neler Yapılmalı?

Çocuktaki  Yabancı Cisim Aspirasyonlarında  Neler Yapılmalı?
İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Pediatrik Alerji ve Göğüs Hastalıklarından Doç. Dr. Zeynep Tamay çocukluk çağında yabancı cisim aspirasyonlarının sık karşılaşılan ve yaşamı tehdit eden olaylardan birisi olduğunu söyledi.

Genellikle 3 yaşın altında ve erkek çocuklarda sık olduğuna dikkat çeken Tamay, şöyle devam etti:

“Çocukların her şeyi ağızlarına götürme eğilimi, azı dişlerinin eksik oluşu ve genellikle de oynarken bir şeyler yemeleri  aspirasyona  zemin hazırlıyor.

 Çocuk boğazına kaçırdığı cismi öksürük refleksiyle çıkartıyor  ve yutuyor; ancak koruyucu mekanizmalar yeterli olmadığında cisim,  solunum yoluna kaçıyor ve üst hava yollarından alt hava yollarına kadar herhangi bir yerde tıkanıklığa yol açıyor. Çocuklara en sık aspire edilen yabancı cisimler başta kuruyemişler gibi yuvarlak olan ve tükürük ile erimeyen besinlerdir.

Yabancı cismin tanısında can alıcı nokta ayrıntılı alınmış öyküdür, çünkü akut devre  geçtikten sonra  fizik muayene ve radyolojik incelemeler tamamen normal  olabilir. Yabancı cisim aspirasyonu  için tipik öykü çocuğun elindeki yiyeceği veya nesneyi boğazına kaçırdığında aniden nefes alamaması, morarması ve arkasından öksürüklerin başlamasıdır. Bu öykü ayrıntılı olarak evebeynlere mutlaka sorulmalıdır. Özellikle ufak bir çocukta fındık, fıstık, leblebi veya çekirdek yerken böyle bir öykünün olması yabancı cisim aspirasyonunu  kuvvetle düşündürür.

Yabancı cisimler çoğunlukla küçüktür ve çoğu üst solunum yollarından geçerek sağ ana bronşa yerleşir. En sık başvuru şikayetleri; öksürük, hışıltı, dispne ve ateştir. Bulgular  saatler içinde gelişebileceği gibi bazen de haftalarca sonra ortaya çıkar. Hasta kronik öksürük, tekrarlayan veya düzelmeyen pnömoni ile başvurabilir, astım tanısıyla aylarca izlenebilir. Fizik muayene normal olabilir veya cismin yerleştiği bölgeye göre hafif taşipneden ciddi stridor, hışıltı ve siyanoza kadar değişebilen solunum sıkıntısı belirtileri görülebilir.

 Yabancı cismin üçlü klasik bulgusu olan tek taraflı solunum seslerinde azalma veya alınmama, hışıltı ve öksürük hastaların ancak %40’ ında görülür ancak bu bulgulardan en az birisi hastaların % 75 inde vardır. Hareketli bir yabancı cisim fizik muayene ve radyolojik tetkiklerde hızlı değişime neden olabilir. Yabancı cisim  aspirasyonu tanısında ilk istenecek tetkik anteroposterior, lateral pozisyonda çekilmiş larengeal veya trakeal  cisim için boyun, bronşiyal  cisim için akciğer grafisidir.

 Aspire edilen cisimlerin radyoopak  olanları filmde görülebilir. Yabancı cisimlerin ancak yüzde %10 u opaktır.  Grafide cismin havayollarını tıkamasına bağlı olarak tarkeobronşiyal hava yolunda daralma, etkilenen akciğer bölgesinde havalanma azlığı, atelektazi, karşı akciğerde kompansatuar amfizem, pnömoni, pnömotoraks, mediastinel kayma saptanabilir. Erken evrede tanınmamış bir cisim aspirasyonu geç devrede bronşektazi veya akciğer absesi bulgularıyla gelebilir. Alt solunum yollarına kaçmış cisimlerin  % 25 inde akciğer grafisi normaldir.

 Öykü ve fizik muayene bulguları yabancı cisim aspirasyonunu düşündürdüğünde akciğer grafisinde bulgu olmasa dahi kesin tanı için mutlaka bronkosokopik tetkik yapılmalıdır. Hastada ciddi solunum sıkıntısı varsa veya yer değiştiren cisim düşünülüyorsa acilen rijid bronkoskopi yapılmalıdır. Hayatı tehdit eden bulguları olmayan bir hastada ise bronkoskopi, anestezi öncesi mide boşalmasını beklemek gibi uygun koşullar sağlandıktan sonra deneyimli bir ekip tarafından uygulanır. Yabancı cisim çıkarıldıktan sonra hafta içinde ateşin ve/veya radyolojik bulguların, öksürük veya hışıltı gibi semptomların devam etmesi halinde akciğerde kalmış yabancı cisim parçaları açısından bronkoskopi tekrarlanır.

Cerrahi müdahale  sonrasında akciğerin tam olarak açıldığını görmek için kontrol akciğer grafisi çekilmelidir.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim