• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

DANIŞTAY KARARI NEDEN UYGULANMIYOR?

DANIŞTAY KARARI NEDEN UYGULANMIYOR?
TEB Danıştay’ın 1 Hazirandan itibaren karekodsuz ilaçların hastalara verilmemesi ile ilgili genelgelerdeki hükümlerin yürütmesini durdurduğunu anımsattı ve

eczane stoklarının  % 50’sini oluşturan karekodsuz ilaçların bedeli ödenmediğinde bunların ecza depolarına iade edileceğini açıkladı.


Türk Eczacıları Birliği (TEB) açıklamasında şöyle denildi:

“TEB  olarak  hem Bakanlık düzeyinde, hem de konunun diğer muhataplarıyla sistemin devreye girmesinin öncesinde ve sonrasında defalarca görüşmeler yaptık, çözüm önerilerini ve taleplerimizi içeren dosyamızı sunduk. Bu süreçte, Danıştay da bizim haklılığımızı onaylayarak, karekodsuz olarak üretilmiş ilaçların 1 Haziran’dan sonra hastalara verilemeyecek olmasına ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Genelgelerdeki ilgili hükümlerin yürütmesini durdurdu.  Ancak, Sayın Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada, karekodu olmayan ilaçların 1 Haziran tarihinden itibaren “kusurlu ürün” sayılacağını, hastalara verilmesi durumunda ise SGK tarafından geri ödemesinin yapılmayacağını belirtmiştir. Oysa tüm ısrarlarımıza rağmen göz ardı edilen bir gerçek, konunun merkezinde durmaktadır: Bugün eczanelerde bulunan her 2 ilaçtan 1’inin karekodu bulunmamaktadır yani; eczane stoklarının % 50’si karekodsuz ilaçlardan oluşmaktadır.

Diğer yandan karekodlu olarak üretilmiş ve eczanelere verilmiş pek çok ilacın da, üretici firma tarafından Sağlık Bakanlığı’na İTS bildirimi hala yapılmamıştır. Nitekim 24 Mayıs tarihinde İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nce, 786 kalem ilacın karekodunda tutarsızlık ve kayıtdışılık bulunduğu bizzat ilan edilmiştir. Öte yandan, karekodlu ilaçların ambalajlarındaki karekodların okunamadığı durumlar da yaşanmaktadır. Yeşil kart, yurtdışı sigortalıları ve provizyon sistemi olmayan kurumlar için gerekli düzenlemelerin tamamlanmamış olduğu görülmektedir. Bu kapsamdaki hastalara ilacın nasıl verileceği açıklanmış değildir. Son olarak, Medula Provizyon Sistemi’ndeki aksamalar devam etmekte, İlaç Takip Sistemi’nde kesintiler olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Genelgeye göre, eczanelerde bulunan karekodsuz ilaçların, firmaların sorumluluğunda 1 Haziran’a kadar geçici karekodlar ile etiketlenmesi gerekiyordu. Biz bu işlemin çeşitli sakıncaları olduğunu resmi yazılarla ilgili makamlara ilettik.

Birer sağlık profesyoneli olan eczacıların tek amacı, böylesine çetrefilli işlerle uğraşmak değil, sadece mesleklerini yapmaktır. Ancak yıllardır sağlık alanında uygulanan politikalar sonucunda, asıl uygulayıcılar kenara çekilerek, hastalarımızla bizi mücadele eder hale getirmişler ve bu duruma seyirci kalmışlardır, kalmaktadırlar.

Buradan sizlerin aracılığınızla tüm vatandaşlarımıza ilan ediyoruz ki; 1 Haziran tarihinden itibaren eczanelerde yaşanacağı çok açık olan kaostan, Birliğimiz ve eczacılarımız sorumlu değildir! Çünkü eğer eczane stoklarının  % 50’sini oluşturan karekodsuz ilaçların bedeli ödenmez ise bunların hepsi eczaneler tarafından ecza depolarına iade edilecektir. Bu da halkımızın ilaca ulaşmasını engelleyecektir. Bunun asıl sorumlusu;  sizlere ilaç vermemizi engelleyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen, dikenli bir yolda, üstelik dikenleri görerek ve bilerek yürüyenlerdir. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için bir kez daha uyarıyoruz; Bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Danıştay kararına uygun yeni bir düzenleme yapılmalı ve karekodsuz ilaçlar mevcut yönetmeliğe göre 01.01.2011’e kadar şimdi olduğu gibi hastalarımıza verilebilmelidir. Aksi halde, bu durumdan en çok vatandaşlarımızın zarar göreceğini herkes bilmelidir. "

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim