• BIST 104.862
  • Altın 229,812
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2116
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 13 °C

“Deli Dana Hastalığına Karşı Bakanlık Hangi Önlemleri Aldı?”

“Deli Dana Hastalığına  Karşı Bakanlık  Hangi Önlemleri Aldı?”
CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan kırmızı et ithalatının serbest bırakılması ile ilgili olarak olası BSE(Deli Dana Hastalığı) riskine karşı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e bir soru önergesi yöneltti.

 


  Özkan  soru önergesinde,bu ithalatla BSE hastalığının ülkemizdeki hayvanlara  ve insanlara bulaşabilme riskini bakanlığın  nasıl göze  alabildiğini  merak ettiğini belirtti.

 Bu risklere  karşı  alınan önlemler konusunda  bilgi istedi.TBMM Başkanlığına verilen soru önergesinde şu satırların altı çizildi.

 

 "Türkiye mevcut zoonozları bile kontrol altına alamazken, kontrolü bu denli pahalı olan ve kesilen her bir hayvanın test edilmesini gerektiren BSE gibi yeni hastalıkların ülkeye sokulması da doğru bulunmamaktadır. Üstelik söz konusu hastalığın ülkede bir tek hayvanda bile görülmesinin ardından tüm sektörün en az 7-8 yıl boyunca ihracat şansı da kalmayacak ve giderek ithalata bağımlı bir süt sektörü yaratılmış olacaktır.

İthal et,  halk sağlığımız ve hayvan sağlığımız açısından önemli riskler ortaya koyacaktır. Hiçbir ülke kaliteli etini ihraç etmek istemez, kesim öncesi ve kesim sonrası Veteriner Hekim muayeneleri ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız etlerin kalitesi ve sağlığı konusunda emin olmamız mümkün değildir.

 

 Üstelik AB’nin raporunda belirttiği üzere Türkiye’nin halk arasında “Deli Dana” hastalığı olarak adlandırılan BSE konusunda bir çalışması ve bu yönde önemli sayılacak bir ilerlemesi yokken ithalatın yapılmasının risk oluşturacağı belirtilmektedir.

            Karkas ette yaş belirlemesi yapılamayacağına göre bu etlerin 24 aylık veya 30 aylıktan büyük hayvanlara ait olduğuna nasıl kanaat getirilecektir ?

 

1.                               Bu etlerin ithalatıyla ülkemize BSE hastalığının sokulması ve yine  bu eti tüketen insanlarda BSE hastalığı görülme riski konusunda daha önceden  herhangi bilimsel bir çalışma yapılmış mıdır ?

 

2.                               Ülkemizde Risk Stratejisinde belirtilen BSE hastalığına karşı etkin ve sürekli bir tarama ve izleme programı uygulanmakta mıdır ?

  

3.                               Et ithalatının serbest bırakılması kararı  ile bu sorumluluğu üzerinize almış olduğunuza göre ileride oluşabilecek olası hastalık risklerini nasıl göğüsleyebileceğiniz konusundaki görüşleriniz nelerdir ?

 

4.                               Bakanlığınızca ithalat yapılacak ülkeler risk gruplarına göre belirlenmiş ve ithalatın o ülkelerden yapılmasına karar verilmiştir. Ancak AB ülkelerinde serbest dolaşım olduğu ve bu ülkelerin BSE riski olan ülkelerle ilişkileri olup olmadığı konusunda nasıl bilgi sahibi olacaksınız? Bu etlerin laboratuar testleri, kesim usulleri ve yaş tayinleri nasıl yapılacaktır? İthalat için görevlendireceğiniz Veteriner Hekimler bu seçimlerde nasıl ve ne gibi bir etkin rol oynayabilecekler, nasıl yetki ve otorite sağlayabilecekler ? Bu durumdan rahatsız olmuyor musunuz ? "

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim