• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Diş Hekimleri Neden Tam Gün’e Karşı?

Diş Hekimleri Neden Tam Gün’e Karşı?
Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel diş hekimlerinin Tam Gün Yasasına neden karşı olduklarını açıkladı.

Yücel, prensip olarak Tam Gün çalışmaya karşı  olmadıklarını, ancak bu yasanın tek bir işte, tam gün, insanca çalışabilmenin yasası olmadığını söyledi.

Yücel şöyle devam etti:

değildir. Anayasa Mahkemesinin "Tam Gün"le ilgili yürütmeyi durdurma kararı sonrasında Sağlık Bakanının "muayenehanelerin kapatılması için elimizde başka argümanlarımız da var" cümlesinde de ifade ettiği gibi bu yasa, sağlığın piyasalaştırılması sürecinde muayenehaneleri kapatıp hekimleri ucuz işgücü yapma yasasıdır.
Kasım ve Aralık aylarında yayınlanan "performans katsayısının uygulanmasına dair" yönergeler ile hekim, dişhekimi ve diğer sağlık çalışanlarının alacakları ücretler; Sağlık Bakanının iddia ettiği gibi artmamakta, aksine düşürülmektedir. Bunun sonucunda sağlık çalışanları insanca yaşayabilecekleri ücretleri elde edebilmek için daha çok çalışmaya zorlanmaktadırlar. Yani, "insanca yaşabilecek ücret için insanca yaşamlarından vazgeçirilmektedirler". Bu yönergelerin, Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararının ruhuna uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.


  Sağlık hizmetlerini ucuzlatabilmek için hekim emeği ve diğer bileşenlerin ucuzlatılmasının bir diğer örneği ise, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ADSM ve diş hastanelerinin laboratuar hizmet alımları ile ilgili Valiliklere gönderdiği 4 Haziran 2010 tarihli yazısıdır. Bu yazı 2010 yılında değiştirilen Sağlık Uygulama Tebliği esas alınarak protez laboratuarından açık eksiltme yolu ile hizmet alınmasını öngörmektedir. Uygulama bu yönde olur ise; laboratuar hizmetlerinde tekelleşmeye, ihale sonrası oluşan ücretler nedeniyle halk sağlığı açısından kabul edilemeyecek bir kalitesizliğe, diş protez teknisyenlerinin büyük bölümünün işsiz kalmasına, ve maliyetlerin düşürülmesi adına diş protez teknisyenlerinin sağlıklarının bozulmasına yol açacaktır. 
Buradan da anlaşılacağı üzere, "sağlık hizmetlerinin ucuzlatılması halkın sağlık düzeyinin yükselmesini sağlamaz." Sağlık hizmetlerinin daha çok tüketilmesine yol açabilecek olan bu ve benzeri uygulamalar ne sağlık çalışanlarına ne de halkımıza yarar sağlar. Amaç; daha fazla sağlık hizmeti tüketilmesi değil, ihtiyaç oranında, kaliteli hizmet üretilmesi olmalıdır.
Sayın Sağlık Bakanına önerimiz; Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararının ruhuna aykırı uygulamalardan vazgeçip, başta meslek örgütleri olmak üzere tüm sağlık çalışanları ve sağlık hizmetlerini tüketen halkımızla birlikte çözüm yollarının üretilmesidir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim