• BIST 96.142
  • Altın 241,172
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C

Diş Hekimliğinde Yaşananlara Duyarsız Kalınıyor(!)

Celal Yıldırım


Diş hekimliği hizmetlerinde yaşananlar ve bu yaşananlara karşı gösterdiğimiz ilgi,-elim yazmaya varmıyor ama meslektaşlarımız bu konuda pek duyarlı değil, diş hekimliği mesleğinin geleceğini yakından ilgilendiriyor. Gündemdeki sorunlar bitmeden yenileri ekleniyor.

2003 yılında kısa bir dönem için özel hastane ve polikliniklerden alınan diş hekimliği hizmetleri TDB?nin girişimlerine rağmen muayenehanelere açılmadı. TDB? nin baskıları sonucunda bu haksız uygulamadan vazgeçildi. O dönemde bu uygulamadan nemalananlar şimdilerde yeniden bu işi pişirmek için çaba göstermeye başladılar.

Geçen yıl dişhekimliği hizmetlerinde ortaya çıkan Mahalli İdareler Birliği şirketlerinin özellikle Ankara?da yarattığı sağlık kirliliği yoğun çabalar sonucunda durduruldu. Devlet eliyle zengin olma anlayışının örneğini yaşadığımız bu uygulamadan yararlananlar halkın diş hekimliği hizmetlerine ulaşmasını önlediğimizi söyleyip yeni yollar aramaya başladılar.

Türkiye?de genel anlayış hep böyle olmuştur. Birileri siyasi yandaşına, akrabasına ya da dostlarına yönelik düzenlemeler yapar. İthalat ya da ihracat için özel mevzuat çıkarır. Sağlık hizmetlerindeki ihalelerde firmaya özel şartnameler hazırlanır. Yani geneli ilgilendiren, şu veya bu şekilde herkesin yararlanacağı ya da iş yapacağı alanlarda her zaman kendilerine ayrıcalıklar sağlarlar.

Yaşanılan bu olaylara karşı ne yapmalıyız? Halkın ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşması için politikamız ne olacak?

20 yıllık bir birikime sahip olan TDB ne önerdi, ne öneriyor?

? TDB sağlık hizmetlerinin piyasa koşullarına terk edilmemesi gerektiğini ve mevzuatımızın bu anlayışı koruyarak güncellenmesini,

? Vatandaşın dişhekimliği hizmetlerini kullanabilmesi için kamunun dişhekimi olmayan yerlerde dişhekimi istihdam etmesini, (Hükümet şu anda birçok yerde bunun tersini yapıyor)

? Ağız ve diş hastalıklarının bir sağlık sorunu olarak görülmesini ve hizmet talebi olan vatandaşların hizmete ulaşabilmesi için sosyal güvenlik kurumlarının muayenehanelerden de dişhekimliği hizmetlerini almasını,

? Dişhekimliği hizmetlerinde öncelikli grupların (Çocuklar, engelliler, gebeler, sistemik hastalığı olanlar vb.) ve öncelikli tedavilerin (koruyucu uygulamalar, konservatif ve endodontik uygulamalar, çekim vb.) belirlenmesini,

? Sistemin kurulmasından önce mutlaka ilköğretim öğrencileri ve ebeveynlerine yönelik sağlık eğitim programının başlamasını,

? Sistemde suiistimallerin yaşanmaması için kontrol sisteminin kurulmasını,

? Diş hekimlerinin coğrafi dağılımının dengeli olmasını istemektedir.

Bu öneriler yıllardır TDB? nin toplantılarında ve kurultaylarında konuşuldu, yazıldı. Dergimizde yer aldı. İlgili bakanlıklara sunuldu. Şimdi yapılması gereken, bu taleplerimizin gerçekleşmesi için taleplerimizi, konuşmanın, yazmanın ve sunmanın ötesine taşımak.

Vatandaşın diş hekimliği hizmetine ulaşamaması, diş hekiminin mesleğini yapamaması artık son bulmalıdır. Vatandaşın ve diş hekiminin mağduriyeti ithal diş hekimleriyle değil, kendi diş hekimlerimizle giderilebilir.

Düşüncelerimiz, taleplerimiz haklı ve adildir. Bunlar birilerinin değil, halkın ve bu mesleği yapanların çıkarınadır. Giderek zorlaşan mesleki koşullarımız, giderek ağırlaşan diş hekimine ulaşamama koşullarına karşı artık farklı şeyler yapmanın zamanı geldi.

Ya hep beraber, ya hiç birimiz...


Bu yazı toplam 3097 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim