• BIST 94.380
  • Altın 244,548
  • Dolar 5,9299
  • Euro 6,6046
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 19 °C

Dişhekimlerinin Sorunları Giderek Artıyor

Celal Yıldırım

İki ebeveyn akşam çayında çocuklarının sorunları ile ilgili dertleşiyor. Birisi lisede okuyan oğlunun haylazlığından ve derslerindeki başarısızlığından dert yanıyor. Diğeri bugünleri arayacağını söyler ve devam eder hele bir de evlensin sen o zaman göreceksin sıkıntıları der.
Türk Diş hekimleri Birliği 1986 yılında kurulan genç bir meslek kuruluşu. 1980?lerin ikinci yarısında mesleğin ve insanlarımızın ağız diş sağlığı sorunları yukarıdaki anakdot gibi giderek ağırlaşmış geçmişi arar hale gelmişiz.

CİDDİ BİR SAĞLIK SORUNU

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) diş ve diş eti hastalıklarını bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında tanımlamakta ve sonradan tekrarlayabilen bir rahatsızlık olarak görmektedir.
Ağız ve diş sağlığı hastalıklarının yaygınlığı ve genel sağlığa etkileri konusundaki son tespitler, ağız ve diş sağlığının ciddi bir sağlık sorunu olduğunu göstermektedir. Diş ve diş eti hastalıkları aynı zamanda önlenebilir hastalıkların başında gelmektedir.Topluma ve bireye yönelik yapılacak koruyucu eğitim çalışmaları ve uygulamaları sonucunda, ağız ve diş sağlığı esenlik içerisinde olan bir toplum yaratmak olanaklı.
Türk Diş Hekimleri Birliği, insan sağlığını ticari bir meta olarak görmediği ve insanlarımızın ağız sağlığı bozulsun (dişleri çürüsün) diş hekimleri de bundan para kazansın anlayışında olmadığı için kurulduğu günden beri diş hekimleri odaları ile birlikte ağız ve diş sağlığı eğitim programları gerçekleştirmiştir.
Bir yandan sağlık eğitimi çalışmaları yaparken diğer yandan da diş hekim insan gücü kaynağın verimli kullanılması için diş hekimliği fakültelerinin plansız açılmasına karşı çıkmış konu ile ilgili sorumlu kurumları bilgilendirme ve etkileme çalışmalarında bulunmuştur.
Gelişmiş ülkelerde diş hekimine kişi başı yıllık gidiş sayısı 5 iken ülkemizde bu rakam 0.7?dir. Ülkemizde diş hekimleri bir günde ortalama 5-6 hastaya müdahale ederken gelişmiş ülkelerde bu rakam 10-15 arasında değişmektedir. (Dünya sağlık örgütünün ön gördüğü rakam 10? dur.)

Bu rakamlara bakıp insanlarımızın ağız ve diş sağlıklarının çağdaş ülkelerin ilerisinde olduğunu düşünmek saf dillik olur. İnsanlarımızın hemen hemen tüm yaş gruplarının %95? inde diş çürüğü ve diş eti sorunu bulunmaktadır.
Yıllar önce bir meslektaşımız, eğer gerekli projeler ve müdahaleler yapılmaz ise ?insanlarımız dişsiz ,diş hekimleri de işsiz kalacaktır? demişti. Bugün bunu yaşamaktayız.

"NE YAPMALIYIZ"

Gelişmiş ülkelerin uygulamaları bizim açımızdan bir örnektir. Bu uygulamaları kendi değerlerimizle kaynaştırarak ulusal projeler oluşturmalıyız. Bu projelerin yaşamda karşılığını bulabilmesi yani topluma ulaştırılmasında kitle iletişim araçları çok önemli bir misyona sahiptir. İletişim alanında çalışanların bu misyonu yüklenebilmesi ancak sorunu içselleştirmeleri ile olanaklıdır.
İşte bu site; tasarımı içselleştirmenin en güzel örneğini oluşturuyor.


Bu yazı toplam 2701 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim