• BIST 104.862
  • Altın 230,040
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

Diyabetik Çocuğa Nasıl Bakılacak !

Diyabetik Çocuğa Nasıl Bakılacak !
Dilek Süzen

GZETEYE DİYABET DOSYASI İÇİN KULLANAILACAJKe Diyabetli çocukların, çocuk oldukları için özel ihtiyaçları oluyor. Bu nedenle çocuğun uzman bir diyabet bakım ekibi tarafından bakılması ve onun sadece diyabetli çocukların bulunduğu bir klinikte izlenmesi gerekiyor. Bu sayede, aile ve çocuk aynı durumdaki başka anne-babalarla, çocuklarla ve ekibin tüm üyeleriyle bir arada olabiliyor . Böylece anne- baba ve çocuğuyla her geçen gün ?diyabetle yaşamaya? alışıyor.

Çocuk Diyabet tedavisinde uzman ekibe gereksinim oluyor. Ekibin üyelerini şöyle sıralayabiliriz.

Diyabet konusunda uzmanlaşmış çocuk doktoru :
Çocuğunuzun diyabet bakımında tüm sorumluluğa sahiptir ve ekibin diğer üyeleriyle iletişim halindedir. Çocukluk çağı koşulları hakkındaki tecrübesi ve diyabet hakkındaki tecrübe ve diyabet hakkındaki özel bilgisi, çocuğunuzun mümkün olan en iyi bakıma e tavsiyelere sahip olması anlamına gelir.

Pediatrik diyabet hemşiresi:

Çocuklar ve diyabet hakkında özel bilgi ve tecrübelere sahiptir ve has- tanede, evde, okulda ve diğer yerlerde diyabetle başa çıkmak için destek ve önerilerde bulunabilir.

Pediatrik diyabet diyetisyenleri:

Yemek çocuğun hayatındaki önemli bir parçadır. Diyabetik bir çocukta bir durum daha da önemli hale gelir. Pediatrik diyetisyen, aileye yemekler hakkında destek ve önerilerde bulunabilir. Çocuğun iyi bir diyabet kontrolüne sahip olmasına ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Klinik çocuk psikologu:

Diyabet çocuk ve ailenin hayatını bir çok yönden etkiler ve bu duygusal strese yol açabilir. Gerekirse, diyabet hakkında tecrübesi olan klinik çocuk psikologundan yardım almalısınız.

Aile doktoru :

Çocuğunuzun diyabet dışındaki sorunları ile de meşgul olacaktır. Sağlıklı bir diyabet kontrolü için aile doktorunuz ve diyabet bakım ekibiniz arasında iyi bir iletişim bulunması gerekir.

Diyabet hakkında tecrübesi olan kıdemli pediatrik servis hemşiresi:

Tanıdan sonra çocuğunuzun sık sık hastaneye gitmesi gerekmeyeceğini, ümit ederiz. Fakat eğer ekibin diğer üyeleri mevcut değilse ya da eğer çocuğunuz yeniden hastaneye gitmek zorunda kalırsa, kıdemli servis hemşiresi size yardımcı olabilir.

Yeni tanı konulduğu günlerde, çocukların başlangıçtaki bakımları ve tedavileri, çocuğun sağlığına ve bulunduğunuz bölgedeki mevcut olanaklara göre hastanede, evde ya da her ikisinde yapılabilir.

Çocuğunuzun bakımı hastanede yapılacaksa ve eğer 16 yaşın altındaysa, çocukluk çağı diyabeti hakkında tecrübe sahibi uzmanların çalıştığı bir kuruma başvurmanız gerekir. Sizin de çocuğunuzla birlikte kalabilmeniz için imknn yaratılmalı ve çocuğunuzun evden uzak geçireceği süre en azda tutulmalıdır.

Nasıl Bir Bakım Beklenmeli ?


Tanıdan sonraki günlerde çocuğunuzun ede ya da hastanede olması fark etmez. Ama mutlaka yapılması gerekenleri şöyle sıralamak mümkün.

*Ekibin kıdemli bir üyesi tarafından diyabet hakkında açıklamalar yapılmalı ve beraberinde de uygun bir şekilde yazılmış diyabet bilgileri size verilmelidir.

*Çocuğunuzun diyabetinin olduğu gerçeğini içinize sindirmeniz için zaman tanınmalıdır ve diyabetin çocuğunuza ve ailenin diğer üyelerine yaptığı duygusal etki hakkında konuşmak için bir şansınız olmalıdır.

*Çocuğunuz hastanedeyken ya da evde bakım görürken, kaygılarınız hakkında uzman kişilerle konuyu konuşmalısınız.

*Diyabet bakım ekibinizin bir üyesi, varsa aile doktorunuzun, çocuğunuzun diyabeti hakkında bilgi vermeli, okul ya da kreş/yuva ile iletişim kurmalıdır.

*Size beslenme programı hakkında önerilerde bulunabilecek ve ailenizin yemek alışkanlıklarında yapılması gereken değişikliklerde yardımcı olacak beslenme uzmanı ile görüşmelisiniz.

*Diyabet hemşiresi ile görüşmelisiniz.

*Diyabetle gönül bağı olan kurum ve kuruluşlarla iletişim halinde olmalısınız.

Eğer çocuğunuzda ketoasidoz gibi diyabetin hastanede tedavi edilmesi gereken bir sorun yoksa, çocuğunuz bir diyabet bakım ekibi tarafından evde de tedavi edilebilir. Gündüz evde gece hastanede kalınacak şekilde bir tedavi planı düzenlenebilir. Yurtdışındaki bazı hastanelerin diyabet serivsleri bu türdedir.

Devamlı Bakım


Tanı sırasında olduğu gibi, tanıdan sonraki haftalar ve aylar süresince de diyabet bakım ekibiniz size ve çocuğunuza diyabetle ilgili olarak daha detaylı bilgi verecektir. Her zaman olduğu gibi, diyabet bakım ekibinize sorular sormak ve endişeleriniz hakkında konuşmak için zaman ayırmalısınız.

Diyabet Kontrol Altına Alındığında Ne Yapacaksınız ?


Bir süre sonra, çocuğunuzun diyabetiyle uğraşma konusunda daha rahatlamış olacaksınız. Diyabet bakım ekibinize her ihtiyaç duyduğunuzda, onlara ulaşmanız mümkün olmalıdır.Diyabet ekibiniz sizinle teması devam ettirerek, eğitim programlarını sürdürecek ve sizi destekleyeceklerdir.

Daha fazla yardım ya da bilgi için soru sormaktan çekinmeyiniz. Klinik ziyaretleri sizin, çocuğunuzun ve diyabet bakım ekibi ile diyabetle ilgili her hangi bir durum hakkında konuşmanız için bir fırsattır.Bunlar; kan testleriyle olan zorluklar gibi pratik konular olabileceği gibi, çocuğunuzun diyabeti yüzünden ?farklı? olmaktan korkması gibi duygusal konular da olabilir.

Okulda Diyabet


Çocuğunuzun okul yönetimi ve diyabet bakım ekibi arasında iyi bir iletişim olması önemlidir. Çoğu durumda okulu ziyaret edip çocuğunuzun öğretmeni ve diğer kişilerle diyabet hakkında konuşulması gerekebilir. Hipoglisemiler, çocuğunuzun yemek ve ara öğünleri, egzersizi ve acil durumda kiminle temasa geçeceği hakkında açıklamalar yapılmalıdır. Okul idaresine yapılacak bu açıklamalar sizin ya da bilginiz yeterli değilse çocuğunuzu takip eden hekim ya da hemşire tarafından yapılabilir.

Tıbbi Kontroller


Diyabetli çocuklar, diyabet bakım ekibi tarafından tam bir tıbbi kontrolden geçmelidirler. Bu ya yıllık gözden geçirme şeklinde olur ya da her görüşmede yapılabilir. Bu kontroller çocuğunuzun enjeksiyonlarla, beslenme planı ve diyabet kontrolü ile nasıl başa çıktığını gösterir. Aynı zamanda ekibin; ayakları, gözleri, böbrekleri ve dolaşımı etkileyebilen diyabetin ?komplikasyonlarının? herhangi bir bulgusu için kontroller yapılmasına olanak sağlar.

Çocuklarda diyabete bağlı sorunlar ?komplikasyon? nadirdir ve biliyoruz ki diyabet kontrolü iyi ise, risk oldukça azalır. Ne var ki çocuğunuzun en azından yılda bir kez düzenli kontrollere gitmesi mantıklı ve gereklidir. Böylece herhangi bir problem erkenden teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir.
*Kan testi
*İdrar testi
*Kan basıncı ölçümü
*Enjeksiyon yerlerinin kontrolü
*Ayak muayenesi
*Beslenme planının gözden geçirilmesi
*Kilo ve boy kontrolü
*Göz muayenesi

Diyabet bakım ekibi; ne kadar hipoglisemi olduğunu, kaç defa hastaneye başvurulduğunu ve çocuğunuzun sahip olduğu diyabet yüzünden kaç gün okula gitmediğini not etmelidir. (diyabet ve yaşam)


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim