• BIST 94.387
  • Altın 244,951
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6084
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

Diyabetli Hastalarda Yüksek Tansiyon

Aytekin Oğuz


Hipertansiyon ve diyabet , her biri toplumda sık görülen ve önemli komplikasyonları olan hastalıklardır. Tip 1 diyabetli hastaların yüzde 30? unda, tip 2 diyabetli hastaların yüzde 50? sinde hipertansiyon olduğu bildiriliyor.

Diyabetli hastalarda hipertansiyon 50 yaşından önce erkeklerde daha sık görülürken, 50 yaşından sonra kadınlarda daha sıktır. Diyabetin ortaya çıkması ile kadınlar kardiyovasküler hastalıklardaki cinsiyet avantajını kaybederler.

DİYABETLİ HASTALARDA TANSİYON KONTROLÜ ÖNEMLİ

Diyabet ve hipertansiyon birlikteliği hedef organ hasarı riskini çok artırır. Diyabetin komplikasyonlarının yüzde 35-70' inde hipertansiyonun olduğu ileri sürülüyor.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, hipertansiyon tedavisinin diyabetin komplikasyonlarını önlemdeki etkinliği gösterdi. Diyabetli hastalarda etkin kan basıncı kontrolü ile; genel mortalitede yüzde 32, inmede yüzde 44, miyokard infarktüsünde yüzde 21, mikrovasküler komplikasyonlarda yüzde 37 ve kalp yetersizliğinde yüzde 56 oranında azalma sağlandı.

Özellikle kalp- damar komplikasyonlarının önlenmesinde, kan basıncı kontrolünün kan şekeri kontrolünden daha etkili olduğu görüldü. Diyabetik böbrek hastalığı yönünden de kan basıncı yüksekliği etkili bir faktör olarak önem taşır.

Komplikasyonların azaltılmasında sistolik kan basıncı kontrolünün özel bir yeri vardır. Hipertansiyon tedavisi ile diyabetik hastalarda genel mortalitenin, inmeye bağlı ölümlerin, kardiyovasküler olayların, böbrek hastalığının ilerlemesinin önemli ölçüde önlenebildiği gösterildi.

Diyabette hipertansiyon tek tipte değildir. Tip 1 diyabette hipertansiyon, yıllar sonra gelişir ve diyabetik böbrek hastalığına işaret eder. Tip 2 diyabette ise hipertansiyon hipergliseminin ortaya çıkışından yıllar sonra başlayabilir. Bilindiği gibi hipertansiyon metabolik sendromun bir parçasıdır.
Hipertansif diyabetiklerin yüzde 29 u hipertansif olduklarından habersizdir. Yüzde 43 ü de tedavi almamaktadır. Tedavi alan diyabetiklerin yüzde 10 unda kan basıncı 130/80 mm Hg den küçüktür.

KENDİ TANSİYONLARINI ÖLÇMELİLER

Diyabetik hastaların her muayenesinde kan basıncı ölçülmelidir. Kan basıncı 130/ 80 mmHg yi geçen hastalara da hipertansiyon tanısı en az bir hafta arayla en az 2 defa olmak üzere ölçüm yapıldıktan sonra konulmalıdır. Diyabetik hastalara evde kendi tansiyonlarını ölçmeleri önerilmelidir.

Tedaviye gelince; diyabette hipertansiyon tedavisinin amacı, yüksek kan basıncının yol açtığı komplikasyonların ve ölümün önlenmesidir. Hedef ise kan basıncının 130/80 mmHg nin altına düşürmektir. Bu amaçla hastalara yaşam tarzı değişiklikleri anlatılmalıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri diyabetik hastanın hipertansiyonun kontrolünde tek başına yeterli bir tedavi veya ilaç tedavisine yardımcı bir uygulamadır.

Diyabetik hastanın hipertansiyonunun kontrolü için yapması gereken başlıca yaşam tarzı değişiklikleri; kilo kontrolü, tuz kısıtlaması, fiziksel aktivite, sigara içilmemesi, alkol alımının kısıtlanmasıdır.

Vücut ağırlığındaki 1 kiloluk azalma tansiyonu 1 mmHg düşürür. Tuz kısıtlamasının sistolik kan basıncını 5 mmHg ve diyastolik kan basıncını 2-3 mmHg düşürdüğü görüldü. Günde 30-45 de dakikalık yürüyüş, yüzme veya bisiklete binme gibi orta derecede aktivite ile kan basıncı düşer. Sigaranın bırakılması da hem tansiyon kontrolünün hem de komplikasyonların azaltılmasını olumlu yönde etkiler.

Ancak tüm bunlara yani yaşam tarzı değişikliklerine rağmen kontrol edilmeyen hipertansiyonlularda ilaç tedavisine geçmek gerekir.

 

Bu yazı toplam 5249 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim