• BIST 103.310
  • Altın 230,212
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

DİYETLE LDL KOLESTROLÜ NE KADAR DÜŞÜREBİLİRİZ ?

DİYETLE   LDL KOLESTROLÜ NE KADAR DÜŞÜREBİLİRİZ ?
Bu soru uzunca süredir araştırıcıların ilgisini çekiyor.

 

 

 

 

 

 

 Pek çok yöntem farklı klinik araştırmalarda test edile gelmiştir. Örneğin düşük glisemik endeksli diyet randomize çalışmalarda test edilmiştir. 45 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcılar yüksek ve düşük glisemik indeksli iki diyetten birini uygulamak üzere gruba ayrılmıştır.

 

Diyetler yüksek karbonhidrat (%55-60), düşük yağ (%30) ve eşit miktarda enerji içermektedir. Katılımcılar 10 hafta süreyle diyetler uygulamışlardır. Başlangıçta LDL kolesterolleri neredeyse eşit olan iki grupta 10. hafta sonunda karşılaştırılmıştır.

 

LDL kolesterolde düşük glisemik indeksli grupta düşüş gözlenirken, yüksek glisemik indeksli grupta hafif artış olmuştur ve bu durum anlamlı bir değişikliğe yol açmıştır. (p=0.02). Benzer şekilde düşük glisemik endeksli diyet adolesan obezite de denenmiştir.

   Değişik çalışmalarda düşük yağ ve düşük karbonhidrat içeren diyet programları karşılaştırılmıştır. Beş randomize kontrollü deneyden toplam 447 kişiyi içeren araştırmada iki grup oluşturulmuş ve altı ay süreyle iki farklı diyet ile takip edilmiştir.

 

İlk grup düşük karbonhidrat içeren ve enerjisi kısıtlanmamış diyeti, ikinci grup ise düşük yağ içeren ve enerjisi kısıtlanmış diyeti uygulanmıştır. Araştırma sonucunda düşük karbonhidrat içeren diyetin  HDL kolesterol ve trigliseritleri, düşük yağ içeren diyetin ise LDL kolesterol ve toplam kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.

 

Farklı bir çalışmada beden kütle endeksi 34 ve vücut yağ oranı >%25 olan 15 erkek katılımcıya ilk altı hafta düşük enerji ve çok düşük karbonhidrat  içeren diyet (enerjinin<%10’u karbonhidrattan), ikinci altı hafta  ise düşük enerji ve düşük yağ diyet  (enerjinin <%30’u yağdan) uygulanmıştır.

 

On iki hafta sonunda serum LDL kolesterolün sadece düşük yağ içeren diyette azaldığı gözlenmiştir. (-%18) (p<0.05). Obez bireylerde yapılan farklı bir çalışmada, 23 obez genç erişkin iki gruba ayrılmış ve 12 ay süresince iki farklı diyet uygulanmıştır.

 

 Diyetlerden biri düşük glisemik indeks içerirken (enerjinin %45-50’si karbonhidrattan, %30-35’i yağdan), diğeri  ise enerji ve yağdan fakirdir (250-500 kcal/gün enerji eksik, enerjinin %30’u yağdan, %55-60’ı karbonhidrattan). Araştırma sonucunda LDL kolesterol seviyelerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.

 

Diğer taraftan McMillan- Price ve arkadaşları, 129 obez ve kilolu genç erişkine, yüksek lif içeren dört farklı diyetten birini 12 hafta süresince uygulanmıştır. İlk diyet yüksek karbonhidrat yüksek glisemik indeks  (enerjinin %55’i karbonhidrattan, %15’i proteinden), ikinci diyet yüksek karbonhidrat düşük glisemik indeks, üçüncü diyet yüksek protein yüksek glisemik indeks (enerjinin %45’i karbonhidrattan, %25’i proteinden), dördüncü diyet yüksek protein düşük glisemik indeks içermektedir.

 

Araştırma sonucunda, LDL kolesterol miktarı ikinci diyeti uygulayan grupta önemli ölçüde düşerken (-6.6+3.9mg/dl) (p=0.01), üçüncü diyeti uygulayan grupta artmıştır. (+10.0+3.9mg/dl) (p=0.02).

   Bu araştırmalar günümüz kılavuzlarına ışık tutmuştur. Günümüzde Atkins (karbonhidrat kısıtlaması), Zone (makrobesin dengesi), Weight Watchers (kalori kısıtlaması) ve Ornish (yağ kısıtlaması) kardiyovasküler riskin azalması ve kilo kaybı için önerilen diyetlerden birkaçıdır. Ornish diyeti, Amerika Birleşik Devletlerinde sosyal güvence kurumları tarafından da karşılanmaktadır.

Önemli bir araştırmada, 160 katılımcıya dört farklı diyetten bir tanesi uygulanmıştır. Bu diyetler Atkins (karbonhidrat kısıtlaması, n=40), Zone (makrobesin dengesi, n=40), Weight Watchers (kalori kısıtlaması, n=40) ve Ornish (yağ kısıtlaması, n=40)’tır.

Bir yıllık araştırma sonucunda, tüm diyet tiplerinde LDL kolesterol seviyesi düşmüştür. Ancak sadece Atkins  grubunda bu durum istatistiksel olarak anlamlılığa ulaşamamıştır. (p=0.07). Bir diğer yöntem çoklu doymamış / doymuş  yağ oranının düşürülmesidir. Bu şekilde 67 normolipidemik katılımcı değişimli olarak çoklu doymamış/doymuş yağ oranı düşük  (oran<0.6, doymuş yağ asidi ve kolesterolden zengin) diyeti ve çoklu doymamış / doymuş yağ oranı yüksek (oran>1.0, doymamış yağ asidi yüksek, kolesterol düşük) diyeti uygulamışlardır.

 

Araştırma sonucunda doymuş yağ asidindeki %10’luk azalma LDL kolesterolde yaklaşık 10mg/dl’lik düşüşe sebep olmuştur. Benzer şekilde non-diabetik ve kilolu yetişkinlerde, glisemik endeksi düşük diyet hem plazma lipid profilinde ve hem de vücut yağ kütlesinde iyileştirme oluşturabilmiştir.

Yazan: Prof.Dr. Mehmet AĞIRBAŞLI

Marmara Üni. Tıp Fakültesi

Kardiyoloji Anabilim Dalı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim