• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

DOĞA AŞIĞI DOKTOR

DOĞA  AŞIĞI  DOKTOR
Sayfamıza Samsun’dan Aile Hekimi Dr. Erhan Kabasakal konuk oldu.

 

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

Samsun'da Aile Hekimiyim. Uzman değilim.1966 Sivas doğumluyum. Babam asker olduğu için Türkiye’nin birçok bölgesini gezmek durumunda kaldık.3 kardeşiz ve ben en küçüğüm.

Evliyim ve eşim  Aysun 20 yıllık KHD uzmanı hekim,13 yaşında Melis adında kızım var.Oda sanatla yakından ilgili.Ailece sanatı çok seviyoruz.Kızım aynı zamanda yıllardır bale ve dans ile uğraşı veriyor.İyi bir fotoğrafçı aynı zamanda 

Ben 20 yıllık hekimim, son 13 yıldır Samsun'dayım ve 5 yıldır aile hekimliği ile uğraş veriyorum.Ondan önce Verem Savaş Dispanserinde hekim olarak yıllarca çalıştım.20 yıl boyunca sadece 1.Basamakta çalıştım ve kendimi 1.Basamağa adadım.

 

 

Hangi sanatla uğraşıyorsunuz ve  bu sanatla ne zaman tanıştınız? Nasıl başladı?  Sanata olan yatkınlığınızı  nasıl fark ettiniz? Yıllar içindeki gelişim nasıl oldu?

 

 

Fotoğraf sanatı ile uğraşıyorum. Bu sanatla 1980 li yıllarda yani üniversite çağlarında tanıştım ama maddi neden ve yoğunluktan uzun yıllar erteledim. Fotoğrafa yatkınlığımı Tıp Fakültesinden bir arkadaşım sayesinde fark ettim. O dönemler sadece kısmen ilgileniyordum. Ama çok sempatim vardı..Son 4-5 yıldır yoğun şekilde hayatımda fotoğraf var. Fotoğrafsız günüm geçmiyor.

 

Sizi bu sanata yönelten nedenler nelerdir? Etkisinde kaldığınız kişi veya çevreler oldu mu, bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

 

Beni bu sanata yönlendiren anı görüntüleme ve bakış açısı yaratma isteği, başkalarının bakmadığı gözle görüntüleme, farklı bakış sergileme isteği idi. Üniversitede sınıf arkadaşlarım, son yıllarda fotoğraf üstadı aile hekimi arkadaşlarım başta sayın Hakan Özsaraç olmak üzere. Özellikle makro ile ilgili Dr.Hakan Özsaraç, Prof.Dr.Kazım Çapacı,İngiliz Lord Brian Valentine beni çok etkilemiştir. Özellikle makro yani mikro dünya ilgimi çok çekmektedir. Böcekler ise sıralamada başta gelmektedir. Son 1-2 yıldır sahne fotoğrafçılığıyla da yoğun olarak ilgilenmekteyim.

 

 

Ailenizde sizden başka sanatla uğraşanlar var mı, kimler hangi sanatla uğraşıyorlar?

Kızım Melis dans sanatıyla uğraşıyor. Bale, caz dans ile yoğun olarak uğraşıyor ve severek sürdürüyor. Aynı zamanda fotoğraf ile de ilgilenmektedir

 

 

Sanatla uğraşmanın mesleğinize etkisi oldu mu, açıklar mısınız?

Sanatın  hem mesleğime hemde sosyal hayatıma olumlu etkisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çevrem daha farklı oluşmaya başladı. Kendimi ifade etmem kolaylaştı, en azından bu uğraş beni çok rahatlatıyor fotoğraf ile meşgulken zamanın nasıl aktığını anlayamıyorum.

 

İlgilendiğiniz sanat mı  sağlık çalışanı(hekimlik) yanınız mı daha ağır basıyor günlük yaşantınızda, anlatır  mısınız?

 

Sağlık çalışanı yanım çok önemli, aile hekimliğini idealist olarak sürdürmekteyim. Aile Hekimliği eğitimleri beni oldukça yoğun meşgul etmekte ancak son zamanlarda fotoğraf sanatı daha önemli hale gelmeye başladı. .Önümüzdeki yıllarda ve emeklilik sonrası daha yoğun olarak fotoğrafla ilgilenmeyi düşünüyorum. Fotoğraf ile uğraşmak benim için daha önemli olmaya başladı. Fotoğraf ile uğraştığım anların nasıl geçtiğini anlamıyorum; bazı zaman sabah erken saatlerde çekimlere başlıyorum akşam olduğunun bile farkına varmadan çekimlerime devam ediyorum. Fotoğraf çalışması esnasında tüm sorun ve dertlerimi unutuyor başka dünyalara dalıyorum.Fotoğraf benim için çok önemli bir konumda ama sonuçta hekim olduğumu unutmuyorum.

 

 

Yaptıklarınızı   sergilediniz mi,  nerelerde, ne zamanlar, nasıl?

 

Çalışmalarımı genelde şu aralar arşivliyorum.Ancak şuana kadar 2 sergim oldu.Önümüzdeki 1-2 yıl içinde 2 sergi daha planlıyorum. Çekimlerimi daha çok dostlarımla paylaşıyorken sergi faaliyetlerimde önümüzdeki dönemlerde artacak gibi duruyor. Geçen yıl Antalya ve Samsun’da sergi faaliyetimiz oldu.

 

Fotoğraf çekerken en çok hangi objeleri tercih ediyorsunuz? Sizin için “doğa aşığı” demek doğru olur mu?

Fotoğraf çekerken daha çok mikro dünya, mikro dünyada da BÖCEKLERİ tercih ediyorum.Doğaya gerçekten aşığım kırsal hayat ve tabiat çok hoşuma gidiyor.Çekim esnasında doğada olmak terapi gibi oluyor zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum ve akşam eve terapi almış gibi dönüyorum.Yorgunluğun bir önemi kalmıyor.

Şimdiye kadar(kaç yılda) kaç tane fotoğraf çektiniz?

Yılda ortalama 20.000-25.000 kare fotoğraf çekiyorum. Her fotoğrafa çıkmamda sabahtan çıkıp akşama kadar gezersem günde 2000 kare çektiğim oluyor. Küçük fotoğraf makinem çoğu zaman yanımdadır. Ancak makro çekim ekipman gerektirdiği için anında hazır olmak zordur,özellikle makro çekime çıkmak daha verimli olmaktadır. Fotoğraf çekmeye bazen günlük bazen de programlı olarak karar veriyorum.

Özellikle şu günlerde şu saatleri fotoğrafçılığa ayırdım diyebilir misiniz?

Özellikler bahar ayları ve günün akşam saatleri makro çekim için çok uygun oluyor.Fazla ışık yada güneşin dik geldiği saatler pek verimli olmuyor.Hafta sonlarımı genelde MAKRO çekimlerim için ayırıyorum. 

 

Fotoğrafçılık için şimdiye kadar ne kadar para harcadınız makineler vb. için.

Fotoğrafçılık hayatımda çok önemli yer işgal ediyor, aynı zamanda bütçemde de.Fotoğraf makinesi,objektif ve flaş vs vs için şu ana kadar onlarca milyar lira bütçe kullandım. Bu kadar harcamak gerekli mi derseniz bunun çok daha azı ile de makro çekim ve fotoğrafçılık yapabilirsiniz.Bu nedenle düşünenlerin gözü korkmasın diye eklemek istiyorum.

 

 Bir objeyi fotoğraflarken ne hissediyorsunuz. Bir objeyi çekme kararınız ve onu çekmeniz zaman olarak ne kadar sizden alıyor?Fotoğraf çekimi bittiğinizdeki duygularınızı paylaşır mısınız? 

Bir objeyi görüntüleme kararı genelde makro çekiminde anlık çoğu zaman düşünmeye vaktiniz yoktur, genelde de peşinden koşarsınız yüzlerce kareden sadece 5-10 tanesi mükemmele yakın çıkar.yani çok yorucu makro fotoğrafçılığı...

Makroda tripotunuz o an yanınızda yoksa ve onu kullanma fırsatınızda yoksa elinizin çok hassas olması ve titrememesi gerekir. Makine ayarlarınızı saniyeler seviyesinde manuel olarak yapmak zorundasınız, eğer objeniz böcek ise sizi çoğu zaman beklemez ve poz vermez.Ne olacağını çoğu zaman kestiremezsiniz.

 

Sahne fotoğrafçılığı ise evvelden kurgulanabilir ve daha az yorucudur. Ama yine anlık çekimler yapmak zorundasınız.Kurgu yoktur.Kaçırdınız mı tekrarı da yoktur.Anlaşılacağı gibi kurgu fotoğrafçılığı henüz yapmıyorum.Anı değerlendiriyorum.

 

Evli misiniz, kaç yıldır? Eşinizin sanatla ilgilenmenize  karşı tutum, duygu ve düşünceleri nasıl ? Çocuğunuz var mı, kaç tane, onlar  sizi  nasıl değerlendiriyorlar?

 

Evliyim ve eşim fotoğrafla uğraşmama ciddi destek veriyor ve oda çekimlerimi zevkle takip ediyor. Bir kızım var adı Melis ve 13 yaşında, oda sıkı fotoğraf takipçisi ve güzel çekimler yapıyor. Ailem bana bu konuda oldukça destek veriyorlar.

 

Sanatta ve hekimlikte hedefiniz nedir? Bu hedefe nasıl ve hangi aşamalardan geçerek ulaşmayı planlıyorsunuz?

Hekimlikte yapmak gerekenleri 20 yıldır en iyi şekilde yaptım örnek bir hekim olmaya çalıştım. İşimi yaparken kaliteye önem verdim. Yaptığım işin sayısı benim için önemli olmamıştır kalite daha önemli olmuştur. Hekimlik yaptığım yerlerde kaliteyi ön plana çıkarmaya çalıştım yıllarca…Sanatta hedefim ise güzel eserler oluşturmak ve paylaşmak.

 

 

Sağlık çalışanlarına, sanatla uğraşan biri olarak nasıl bir mesaj verirsiniz?

 

Sağlık çalışanlarına kesinlikle sanata yakın durmalarını gerekirse içinde olmaktan geri kalmalarını tavsiye ederim. Tıp aslında bir sanatı uygulama biçimidir. Tek başına bilim değildir.Yerine göre sanatçı yerine göre bilim adamı oluyoruz. Estetikten yoksun bir tıp adamı düşünemiyorum. İletişimden yoksun sağlık çalışanını ise hiç tasavvur edemiyorum.

 

Son olarak eklemek İstedikleriniz

Size bizlere zaman ayırıp bizleri değişik gözlemlediğiniz için teşekkür ederim.

 

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 

BU  SÖYLEŞİ SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ’NİN 29. SAYISINDA YAYINLANMAKTADIR

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim