• BIST 96.142
  • Altın 241,172
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C

Doğu’da Özel Sağlık Sektörü

Ercan Kırımi

Doğu Anadolu’da yani Sağlık Bakanlığı’nın tanımlamasına göre 6.Bölge’de sağlık göstergeleri iyiye doğru gidiyor. Anne ve bebek ölümlerinde belirgin azalmalar görüldü. Eskisi gibi artık epidemik salgın hastalıklarına pek rastlanmıyor. Kızamık vakaları sona erdi. Hastane acillerine son dönem yani agoni halinde çok az hasta geliyor. Kronik hastalıklar daha iyi izleniyor. Hasta transport sistemi daha iyi ve düzenli çalışıyor. Bölgede kışın uzak köy ve mezralar için tanesinin değeri 1 milyon YTL (1 trilyon TL) değerinde iki adet paletli ambulansımız dahi var. Hastane doğumları %82 oranına ulaştı ve gittikçe de artıyor.

Bölgemizdeki tüm bu gelişmeler yalnızca kamu sağlık hizmetleriyle mi oldu? Kesinlikle hayır diyebiliriz. Çünkü özel sağlık hizmetlerinin de hiç küçümsenmeyecek başarılı uygulamaları gözardı edilmemelidir. Van ve Hakkari illeri düşünüldüğünde özel sektörde çalışan hekimlerin oranı %12-13’lere yaklaştı. Bazı uzmanlık alanlarında özel sektörde çalışan hekimlerin sayısı 2-3 kat daha fazla. Devletimizin Cumhuriyet kurulduğundan bu yana hekim gönderemediği bu bölgelerde artık meslektaşlarımız isteyerek, hiçbir zorlama olmaksızın özel sektör işletmelerinde hem de uzun yıllar çalışmaktadır. Hakkari’de özel poliklinikteki aynı çocuk doktoru ve pratisyen meslektaşlarımız yıllardır Hakkari halkına hizmet vermekteler. Bu sırada devlet hastanesine mecburi hizmet ile gelip gidenlerin sayısını dahi hatırlamak mümkün değildir. Buna benzer örnekleri Yüksekova ve Erciş için de söyleyebiliriz.

Yalnızca Van il merkezinde özel çalışan 15 kadar Çocuk uzmanı ve bir o kadar Kadın-Doğum uzmanı sayılmaktadır. Buna karşılık Doğumevi ve Çocuk Hastanesinde yalnızca 4 adet çocuk uzmanı görev yapıyor. Yalnızca 5-6 yıl önce bölgede 4-5 çocuk hekiminin bulunduğunu ve bunlardan birkaçının da yarım zamanlı muayenhanelerin bulunduğunu hatırladığımızda günümüz için müthiş gelişme diyebiliriz. En kapasiteli MR, 4D USG cihazı, kemik dansitometre, taş kırma, nükleer tıp cihazları vs özel sektör tarafından halkın hizmetine sunulmuş. İşin daha ilginç tarafı Nükleer tıp uzmanı ve kliniği koskoca Üniversite Hastanesi’nde bile bulunmazken özel sektör tarafından bölgeye getirilmiş.

Bölgemiz için tüm bu gerçekler ortada dururken son aylarda bu işletmelere karşı, çalışmalarını ve gelişmelerini zorlayacak birtakım uygulamaların devreye girmesi sağlık camiasında endişe ile karşılanmıştır. Sağlık Bakanlığı yine 6.Bölge’yi hiç düşünmeyerek sanki Türkiye’nin her yanı İstanbul, Ankara, İzmir’miş gibi ilgili yönetmeliklerini ard arda çıkararak uygulamaya koydu. Devletin, hekimi ancak mecburi hizmetle gönderebildiği, kamu sağlık yatırımlarının son derece verimsiz kullanıldığı bölgemizde, büyük sanayicileri bile utandıracak ölçüde sağlıkçı meslektaşlarımız özel hastane, tıp merkezi ve poliklinik yatırımları yaptılar. Daha birkaç yıl önceki sağlık politikasına ve idarecilerin, siyasetçilerin söylemlerine bakıldığında 6.bölgeye bu kadar sağlık yatırımı yapılmasını hayal bile edemeyecekken şimdi bu meslektaşlarımızın önünün kesilmesi ne kadar doğrudur?

Tüm Türkiye’de olduğu gibi bölgemizde de birkaç kötü örnek ve suistimal olmuş olabilir. Ama eğer Bakanlık bunları bahane ederek önlerini kesmek istiyor ise o zaman kendisinin veya diğer devlet kurumlarının yapmadığı denetleme, kontrol etme görevinden dolayı dürüst çalışan işletmeleri de cezalandırmış olmuyor mu? Ülkemizin sağlık harcamalarının gayrı safi milli hasılanın ancak %5,6’sına geldiği ve hedefin OECD ülkeleri seviyesi olan %8’lere çıkması olarak da belirlendiğine göre sorunun bütçe problemi de olmaması gerektiğini düşündüğümüzde özel sağlık işletmelerine konulan engelleri anlamakta zorluk çekmekteyiz.

Bölgemiz şartlarını düşündüğümüzde hiçbir sanayicininin yatırım yapmadığı yerde büyük para ve emekler harcanarak yapılmış işletmeler küstürülüp haksız rekabet ile iflasa sürüklendiklerinde, bir daha 6.bölgede sağlık yatırımlarına kimsenin kalkışmayacağı endişesini derinden hissediyoruz. Çok geç olmadan özellikle bölgesel şartlar da gözönünde tutularak sağlık uygulamaları ile ilgili kararların gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu yazı toplam 1127 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim