• BIST 94.759
  • Altın 245,950
  • Dolar 5,9349
  • Euro 6,6196
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 22 °C

DOĞU’DA SAĞLIK SİSTEMİ NASIL İYİLEŞTİRİLEBİLİR?

Ercan Kırımi

 DOĞU’DA SAĞLIK SİSTEMİ NASIL İYİLEŞTİRİLEBİLİR?

8 Aralık tarihinde yapılan açıklamaya göre büyük çoğunluğunu Doğu ve Güneydoğu illerinin oluşturduğu iller için 5 bin 201 kadro oluşturuldu. En çok kadro 2658 ile uzman hekimlere verildi. Belirlenen kadrolar arasında 1566 hekim, 258 hemşire, 107 ebe, 18 psikolog ve 87 diş hekimi de yer aldı.

 26 ile sözleşmeli olarak giden hekimlere ek ücret ödeneceği belirtildi. Bakanlığın yapacağı çalışma sonrası netleşecek ek ücretlerin 2-3 bin TL arasında olabileceği kaydedildi. Proje ile devlet personeli olan hekimlerin de sözleşmeliye geçerek bu çalışmadan yararlanabileceği aktarıldı (8 aralık 2012 medya haberlerinden).

Bu habere göre bizim yıllardır dillendirdiğimiz başta doktorlar olmak üzere sağlık mensuplarına daha cazip imkanlar sağlayarak bölgede tutma girişimlerinden biri olarak görüyoruz ve olumlu bakıyoruz. Fakat yalnızca maaş artışı yetmez. Sağlıkçıların sosyal çevresini ve güvenlik endişelerini de iyileştirmek lazım.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim aşağıdaki önerilerden gördüğümüz kadarıyla yalnızca bir maddesi (8.madde) uygulamaya konularak sistem iyileştirilmeye çalışılıyor. Biz burada diğer önerilerimizi de tekrar ederek bir defa daha dikkatinizi çekmek isterim:

1.             Aile hekimlerimizin donanımlarını, bilgi düzeylerini ve personel ile ekipmanlarını optimum düzeye çıkarmalıyız. Bunun için eğitim sağlık kurumumuz Üniversite Tıp Fakültesi devreye girmeli. Zaten bölgedeki aile hekimlerinin çoğu Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden mezun. Sağlık müdürlüğünün koordinasyonuyla ciddi periyodik eğitimler verilmeli.

 

2.             ASM’ler kesinlikle koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vermeli ve bu hizmetler de ciddi olarak ödüllendirilmeli, ücretlendirilmeli.

3.             ASM’lerdeki personel değişiminin önüne geçilecek tedbirler alınmalı. Uzun ve yaptırımlı sözleşmeler yapılmalı.

4.             İlçe devlet hastaneleri ASM’ler ile yakın ilişkide çalışmalı, birlikte toplantılar yapılmalı ve sık rastlanan hastalıkların tedavi protokolleri birlikte çıkarılarak benzer tedaviler uygulanmalıdır. İlçe devlet hastaneleri sık görülen hastalıklar konusunda eğitilmeli ve gereksiz ilaç kullanımından da kaçınılarak ucuz ve etkili tedavilerle bölge halkı standart olarak tedavi edilmelidir.

5.             İlçe devlet hastanelerinde kesinlikle ağır hastalıklara yönelik tedavilere, ameliyatlara girişilmemelidir. Bunun yerine iyi bir 112 koordinasyonu ile hastalar Van’daki büyük merkezlere sevk edilmelidir. Böylece gereksiz büyük yatırımlardan kaçınılmış olunacak ve ayrıca küçük ilçede doktor-hasta ve yakınları karşı karşıya gelmemiş olacaklardır.

6.              İlçe devlet hastaneleri ile büyük merkezlerdeki doktorların koordinasyonu yalnızca 112’ye bırakılmamalıdır. Bu konuda ciddi aksamalar olmaktadır. Mutlaka Van’da konsülte edilecek hekimler Sağlık Müdürlüğü veya İl Sağlık Kurumu teşkilatı tarafından aylık belirlenmeli ve il dışı aramalar direk olarak bu hekimler üzerinden yürütülmelidir. Aksi halde periferdeki ağır hastanın yatışı, merkezdeki çömez asistanın insafına kalmaktadır.

7.             İlçelerdeki sağlık mensupları kesinlikle bu ilçede gecelemelidirler. Gündüz ilçede, gece il merkezinde kalmak kesinlikle verimli değil. İlçe merkezlerinde hastaneye yakın, korunmalı, güvenlikli, kreşli, okullu lojman merkezleri mutlaka oluşturulmalıdır. Sağlık personeli halkın arasında, kötü koşullardaki evlerde, yüksek ücretlerle kiracı konumunda bırakılmamalıdır.

8.             Van’daki büyük merkezler daha da güçlendirilmeli ve spesifik ameliyat, işlem yapabilecek meslektaşlarımız teşvik edilmeli ve iyi ücretler almalıdırlar. Yine bu meslektaşlarımız için uzun süreli ve tatmin edici sözleşmeler yapılmalıdır.

Aslında yapılması gereken bizce yalnızca spesifik bu konuda, yani ‘doğuda sağlık sistemi nasıl iyileştirilebilir?’ konusunda spesifik bir çalıştay yapılmalıdır. Konuyla ilgili taraflar, tecrübeyi yaşamış hekimler hep birlikte tartışmalıdırlar.

Şunu unutmayalım ki, bu bölgede sağlık sisteminin rahatlaması, doğru ve etkili çalışması çözüm sürecine de çok büyük katkılar sağlayacaktır.

BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ' NİN OCAK 2014 SAYISINDA YER ALACAKTIR.

Bu yazı toplam 1651 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim