• BIST 100.141
  • Altın 217,980
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Doğu'da Tam Gün Nasıl Olmalı?

Doğu'da Tam Gün Nasıl Olmalı?
Dilek Süzen

??kamu hastanelerinde ve özellikle üniversite hastanesinde gözlenen çok çalışan öğretim üyesi ile az çalışanı da benzer ücreti aldıkları bir ortamda, sağlık hizmeti tıkanma noktasına geliyor..?

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tam gün yasasını çıkarmaya kararlı gözüküyor. Neredeyse 1,5 yıldır yasa tasarısı çeşitli platformlarda tartışıldı ve tartışılmaya devam ediliyor. Tabip Odası olarak bizler de Van, Hakkari bölgesini temsilen tam gün yasasını enine boyuna tartıştığımız geniş katılımlı bir toplantı düzenledik ve sonuçlarını yetkililerle paylaştık.

Van, Hakkari illerinde kamu ve özelde toplam 1250 kadar hekim görev yapmaktadır.
Bunların yaklaşık 150 kadarı özel kurumlarda çalışmakta. Yine yaklaşık 750 kadar hekim meslektaşımız da mecburi hizmet nedeniyle bölgemizde bulunmakta ve çalışmaktalar.

Devlet hastanelerindeki hekimlerin ortalama %70'i tam gün statüsünde hizmet etmekteler. Üniversite Hastanesi'nde yalnızca iki öğretim üyesi yarım zamanlı çalışmakta geriye kalan 110 kadarı tam gün çalışmaktadır.


Buna göre tam gün yasası bu haliyle yasalaştığında bölgemizdeki hekimlerin çok azını etkileyecek gibi gözükmektedir.
Fakat bölgemizde artık hekim sayısından ziyade belirli konularda ihtisaslaşmış hekim azlığı dikkati çekmektedir.

Örneğin pediatrik kardiyoloji, erişkin hematoloji, onkoloji gibi dallardan yalnızca birer hekim bulunmakta. Bu meslektaşlarımız da ya yalnızca üniversite hastanesinde veya devlet eğitim araştırma hastanesinde çalışmakta. Bir çocukta en ufak bir kardiyolojik sorun olduğunda üniversitedeki hekime yönlendirilmekte, onkoloji hastaları devlet eğitim araştırma hastanesindeki hekime yönlendirilmekte.

Fakat o kadar çok hasta var ki normal mesai süresi yetmemekte, uzun randevu kuyrukları oluşmakta, hasta memnuniyetsizliği ortaya çıkmakta ve hastaya gösterilen ilgi azalmakta. Bunun yanında kamu hastanelerinde ve özellikle üniversite hastanesinde gözlenen çok çalışan öğretim üyesi ile az çalışanı da benzer ücreti aldıkları bir ortamda, sağlık hizmeti tıkanma noktasına gelmektedir.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri hemen her zaman ülkemizde hekim sayısının yetersiz olduğundan söz etmekte ve şikayette bulunmaktadırlar. Hekim azlığını azaltmanın veya biraz hafifletmenin bir yolu da hekimlerin birkaç hastanede çalışmalarına izin vererek daha fazla sayıda hasta bakmalarına izin vermek olmalıdır diye düşünüyoruz. Bu sistem Avrupa ve Amerika ülkelerinde olduğu gibi, bir hastanenin kadrolu doktoru iken, başka bir hastanede de resmi vizit veya ameliyat yapabilmeli ve hatta özel hastanelerde de konsültan olarak görev yapabilmeli ve karşılığını da alabilmelidir.

Hekimleri sabah 08.00 akşam 17.00 mesai zihniyetinin içine hapsetmenin hiçbir mantığı bulunmamaktadır. İsteyen hekim saat 17.00' den sonra da farklı ortamlarda çalışabilmeye devam etmelidir.
Burada tek sorun kamu yetkililerinin istismar veya suistimale yol açacak olayların (hasta yönlendirilmeleri) önünü engelleyecek tedbirler alamamaları olabilir. Bu çözümlendiğinde farklı biçimiyle tam gün yasası hem bölgemiz için hem de ülkemiz için daha faydalı olabilir diye düşünüyoruz.

( BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ'NİN ŞUBAT 2009 SAYISINDA YAYIMLANMIŞTIR)


Yazan:
Doç. Dr. Ercan KIRIMİ
Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim