• BIST 96.142
  • Altın 241,172
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C

Doğu’daki Kırsalda, Sağlıkta Neler Oluyor?

Ercan Kırımi

Seçim çalışmaları nedeniyle tüm bölgeyi (Van-Hakkari) tekrar gezme imkanı bulduk ve tek tek hekim meslektaşlarımızla görüşme ve dertlerini dinleme fırsatı yakaladık. Ben kendim sık sık notlar aldım, sorunlar nedir, en sık nelerden şikayet ediliyor diye. Van merkezden çıkıp da ilçelere gittiğimizde özellikle de köylerde meslektaşlarımızın sorunları ve mutsuzluğu daha da artıyor. Çevrede çalışan hekimlerin hemen hepsi ilginçtir askerlik gibi gün sayıyor, çetele tutuyor. Erciş’teki bayan meslektaşımıza ‘Nasılsınız?’ diye sorduğumuzda ‘296 günüm geçti, kaldı 254 gün’ diye ilginç cevap verdi.

Bölgemizdeki insanların sosyoekonomik koşullarının kötü oluşu, sağlık sorunlarının diğer bölgelere göre daha ağır olmasına yolaçıyor. Sağlık sorunları ağırlaşmış hastaları hem de maddi hiçbir gücü olmadan ve üstüne üstlük okuması-yazması olmayan kişileri tedavi etmeyi daha da zorlaştırıyor. Sağlık ocaklarında, Devlet Hastanelerinde genellikle mecburi hizmet yükümlüsü yeni mezun, genç meslektaşlarımız çalışıyor. Halbuki yukarıda belirttiğimiz, sağlıktan sorunlu bölgemizde tam tersine çok kıdemli, hastaya her yönden hakim olacak, dediğini yaptıracak meslektaşların görev alması gerekir diye düşünüyoruz. Genç meslektaşlar biraz ürkek ve çekingen, en ufak problem çıkaracak hastaları sevk etmek istiyorlar. Haksız da değiller. Hastaları kötüleştiğinde eğitim düzeyi düşük insanlar kolaylıkla doktoru suçlayıp şiddet uygulayabiliyorlar. 1,5 ay kadar önce devlet hastanesi acilinde ölen yaşlı kadının oğulları, ‘Ya annemizi dirilt ya da ....’ diyebilmişler.

Çevrede sosyal koşulların iyi olmayışından dolayı hafta sonları ve tatil günleri doktorlar Van merkezde toplanıyorlar. İlçeler genellikle tek başına pratisyenlere kalıyor. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına yolaçıyor. Ağır hastalar, durumu kötüye gitmesi muhtemel hastalar hemen apar topar il merkezindeki hastanelere gönderiliyor. Son yıllarda 112 Acil servislerin aktif çalışması hasta sevkini kolaylaştırmış durumda. Ama mesafeler yine de uzak ve yollar iyi değil.

Kırsal sağlık ocaklarındaki genç meslektaşlarımız bizleri karşılarında gördüklerinde şaşırdılar. ‘O kadar bozuk yolu nasıl geldiniz, çok zahmet ettiniz’ gibi iltifatlarla karşılaştık. Bazıları ise hiç bizlerden haberiniz yok diye serzenişte bulundular. Bir kısmı hiç sağlık ocağından çıkmıyorlar ve günlerini doldurmaya çalışıyorlar. ‘Bol bol reçete yazıyoruz ama ne kadarı alıp kullanıyor bilmiyoruz’ diyorlar. Hele bir sağlık ocağında ‘nüfusun %15-20 sinin kimliği dahi yok, reçete yazmanın anlamı yok, çünkü bu insanlar TC de yaşıyor gözükmüyorlar. Ancak dolabımızdaki ilaçları verirsek tedavi olabiliyorlar’ dediklerinde de çok şaşırdık.

Tüm bunlara rağmen halk gözüyle bakıldığında bölge kırsalına son yıllarda çok sayıda pratisyen ve uzman doktor atandığını ve kimi insanların ‘ilk defa’ bir uzman doktora muayene olduklarını öğreniyoruz. Sağlık Bakanlığı bölgede çok güzel ve büyük hastaneler yapıyor. Hakkari ve Yüksekova’nın en modern ve iyi binaları Devlet Hastaneleri. Hatta Yüksekova’daki hastane için buraya Tıp Fakültesi bile sığar diye yorum yapmıştık ki, Hakkari’deki üniversitemizin Oxford kökenli rektörü, ‘Evet, oraya Tıp Fakültesi açacağız, planımızda var’ deyiverdi. Van’daki 18 yıllık Tıp Fakültemizin daha binbir eksikleri dururken Yüksekova’ya Tıp Fakültesi fikri bizlerde şaka gibi değişik duygulara yolaçtı. Ama sonra soğukkanlı düşündüğümüzde uygun maddi ve manevi şartlar sağlandığında neden olmasın ki diye düşündük. Çünkü bölgede terörün, huzursuzluğun bitmesinin gereklerinden biri de insanların yeterince ve çağdaş biçimde sağlık hizmeti alabilmeleridir diye değerlendiriyoruz.

Bu yazımın sonunda önümüzdeki iki yıl için Van-Hakkari Tabipler Odasını yönetebilmek amacıyla bölgemizden seçimlere katılan (ki bölgedeki hekimlerin ¾ ünü oluşturuyorlar), yaklaşık 750 kadar hekim meslektaşımıza ve seçimlere büyük bir olgunluk içerisinde katılan, yapacaklarını anlatan ve seçim sonunda birbirlerini tebrik eden İpekyolu Hekim Platformu ile Demokratik Hekimler Grubu’ndan meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. Her iki gruptan meslektaşlarımızı sorunların çözümü için her zaman bir arada çalışmaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 1275 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim