• BIST 94.394
  • Altın 244,420
  • Dolar 5,9246
  • Euro 6,5984
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 19 °C

DOKTOR NEDEN AĞLADI?

DOKTOR NEDEN AĞLADI?
Dilek Süzen

Yenidoğan bebeklere kan değişimi yaparken güneş doğduğunu çok gördüm.
Dokuz aylık hamileyken gece uyumadan üç günde bir nöbet tuttum. Başasistanken 250 yataklı çocuk hastanesinin bütün hastalarından gece boyunca sorumlu idim.
Akşam 19.00?da başladığım servis vizitleri sabah 04.00?de biterdi ve ertesi gün çalışırdım. Her bebeğin yaşam sorumluluğu bana ait gibiydi. Maaşımızın ne olduğu önemli değildi. Nasılsa yaşayabiliyorduk. Ama?.

?Hekimin sıkıntılarını hekim olmayan birinin anlaması çok güçtür. Basın ve bazı hasta yakınlarının haksız saldırılarının bununla ilişkili olduğunu düşünmekteyim. Hekim olmak için herhangi bir meslekten daha fazla ve uzun eğitim görüyoruz. Çalıştığımız şartlar ve nöbetler çok yorucu, nerdeyse insanlık dışı. (Bana ?çok zor girme? dediklerinde anlamamıştım. Ancak yaşadığınızda idrak edebiliyorsunuz.) Asistanlığımın ilk dört yılında dört yüz nöbet tuttum.

Yenidoğan bebeklere kan değişimi yaparken güneş doğduğunu çok gördüm. Dokuz aylık hamileyken gece uyumadan üç günde bir nöbet tuttum. Başasistanken 250 yataklı çocuk hastanesinin bütün hastalarından gece boyunca sorumlu idim.

Akşam 19.00 da başladığım servis vizitleri sabah 04.00?de biterdi ve ertesi gün çalışırdım. Her bebeğin yaşam sorumluluğu bana ait gibiydi. Maaşımızın ne olduğu önemli değildi. İyi hekim olmalıydık, nasılsa yaşayabiliyorduk.

Birden doktor maaşlarını yarıya indirdiler. Hala aldırmıyorduk ama bugünkü tabirle yoksulluk sınırına dayanmıştık. O zaman gazetede sahne cezası yeni kaldırılmış sanatçının bir gecelik kazancı manşet haberi olmuştu. Benim 10 aylık maaşımı aldığı görünce hırsımdan ağlamıştım.

Onun hakketmediği için değil, bu kadar ağır koşullarda bir çok bebeğin canını kurtarmak için sırtımdan terin damla damla aktığı gecelere nasıl bu kadar kadir bilmez bir yaklaşım olabilir diye ağlamıştım.

Hekim 40 yaşından sonra ekmeğini eline alır, baba parası yemeden yaşayabilir. Yaşadığında evindeki çocuğun ekmeğini eğitimini düşünmemelidir. Aklı arkada kalmadan çalışmalıdır. Bir çoğumuz özel muayenelerde ve kliniklerde çalışıyoruz. Batıda hekimler makul maaşlarla üniversitelerinde çalışır ve durmaksızın bilimsel araştırma yapar.

Bugünkü hekimin bu sosyal ve ekonomik şartlarda başarılı olması için olağanüstü inatçı, kararlı, fedakar, azimli olması belki de varlıklı bir aileden gelmesi gerekli .

Tıp mesleğinin itibarının giderek zedelendiğini, bu nedenle öğrenci başvurusunun sayı ve kalite olarak azaldığını, öğrencilerin de gelecekten umutlu olmadıklarını görüyorum. ?

YAZAN: PROF. DR. ELİF DAĞLI
(Marmara Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı)


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim