• BIST 103.310
  • Altın 229,277
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 16 °C

Duayenlerin Buluştuğu Gazete…

Duayenlerin  Buluştuğu Gazete…
Dilek Süzen

Ekim ayında yayın hayatına başlayacak SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ mesleklerinde duayen olmuş kişilerin de buluştuğu bir gazete olacak.Yıllar öncesinde yararlarını anlatarak mercimeği sofralarımızın baş tacı yapan diyetisyenlik mesleğinin duayeni, Prof. Dr. Ayşe Baysal, hemşirelik mesleğinin duayeni Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker, SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ 'ne yazacaklar. İşte onların yazılarından bazı paragraflar...

Prof. Dr. Ayşe Baysal köşesinde anılarını anlatacak. İşte o anılardan kısa bölümler

?..Haziran 1966' da ilk diyetisyenler, Hacettepe Hastanesi?nde göreve başladılar. Bu görevle birlikte, sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Diyetisyenin statüsü hakkında kimse bir şey bilmiyordu. Hastanede çıkan her sorunu birlikte tartışarak çözmeye çalıştık....

.. Bir gün diyetisyenlerden biri, doktorun kendisinden bir hasta için "kalorisiz diyet" istediğini söyledi. Kalorisiz diyet olamayacağını, yenebilen hayvan ve bitki dokusu olan besinlerin, su ve mineral dışındaki organik ögelerinin, insan bedeninde enerjiye dönüştüğünü, dolayısıyla kalori değeri olduğunu anlattım.

Belki de doktorun, hastanın aç kalmasını istemiş olabileceğini, bunu kendisine sormasını söyledim. Bunun üzerine doktor, "yok canım, sebze, meyve, süt gibi şeylerin verilebileceğini" söylemiş. Esasında istenen şey, enerjisi sınırlı diyetti.

...Amerikan Barış Gönüllüsü bir hanım diyetisyen, Hacettepe Çocuk Hastanesi Diyet Mutfağında çalışıyordu. Hanım, Amerika' ya dönmeye karar verince doktorlar telaşa kapıldı. Acaba bizim yetiştirdiğimiz ilk diyetisyenler, onun yaptıklarını yapabilecekler miydi ?

? Biz, hastanenin merdiven altında eğitim - öğretimi sürdürmek zorunda kaldık. Bu, sadece Diyetetik Bölümüne uygulanan bir olay değildi. Hastanenin diğer merdiven altında da Diş Hekimliği eğitim - öğretimini sürdürüyordu.


.. Bir gün, çocuk hastanesinde çalışan diyetisyen, doktorun, "çocuklara yeterli besin verilmediği" yönünde uyarıda bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine doktorun istediği şekilde çocuklar için yiyecekler hazırladık. Aynı zamanda uluslararası kuruluşların çeşitli yaş grupları için önerdikleri besin ögeleri gereksinmelerini gösterir literatürü de masaya koyarak kendilerini davet ettik. Yiyecekleri görür görmez "çocuk bunları yiyemez" dediler. "Biz de zaten onu söylüyor ve uygulamaları ona göre yapıyorduk" dedik..

Şimdi de Prof. Dr. Saadet Ülker?in ilk yazısından alıntılar.


?. Mağdur durumda olan meslektaşlarımızın önemli bir kısmının bizzat kendi meslektaşlarımız tarafından mağdur edilmesi, mağdur olanın, işini kaybetme korkusu ile sessiz kalmayı tercih etmesi de önemli bir nokta.


Sağlık Bakım Sistemi yönetilemiyor. Ezbere dayalı mesleki temel eğitim hata yapmanın yollarını açıyor, adeta besliyor.


? Bolu, Köroğlu Devlet Hastanesi?nde Temmuz 2008?de kaybettiğimiz meslektaşımız ile ilgili veri toplamaya çalışırken yine " konuşma yasağı var, "konuşursam başıma iş gelir", ya da "söylediklerimi yazmayın, bir yerde söylemeyin" gibi korku ifadeleriyle karşılaşıyoruz. Korku! Hep korku ! Bunu nasıl yıkacağız?


?Milli Eğitim Bakanlığı son projesi ile yaşlı bakımı vermek üzere 14- 15 yaşındaki kız ?çocuklarını? seçmektedir. Bu da yanlıştır
?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim