• BIST 97.955
  • Altın 218,959
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

Dünya Sağlık Örgütü "Küresel Yaşlı Dostu Kentler Ağı"nı Kurdu

Dünya Sağlık Örgütü
DSÖ "Küresel Yaşlı Dostu Kentler Ağı" 29 Haziran'da Cenevre'de kuruldu.

Dünyanın her köşesindeki toplumlar giderek yaşlanıyor. En büyük değişiklikler az gelişmiş ülkelerde olacak.
Ağ'ın yaşlıların toplumun aktif ve sağlıklı üyeleri olmalarına katkı sağlayacak şehir ortamları yaratmada yardımcı olması hedefleniyor. 

Yaşlıların Olumlu Katkıları 

Yaşlanan toplumla ilgili çalışmalar genellikle emekli maaşları ve yaşlıların tedavi harcamaları üzerine odaklanırken DSÖ yaşlıların topluma yapabilecekleri olumlu katkıları ön plana çıkartan bir yaklaşım geliştirmeyi deniyor. DSÖ Yaşlılık ve Yaşam Süreci Birimi yöneticisi Dr. John Beard, "Yaşlılar aileler ve toplum içim yaşamsal ama sıklıkla göz ardı edilen bir kaynak. Onların katkıları ancak sağlıklarını sürdürdüklerinde ve aileye ve topluma katılımları önündeki engeller ortadan kaldırıldığında tam olarak gerçekleşebilir" diyor. 

Aktif Ve Sağlıklı Yaşlanmanın Desteklenmesi 

WHO Yaşlı Dostu Şehirler inisiyatifi 2006'da başladı. İlk iş olarak şehir ortamında aktif ve sağlıklı yaşlanmayı destekleyen ana unsurlar belirlendi. 33 şehirde yapılan araştırmalar, yaşlılar için toplu taşıma araçlarına, binalara ve açık alanlara erişimin, uygun barınmaya, toplum desteğine ve sağlık hizmetlerine ihtiyacın önemini teyit etti . Ayrıca yaşlıların toplumun aktif üyeleri olmasına izin verecek bağlantıların kurulmasının hızlandırılmasına, "yaşlılara karşı ayrımcılık"a karşı durulmasına ve yerel katılım ve iş olanakları sağlanmasına olan ihtiyacın altı çizildi. 

"Küresel ağ"a Katılmak İsteyen Şehirler 

Bu ilkeler üzerine kurulan "Küresel Ağ" katılımcı şehirlerden bir uygulama ve değerlendirme süreci başlatmalarını istiyor. Ağ üyeleri yaşlılar için daha iyi bir ortam oluşturmak için aktif adımlar atmayı taahhüt ediyorlar. 

"Ağ"a katılım için davetler geçen Aralık ayında gönderilmişti. O zamandan beri DSÖ'ye çok sayıda başvuru oldu. Since invitations to join the Network were sent out last December, WHO has been swamped by responses. Many individual cities, both large and small have formally applied to join the Network. DSÖ Fransız hükümeti, İrlanda İyi yaşlanma Ağı, Slovenya Yaşlı Dostu Şehirler Ağı ile bağlantılı ulusal programlar için resmi işlem yaptı. Çin Ulusal Yaşlanma Komitesi de ulusal program geliştirmek için ilgi bildiriminde bulundu. New York "ağ"a katılan ilk şehir oldu. (toplum sağlığı araştırma ve geliştirme  merkezi)


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim