• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

DÜŞÜNDÜREN GERÇEKLER!!!

DÜŞÜNDÜREN GERÇEKLER!!!
Dünyada her gün 3000, her yıl da bir milyon kişinin intihar ettiği ifade ediliyor.

Son 50 yılda özellikle gelişmekte olan ülkelerde intihar hızının %60 arttığına dikkat çeken uzmanlar intiharların en çok görüldüğü bölgenin Çin, Hindistan ve Japonya’nın içinde bulunduğu Asya kıtası olduğunu belirtiyorlar.

Ankara Tabip Odası Halk Sağlığı komisyonu tarafından 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle derlenen açıklamada özetle şu bilgiler yer aldı:

“Küresel Hastalık Yükü nedenleri arasında intiharların 1998 yılında %1,8’lik bir payı varken bu sayının pazar ekonomisine sahip ülkelerde 2020 yılında %2,4’e yükselmesi bekleniyor. Geleneksel bilgiler intihar hızlarının yaşlı erkeklerde en yüksek olduğunu vurguluyor. Ancak hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde gençler arasında da durumun yaygınlaştığına ilişkin bilgiler yer alıyor. Türkiye’de intihar görülme sıklığının yüz binde iki dolaylarında olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde intihar hızının yıllar içinde arttığı ifade ediliyor.

NASIL ÖNLEMEK GEREKİR?

Altta yatan nedenlerin yok edilmesi gerekir. Depresyon, madde kullanımı gibi nedenler intiharların altında yatan öncelikli sorunlardır. Bu gibi durumların önlenmesi intihar sıklığını da doğal olarak azaltacaktır. Ancak intihar kompleks bir durumdur; sosyo-ekonomik, ailesel ve bireysel kriz anlarında (örneğin, eş kaybı, iş kaybı, namusla ilgili konular, vb) sorunun artma eğiliminde olduğu bilgisi unutulmamalıdır.

Multidisipliner bakış açısının yerleştirilmesi önem taşır. İntihara neden olan sorunlar birden çok nedene bağlıdır. Örneğin; depresyon bir intihar nedenidir, depresyona neden olan faktörler de aynı yaklaşımla azaltılmaya çalışılmalıdır. Böylece zincir baştan kırılmış olacaktır. Asıl gereken ise sağlık sorunlarının/hastalıkların bir sonuç olduğunu ve sorunları yaratan koşulların iyileştirilmesi olduğunun unutulmamasıdır.
Sağlığın birden çok belirleyicisi bulunmaktadır.
Gençler arasında intiharı önlemek için özel olarak çalışılmış ve yapılandırılmış programlara gereksinim bulunmaktadır.

HANGİ ZORLUKLAR VAR?

İntiharların azaltılması konusunda bazı zorluklar da bulunmaktadır:
Konu Dünyanın pek çok bölgesinde halen bir tabu olarak kabul edilmekte ve üzerinde konuşulmamaktadır.
Bildirim sistemlerinin ve raporlama/kayıt sürecinin güçlendirilmesi önemlidir.
Önleme ile ilgili beklenti sadece sağlık sektöründen olmamalıdır. Çok sektörlü bir yaklaşım gerekir. Sağlık sektörünün yanı sıra eğitim, adalet ve medya çalışanlarının da önemli görevleri bulunmaktadır.

Örneğin; 2008 yılında yayımlanmış bir rapora göre medya çalışanlarının önemli sorumlulukları üzerinde durulmuştur. İlgili dokümanda medya çalışanlarının rolünün 18. yüzyıldan bu yana bilindiği ifade edilmektedir.

İntihar haberlerini topluma yansıtırken kullanılan dilin çok önemli olduğunu (durumu olduğundan daha abartılı ya da önemsizleştiren nitelikte olmaması), olayın çok ayrıntılı bir biçimde anlatılmaması gerektiğini (durumun çok ayrıntılı anlatılması kötü örnek oluşturabilir), olayın olduğu yerin çok ayrıntılı tanımlanmamasının uygun olduğunu (örneğin; yüksek bina, köprü, vb. yerler intihar eğilimi olan kişiler için risk oluşturabilir), haberlerde resimlerin kullanılmamasının yararlı olacağını medya çalışanlarının bilmesi ve uygulaması önemlidir. "
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim