• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul : 22 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İzmir : 21 °C

Düzenli Yürüyüş Kanser Hastasının Yaşam Kalitesini Artırıyor

Düzenli Yürüyüş Kanser Hastasının Yaşam Kalitesini Artırıyor
Türk Hematoloji Derneği (THD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, "Yeni bir çalışmaya göre, kanser hastaları haftada 3 kez 30 dakika yürüdüklerinde yaşam kalitelerinde artış oluyor" dedi.

International Congress on Leukemia Lymphoma Myeloma’nın altıncısı bu yıl Antalya’nın Serik ilçesinde   Belek Turizm merkezinde bir otelde düzenlendi. 25 yabancı konuşmacı , 300’e yakın hematoloji uzmanının katıldığı kongrede, 12 bilimsel oturum ve 3 uydu sempozyumda 29 oturum başkanının moderatörlüğünde 34 konuşmacı sunumlarıyla  yer aldı.

Kongre Kapsamında düzenlenen basın toplantısında Türk Hematoloji Derneği (THD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir,Dernek İkinci Başkanı Prof. Dr. Tülin Tiraje Celkan,Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Güner Hayri Özsan ile kongrede misafir konuşmacı olan İtalyan Hematolog Dr. Francesca Palandri katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir,  günlük fiziksel aktivitelerin düzenli olarak yapılmasının  yaşam kalitesini arttırdığını belirterek,şöyle dedi.
 “Bu nedenle doktorunun izin verdiği ve  olası enfeksiyona karşı önlemler alındığında hastaların dışarı çıkması yürüyüş yapması fiziksel aktivitelerini arttırmaları önem kazanıyor. Yapılan yeni bir çalışma da bunu gösterdi. Bu çalışmaya göre , kanser hastaları haftada üç kez sadece 30 dakika yürüdüklerinde yaşam kalitelerinde artış oluyor. İngiltere’de yapılan çalışmaya göre, 'egzersizden kaçmak yerine, hastalar daha aktif olmaya ve günlük yaşamlarında egzersiz yapmaya teşvik edilmelidir' denmiştir. Çalışmada 42 kanserli hasta iki gruba ayrılmış. Bir grup, mevcut aktivite düzeyini korumaya teşvik edilmiş. Diğer gruba ise yürüyüş önerileri verilmiş ve haftada bir grup yürüyüşüne katılmaları önerilmiştir. Bu hastalar yaşam kalitesi, halsizlik, ruh durumu kendi kendini iş yapabilme durumu sorgulanarak 6, 12 ve 24. haftalarda değerlendirmeler yapılmıştır. Yürüyüş yapanlarda yaşam kalitesi skorlaması yapmayanlara göre daha yüksek çıkmış.”

  "Çocuklardaki Kanser Oranı Tüm Kanserlerin Yüzde 2'sini Oluşturuyor"

Prof. Dr. Tülin Tiraje Celkan  çocuklarda saptanan kanser oranının tüm kanserlerin yüzde 2’sini oluşturduğunu belirtti. Celkan şöyle devam etti:

 “Çocukluk çağında kanserlerdeki başarımız çok fazla. Başarıda yüzde 80’lere ulaşmış vaziyetteyiz. Bazı erken evre dediğimiz hasta gruplarında yüzde 90’lara çıktık. Böyle olunca artık yaşayan hastalarımız çok fazla. Hatta deniliyor ki; 2020 - 2030 yıllarına geldiğimizde her 200 - 300 kişiden bir tanesi çocukluk çağında bir kanser geçirmiş olacak. O zaman önlerinde 60 - 70 sene var. Bu da demek oluyor ki yaşattığınız hastaların kaliteli yaşaması bizim için önemli. Böyle olunca da yan etkiler gündeme gelmeye başladı. Daha önceki yıllardaki hedefimiz yaşatmaktı. Şimdi ise kaliteli yaşatmak. Hastaları kaliteli yaşatabilmek için yan etkileri olmaması gerekir. Nasıl olmaz? Kemoterapi sırasında kötü hücreleri öldürelim derken bir takım yan etkileri olarak iyi hücrelerimiz de gidiyor. Kemoterapi alan hastalar maske takar niçin takar? Çünkü vücudumuzun askerleri de ortadan kalkıyor. Bunlar en basit yan etkiler. Bunun yanında Kardiyak yan etkiler, ileride kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği olanlar gibi hastalarda var. Böyle olmasınlar diye hedefimiz sadece gidip kanser hücresini öldürecek moleküller, akıllı moleküller artık piyasaya çıkmak durumunda ve kullanılıyor.  Hedefimiz daha sağlıklı başarılara ulaşmış kanserden kurtulmuş çocuklarımızın olması.”

  "Klinik Araştırma Sayısında Artış  Var "

Prof. Dr. Güner Hayri Özsan ise konuşmasında, hematoloji alanındaki klinik araştırmaların önemine işaret ederek dünyada hematoloji alanında giderek artan sayıda  molekül keşfedildiğini, bu verilerin klinik araştırmaların sayısında da ciddi artışlara neden olduğunu söyledi.

İtalyan Hematolog Dr. Francesca Palandri de  kanser tedavilerinde kullanılan akıllı moleküllerin hematolojik hastalardaki etkisini anlatarak "Bu, hastalıkların tedavisinde genellikle standart tedavilerle birlikte yürütülüyor. Bazı durumlarda da standart tedavi yeterli yanıt alınmadığında bu moleküler başarıların sağlandığı, standart tedavilerin yan yetkilerini azaltmaya yönelik bir çok çaba bu yönde gelişti” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim