• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

Eczacılar Siyanürle Altın Üretimine Karşı Çıkıyor !

Eczacılar Siyanürle Altın Üretimine Karşı Çıkıyor !
Eczacılar yeni Maden Yasası’nın halk ve çevre sağlığı alanında yarattığı tehdide dikkat çekerek “5177 sayılı Yeni Maden Yasası bugüne kadar planlanan en büyük çevresel yıkım projelerinden biridir” dediler.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve 52 Bölge Eczacı Odası, 10-13 Haziran 2010 tarihleri arasında Oda Başkan ve yöneticiler, delegeler ve üyelerinin katılımı ile mesleki sorunlarını konuşmak ve Merkez Heyeti’nin geçmiş altı ayını değerlendirmek üzere Bölgelerarası Toplantı yaptı. Toplantıda yeni maden yasası da ele alındı ve 52 eczacı odası bu konuda ortak bir açıklama yaptı.
İşte o açıklama;
“Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin adeta yıkımı anlamına gelebilecek ve çok uluslu maden işletmelerinin hizmetine sunularak suiistimallere neden olabilecek bu yasanın değişik 7. maddesi ile;
Orman, Muhafaza Ormanı, Ağaçlandırma alanları, Kara avcılığı alanları, Özel Koruma Bölgeleri, Milli Parklar, Tabiat Parkları, Tabiat Anıtı, Tabiatı Koruma Alanı, Tarım ve Mera Alanları, Sit Alanları, Su Havzaları, Kıyı Alanları, Sahil Şeritleri, Kara Suları, Turizm Bölgeleri, Turizm Alanları ve Merkezleri, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgeleri, Askeri Yasak Bölgeler ve İmar Alanları ile Mücavir Alanlarda Madencilik faaliyetine açılmıştır.
Aynı Yasanın 11. Maddesinde ise hiçbir inceleme yapılmadan verilen arama izni süresi içinde, rezervin %10 unun üretilmesine ve satışına da izin verilmektedir. Bu çalışmalar ayrıca Uluslararası Tahkim Anlaşmalarının da koruması altındadır.
Bugün Kaz Dağlarının kuzeyinde, Çanakkale – Bayramiç, güneyinde Madra Dağı ve Edremit Körfezi çevresinde, 50’nin üzerinde altın arama ruhsatı verilmiştir. Körfezin ve yörenin su ve oksijen kaynağı Kaz Dağları çokuluslu maden şirketlerinin resmen saldırısı altındadır. Oysa Kaz Dağları’nın doğal güzelliği, ekolojiye kattığı zenginliği, bir altından çok daha hayati ve değerlidir. Altın madenciliğinin yarattığı ekolojik ve sağlık riskleri ise oldukça fazladır. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi toplama kamplarında biyolojik silah olarak da kullanılan siyanür, dünya üzerindeki bilinen en zehirli bileşiklerden bir tanesidir.
Bizler, yıkıma yol açacak bu yasanın acilen geri çekilmesini talep ediyor, sağlık çalışanı eczacılar olarak Bergama’da, Eşme’de, Kaz Dağlarında, Ulukışla’da ve altın madenciliğine karşı her yerde yaşamı savunanların haklı mücadelesini destekliyoruz.”
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim