• BIST 99.326
  • Altın 236,429
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 5 °C

Eczacılar Tek Ses Oldu:YIKIMA DUR DE!

Eczacılar Tek Ses Oldu:YIKIMA DUR DE!
Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce eczacı ve eczane teknisyeni beyaz önlükleriyle 29 Ocak 2012 tarihinde İstanbul Kadıköy'de "Yıkıma Dur De" mitinginde buluştu.

 

 

 

Eczanelerin içinde bulunduğu ekonomik krize karşı önlem alınmasını isteyen binlerce kişi, Siyami Ersek Hastanesi önünden "Sağlıkta Yıkımı Durduracağız", "Tahsildar değil, eczacıyız" sloganları eşliğinde Kadıköy İskele Meydanı'na yürüdü.

 

Mitinge çok sayıda eczacı odası üyesi ve farklı illerden eczane teknisyenleri dernekleri katılım sağladı. Kortejin önünde eczacı oda başkanları Ecz. Semih Güngör (İstanbul), Ecz. Sinan Usta (Kocaeli), Ecz. Hüseyin Şimşek (Mersin), Ecz, Cenk Kes (Edirne), Ecz. Kerem Zabun (Antalya), Ecz. Kubilay Aydın (Bursa), Ecz. Onur Ferhat Karacan (Samsun), Ecz. Aytül Çiloğlu (Kırklareli), Ecz.Ümran Pelenkoğlu (Kastamonu), Ecz. Yücel Yenilmez (Eskişehir), Ecz. Saygın Garğın (Isparta), Ecz. Adil Tosuner (Balıkesir), Ecz. Sabih Tekin Çağlar (Trabzon), Ecz. Zeki Özgen (Osmaniye) ve Ecz. Ferhat Değer (Diyarbakır), İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, CHP milletvekilleri Ecz. Özgür Özel ve Diş Hekimi Kadir Öğüt kol kola girerek yürüdü. Yürüyüşe Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nden Prof. Dr. Özdemir Aktan da katıldı.

 

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Semih Güngör yaptığı konuşmada,hükümetin halka ve sağlık çalışanlarına adına "Sağlıkta devrim" dedikleri bir masal anlattığını öne sürerek  "Tam 6 yıl boyunca bu masalla mesleğimizi elimizden almak istediklerini dile getirdik. Ve 'mesleğimize sahip çıkacağız' dedik. Tıpkı halkımızın ilaç hakkına sahip çıktığımız gibi" dedi.

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun eczacı ile ilaç arasındaki bağı kopartacağını, katılım paylarının fahiş miktarda artacağını, halkın ilaca ulaşmasının zorlaşacağını defalarca vurguladıklarını belirten Güngör, "Biz hep gerçekleri dile getirdik.Gerçeklere kulaklarını tıkayanlara karşı yılmadık, onurumuzla ayakta kaldık, direndik ve yıllarca eczanelerimizde özveriyle ilaç hizmetini sürdürdük. Şimdi bize 'yetmez' diyorlar! 'Uğradığınız bu kadar zarar yetmez! Eczaneleriniz iflas ediyormuş, bize ne, biz bildiğimiz yoldan gideriz' diyorlar." diye konuştu.

 

Güngör, Meclis iradesinden kaçırılan Kanun Hükmünde Kararnameyle İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun getirildiğini belirterek, artık ilaçla ilgili düzenlemelerin, içinde eczacının adının dahi geçmediği bu kurum tarafından yapılacağını vurguladı.

 

"Kölelik Sözleşmesini Yırtıp Atacağız!"

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında süren yeni ilaç alım protokolü görüşmelerinde eczacılara "kölelik sözleşmesi" dayatıldığını ifade eden Güngör "SGK'nın dayattığı kölelik sözleşmesini yırtıp atacağız. Eczanelerimizdeki yıkımı durduracağız. Mesleki saygınlığımızı ve halkımızın ilaç hakkını yeniden söke söke alacağız. Bu kara tabloyu tersine çevirecek güneşli güzel günleri, biz kendi ellerimizle kuracağız" diye konuştu.

 

Konuşmalardan alıntılar;

 

Kastamonu Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ümran Pelenkoğlu,

 "Buradaki tablo eczanelerin nasıl yangın yerine döndüğünün bir işaretidir." dedi. Eczanelerin sağlık sektörünün olmazsa olmazı olduğunu belirterek "Bizi yok etmeye çalışanlara buradan bir kez daha sesleniyorum. Sağlığın bu vazgeçilmez halkasını yaşatmak zorundasınız. Eczanelerimizi borç sarmalından kurtaracak koruma önlemlerini almak zorundasınız. Sağlıkta tasarrufun bedelini eczacılara ödetmekten vazgeçmek zorundasınız. Bir gecede eriyen stoklarımızın bedelinin ödenmesini sağlamak zorundasınız. İlaçta fiyat düşüşüne karşı değiliz, bunun bedelini hastaların ve eczacıların ödemesine karşıyız”.

 

Trabzon Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sabih Tekin Çağlar

 "Bizler ilaç fiyatlarına anormal zamlar yapıp sonra ilaç fiyatlarını düşürdük diyip eczacının öz sermayesini gasp edenlere inanmıyoruz. Biz insanımızın sağlığı için, ülkemizin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için bu meydanlardayız, biz ekmeğimiz için, hakkımız için bu meydanlardayız. İlaçla hasta arasına eczacıdan başka kimsenin ve özellikle paranın girmemesi için bu meydanlardayız."

 

 

Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kubilay Aydın

"Bugün sözün bittiği, bıçağın kemiğe dayandığı yere geldik. Türkiye'de eczacılık mesleğinin en karanlık, en belirsiz, en sıkıntılı dönemini yaşıyoruz. Şimdi önümüze bir sözleşme getiriyorlar. Sözleşme demek söz vermek demektir. Bizler verdiğimiz her sözün arkasında durduk, ne yazık ki bize verilen sözlerin arkasında durulmadı. Akşamdan sabaha yürürlüğe giren kararnamelerle, tebliğlerle, standart olmayan uygulamalarla delik deşik edilmiş bir sözleşmeyi taşımak zorunda kaldık. Ama sözün bittiği yere geldik. Artık bu koşullarda çalışmak istemiyoruz. Bu mesleğin geleceğe taşınması için daha iyi koşullar istiyoruz."

 

Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Yücel Yenilmez

 "Yine alanlara çıkmak zorunda bırakıldık. Doktorlar, dişhekimleri, eczacılar alanlarda. Ama sesimizi duyan kimse yok"

 

 

Antalya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kerem Zabun

 "Bizler halkımızla bizi karşı karşıya getiren muayene ücretlerinin kaldırılmasını istiyoruz.  KKİ taşıma zararının sona ermesini istiyoruz. Stok zararlarımızın karşılanmasını istiyoruz. 6197 sayılı yasanın taleplerimiz dikkate alınarak çıkarılmasını istiyoruz. Anamızın ak sütü gibi helal olduğuna inandığımız meslek hakkımızı istiyoruz"

 

 Marmara Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Ali Yalçın

 “Türkiye'de 80 bin eczane teknisyeni var.Eczacılar ve ailelerimizle birlikte 500 bin kişiyiz. Bizi yok sayamazlar."

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim