• BIST 99.326
  • Altın 236,281
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 6 °C

Eczacılar Üzerine Düşeni Yapıyor AMA...

Eczacılar Üzerine Düşeni Yapıyor AMA...
Dilek Süzen

Son 5 yılda yaşanan dönüşümde, eczacılar üzerlerine düşen fedakarlığı fazlasıyla yerine getirdiler. Ancak sektörün diğer önemli oyuncuları genellikle uzaktan izlemeyi tercih ettiler. Karlılıklarından asla ödün vermeyen depolar bir yana, sektörün baş aktörlerinden olan üreticiler sorunlara sorumlu bir şekilde yaklaşmak yerine kendi aralarındaki rekabeti körükleyerek artan bir ticari zihniyet sergilediler ve sergilemeye de devam etmektedirler.

Ülkenin en dinamik ve en güçlü meslek örgütüne sahip olan eczacılar bir arada durabilme becerisini yeniden gösterecek ve üreticilerinde üzerlerine düşeni yapmalarını sağlayacaktır.

Bu noktada Sağlık Bakanlığı?ndan talebimiz ilaç fiyat düşüşlerinde oluşan eczacı stok zararlarının karşılanması zorunluluğunun ilaç fiyat kararnamesinde yer almasının sağlanmasıdır.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığının açtığı kadrolara 515 meslektaşımızın yerleştirilmesini olumlu bulmakla birlikte, kamudaki eczacı açığının giderilmesi için daha fazla eczacı istihdamı gerektiğini düşünüyoruz. Eczacı istihdamında ana kriter olarak Avrupa birliği standartları dikkate alınmalı, hastanelerde 50 yatan hasta başına 1 eczacının bulundurulması sağlanmalıdır.

SGK bünyesinde çalışan eczacı sayısının yeterli düzeyde artırılması örnekleme metodu ile reçete kontrollerinin yaşattığı mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Kamuda çalışan meslektaşımızın ücret eşitsizliği de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir sorundur. Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımız, diğer kurumlarda çalışan meslektaşlarımızın neredeyse yarısı kadar ücretle çalıştırılmaktadırlar.

? 6197 sayılı meslek yasamızın revizyonu,
? Henüz alt yapısı oluşturulamamış olması nedeniyle kesinlikle ertelenmesi gereken belirsiz bir İTS,
? Tıbbi cihaz ile ilacı aynı çatı altına almak gibi bir hataya gebe olan bir ilaç kurumu taslağı,
? Kangrene dönüşmüş SGK provizyon sisteminin alternatifi olan yeni provizyon sistemi geçişteki yaşanacak sancılar? önümüzdeki günlerin ana başlıkları. Meslektaşlarımızdan aldığımız güçle bu sürecinde başarıyla atlatılacağına dair inancımız tamdır. (aeo)

Yazan:
Ecz.Oğuz EKİNCİOĞLU
Ankara Eczacı Odası Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim