• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C

Eczacıların İlaç Boykotu’nun İKİNCİ SONUCU…

Eczacıların İlaç Boykotu’nun İKİNCİ  SONUCU…
Dilek Süzen

Eczacıların ilaç firmalarının ticari ıskontosu ?0? olan ürünleriyle ilgili yaptıkları boykotun ilk sonucu Servier İlaçtan, ikinci sonucu da Merck Sharp&Dohme İlaçtan geldi. TEB ve bazı odaların ısrarlı tutumu karşısında TEB?in belirlediği , vadenin en az 90 gün ticari ıskontonun da eşdeğerleri bulunanlara en az % 7, bulunmayanlara ise, en az % 4 olarak uygulanmasını ilk hayata geçiren Servier ilaç olmuştu. Merck Sharp&Dohme İlaç da 1 Ağustos tarihinden itibaren bu uygulamaya geçeceğini TEB yönetimine bir yazı ile bildirdi.

TEB Genel Sekreteri Ecz.Özgür Özel imzasıyla oda başkanlıklarına gönderilen yazıda özetle şöyle denildi:

?15.05.2009 tarihi itibariyle tüm ürünlerinin vadelerini 90 güne çıkarmış bulunan Merck Sharp&Dohme İlaçları Ltd.Şti tarafından, belirlenen referansa uygun düzenlemeler yapılmış olup, Birliğimize gönderilen 23.07.2009 tarihli yazı ile, 01.08.2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, ?Ezetrol?, ?Januvia? ve ?Inegy? dışındaki tüm ürünlerinde, eşdeğerleri bulunanlara % 7, bulunmayanlara ise, % 4 olarak ticari iskonto uygulanacağı bildirilmiştir.

MSD tarafından, ?Ezetrol?, ?Januvia? ve ?Inegy? için, co-marketing ve uluslararası farklı anlaşmalar içinde bulunduklarından şimdilik ıskonto uygulanamadığı, sorunun en kısa sürede aşılarak bu üç ürün içinde ıskonto uygulamasına geçileceği ayrıca bildirilmiştir.


Eczacıların ticari anlamda varlıklarını sürdürebilmeleri açısından büyük öneme sahip ilaç alım koşulları ile ilgili gösterdiğimiz mücadeleye, odalarımızın ve üyelerimizin vermiş olduğu destek, örgütlü gücümüze güç katmıştır.

Bu konuda gerekli özeni göstermeyen diğer ilaç firmaları ile de gerekli görüşmeler yoğun bir şekilde devam etmekte olup, bundan sonrasında da eczacılık mesleğini tehdit eder boyutta yapılacak olan her türlü olumsuz değişiklikler karşısında göstereceğimiz mücadeleye vereceğiniz desteğe olan inancımla saygılar sunarım.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim