• BIST 100.938
  • Altın 216,816
  • Dolar 5,2652
  • Euro 5,9751
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 11 °C

"Eczaneler Ekonomik Anlamda Bir Daralma Yaşıyor"

"Eczaneler Ekonomik Anlamda Bir Daralma Yaşıyor"
Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan açıklamada "Eczaneler, yıllardır ekonomik anlamda bir daralma, ilaç fiyatlarındaki düşüş ve kur farkından kaynaklanan büyük sıkıntılar yaşıyor" denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

" Eczacının ekonomik sıkıntılardan uzak bir sağlık çalışanı olması, daha nitelikli ve kesintisiz ilaç – sağlık danışmanlığı hizmeti verebilmesi adına elzem bir konudur.

Bu doğrultudaki taleplerimizi 3 temel noktada ifade edebiliriz:

1-      Yüzdesel ve sabit kâr marjının iyileştirilmesi gerekmektedir.

2-      Pekçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi eczacıya aşılama, tansiyon, şeker ölçümü, sigara bıraktırma gibi eczane temelli ekstra hizmetler ve bu hizmetler bağlamında sunduğu danışmanlık hizmeti adına sabit bir ücret ödenmelidir.

3-      Eczane dışına çıkarılan sağlık ürünlerinin tekrar eczane kanalıyla halkımıza ulaşması sağlanmalıdır.

 Türkiye, pek çok Avrupa ülkesine kıyasla çok daha genç ve daha dinamik bir nüfusa sahip. Ancak işgücü planlaması noktasında sıkıntılarımız olduğu da bir başka gerçeklik olarak önümüzde duruyor. Konuya eczacılar ve eczacılık özelinde baktığımızda; önümüzdeki dönemlerde eczacılık açısından ciddi bir istihdam sorunu ile karşı karşıya kalacağımızı üzülerek ifade ediyoruz.

Bunun sebeplerinden birisi eczacılık fakülteleri sayısındaki hızlı artış. Hâlihazırda sayısı 40’ı aşan eczacılık fakültelerinden her sene yaklaşık 2000 öğrenci mezun olarak hayata atılmakta. Ülkemizin kalkınması açısından yeni üniversite ve yüksekokulların açılması elbette elzem. Ancak bunu yaparken insan gücü ihtiyacının da göz önünde bulundurulmasında fayda var. Yeni fakültelerin açılmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bunun yanı sıra öğretim elemanı yetersiz olan eczacılık fakültelerinin sanayi ve üniversite işbirliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmesinin daha faydalı olacağına inanıyoruz. Konuya ilişkin önlem alınmadığı takdirde eczacı istihdam sorununun büyümesi ve eczacılık eğitiminin niteliksizleşmesi kaçınılmazdır.

Geçtiğimiz yıllarda 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanun’da birtakım değişiklikler yapıldı. 2018 yılından itibaren eczacılık fakültesinden mezun olduktan sonra eczane açmak isteyenler için 1 yıl süreyle yardımcı eczacılık yapma şartı getirildi. Bunun yanı sıra belirli bir cironun üzerindeki eczanelere ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu getirildi. Şüphesiz tüm bunlar; mesleki gelişime katkı sağlayacak, istihdamı teşvik edecek, hizmette kaliteyi artıracak, halk sağlığının korunması adına fayda sağlayacak ve vatandaşın daha iyi hizmet almasını kolaylaştıracak düzenlemeler. Ancak istihdam teşviklerinin sağlanması ve  yapılacak teşviklerle eczacılarımızın ekonomik açıdan rahatlatılması gerektiğine inanıyoruz.

Eczacılık fakültesine girişlerde taban puan sınırlanmasının hâlâ getirilmemiş olması, eczacılık fakültelerinin ihtiyaç olmadığı halde, yeterli akademisyen yokken açılıyor olması, hizmette ve eğitimde kaliteyi düşürmektedir. Eczacılık fakültesi öğrencileri, eczacı akademisyen görmeden mezun olmaktadır. Bu noktada gerek ilgili bakanlığı gerekse YÖK’ü konunun üzerinde titizlikle durmaya davet ediyoruz.

Toplum sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak her fırsatta dile getirdiğimiz bir konu var; reçetesiz ilaçlar. Sağlık sistemimizin ve toplumumuzun reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine hazır olmadığını düşünüyoruz. Reçetesiz ilaçların beraberinde ilaçta reklamı, ilaçta fiyat artışını ve ilacın eczane dışına çıkmasını getirmesinden duyduğumuz endişeyi de ifade ediyoruz. Sağlık okur yazarlığı düşük ve ekonomik kaynakları kısıtlı toplumumuzun reçetesiz ilaçlara hazır olmadığını bir kez daha söylüyoruz.

Geçtiğimiz aylarda konuya dair bir basın açıklaması yapmış ve reçetesiz ilaçlara dair görüşlerimizi detaylı bir biçimde kamuoyuyla paylaşmıştık. Söz konusu açıklamamızın ardından Sağlık Bakanlığımız hassasiyetlerimizi göz önünde bulundurarak bu uygulamayı, taraflar mutabık olana kadar kaldırdı.

Reçetesiz ilaçlarla ilgili yapılacak çalışmaların, tüm paydaşlarla birlikte bir masaya oturulup ortak akıl yoluyla çözümlenmesi toplum sağlığı açısından faydalı olacaktır. "

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim