• BIST 97.955
  • Altın 218,887
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 8 °C

Eczaneler Ne İŞE YARAR?

Eczaneler Ne İŞE YARAR?
Dilek Süzen

Yalnız bizde değil tüm dünyada ?bitkisel ürünler, vitamin, mineral ve doğal besin desteklerinin faydaları olmasa bile hiç değilse zararlı olmadıkları' şeklinde yaygın bir inanış var. Bunlar, artık eczanelerde değil, bakkallarda, marketlerde de satılıyor. Hatta sadece bu maddeleri satan mağaza zincirleri bile açılmaya başladı. İnsanlar, büyük reklam kampanyaları ile yaşlanmayı ve hastalıkları önlediği iddia edilen bu maddeleri kullanmaya teşvik ediliyorlar.

Oysa bu vitamin, antioksidan ve potasyum, selenyum, çinko ve diğer elementlerin hepsi de diyetle düşük miktarlarda alındıklarında gerçekten yararlı maddeler olmakla birlikte, öyle çarşıda pazarda satılan sebze ve meyveler gibi gelişi güzel tüketilecek şeyler değiller.

Vitaminler de antioksidanlar da aslında birer ilaç. Bilinçsiz kullanım çok ciddi rahatsızlıklara ve hastalıklara da yol açabiliyor.
Doğru olan, özel eksiklik durumları dışında bu tür vitamin ve elementlerin doğal yollarla yani sebze, meyve, balık, et yiyerek süt ve ayran içerek alınması. O, kulağa çok hoş gelen? Doğal Beslenme Ürünleri? sözüne kesinlikle kanılmamalı.

Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesi Dr. Özgür Göknel, vitamin, mineral ya da vücut geliştirici ürünler haricinde, şişmanlık gibi herhangi bir sorunun giderilmesi için kullanılacak bitkisel ürünlerde de Sağlık Bakanlığı?nın izninin aranması gerektiğini söylemiş.

Bilindiği gibi Türkiye?de bitkisel ürünlere, vitamin ve mineral içeren tablet, kapsül ya da toz karışımlara Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ruhsat ya da satış izni veriyor.

Sayın Göknel doğru ama eksik söylemiş. Sadece şişmanlık için kullanılması tavsiye edilen ürünler değil, tüm vitamin, mineral, doğal beslenme destek ürünleri de eczanelerde eczacı denetiminde satılmalıdır.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından yayınlanan bir analizde, bu tür reçetesiz satılan ürünlerde bulunan 800? den fazla bileşenin bulantı ve kusmadan zehirlenme ve intihar teşebbüsüne kadar birçok sağlık sorununa yol açabilecekleri bildirildi.

FDA? nın özellikle de çocuk ilaçlarına konan alkol için çok katı sınırları var, ama bunlar bitkisel ürünler için geçerli değil. Hiçbir ilaçta yüzde 5 üzerinde alkole izin verilmezken bazı doğal tedavi ürünlerinde yüzde 10? u geçen oranlarda alkol bulunabiliyor. İçlerinde striknin, arsenik ve yılan zehri gibi kuvvetli toksik maddeler ile dijital ve morfin gibi klasik ilaçlarda kullanılan pek çok bileşik de bulunabiliyor. Bir kısmı ise kanserli veya hastalıklı dokulardan elde ediliyor.

Milyonlarca insanın ?kansere yakalanmayalım, kalp hastası olmayalım, daha uzun ve sağlıklı yaşayalım? diye her gün avuç avuç kullandıkları vitamin ve antioksidanların kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmadığı, erken ölümleri engellemediği gibi tam aksine kanser riskini artırabileceği kanıtlandı.

Üstelik bu tür ürünlerin neredeyse tamamının bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri olmadığı gibi çok ciddi ekonomik kayıplara da yol açıyorlar.

Gelelim Neticeye


Sağlıkla ilgili ilaç veya bitkisel ürünler mutlaka eczanelerde ve eczacı denetiminde satılmalı, bunun dışında sağlıkla ilgili vitamin, mineral, bitkisel ilaç gibi şeyleri satan dükkânların tümü kapatılmalıdır.

Tüm reçeteler eczacı tarafından görülmeli ve ancak onun onayından sonra kalfa veya çırağı tarafından verilmelidir. Bunlara karşılık eczacılar da kendilerine ve dükkânlarına bir çekidüzen vermelidir. Eczacılar tam gün eczanelerinde bulunmalı, bir tane bile muvazaalı eczane kalmamalıdır.

Eczaneler sadece eczane olmalı, sağlıkla ilgisi olmayan şampuan, oje, ruj, parfüm, terlik, mayo, şnorkel, deniz topu, gözlük, kadın ve çocuk bezi, kâğıt mendil.. gibi ürünleri satmayı bırakmalıdır.

Yazan:
Prof. Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA
Göğüs Hastalaıkalrı Uzmanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim