• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

“Eczaneler Yangın Yeri”

“Eczaneler Yangın Yeri”
Dilek Süzen

?..Ülkemizde yaklaşık %50 sini ithal ilaçların oluşturduğu ilaç pazarından ortalama eczane karlılığı %20, ortalama vadeler ise 72-75 gün arasında gerçekleşiyor. Cirosu içinde fiyatı 100-200 TL lik ilaçlar çokça yer alan eczanelerde karlılık çok daha aşağılara, ithal ilaç oranı yüksek olan eczanelerde ise ortalama vadeler 60 gün seviyesine kadar düşüyor?Eczaneler Yangın Yeri??

Eczanelerin işletme giderleri ise %10 ile %14 arasında değişiyor. Bütün bunların üzerine eczane stoklarında yer alan ilaçlarda yaşanan fiyat indirimleri , değişen kamu kurum ıskontoları ve yıllardır süregelen kamu kurum ıskontolarındaki taşma zararımızı da eklediğimiz de eczanelerdeki gerçek karlılık ortaya çıkıyor.

Tüm bu verilerin ışığında eczanelerin büyük çoğunluğu ciroları ne olursa olsun düşük karlarla yaşamını sürdürmekte ,önemli bir kısmı da banka kredilerine mahkum durumdadırlar.

Artık ,eczanelerde ciroya göre değil gerçek karlılığa göre hesap yapılması zorunludur.Bizler eczane cirolarımız ve işletme giderlerimizin oranlarını her zamankinden daha sık olarak karşılaştırmalı , doğru hesaplar yapmalı ve eczanelerimizin gelir-gider durumunu yakından izlemeliyiz. Peki sadece bu yeterli olacak mıdır ? Kesinlikle yeterli değildir.

Her fırsatta söylemleriyle ilaç- eczacılık sektörünün bir bütün olduğunu belirten ilaç firmaları ve dağıtım kuruluşları Mayıs 2009 sürecinde ve sonrasında eczanelerde her ay yaşanacak ekonomik sıkıntının çözümü için katkı vermelidirler.

Oysa onlar şu süreçte daha önceki söylemlerinin tersine ticari ıskontoları kaldırıp ,mal fazlalarını sadece çıkışa vererek dağıtım kuruluşlarının eczanelere ek vade sağlamasını da engelleyecek kararlar peşindeler.

Oysa bugün eczanelerin küçük alımlarda da mal fazlaları ve ek vadeye her zamankinden daha fazla gereksinimi vardır.


Aslında temel çözüm ilaç fiyat kararnamesinde yapılacak değişiklikle eczanelerin yaşamını sürdürecek, günün koşullarına uygun karlılığın sağlanmasıdır. Bunu yapması gereken kurum ise eczacı örgütüdür.

Eczacıların örgütten beklediği sadece durum tespiti yapması değil , üyelerinin yaşadığı sıkıntıların çözümü için samimi çabalar göstermesidir.

Kısa vadede ilaç firmaları ile görüşülüp gereken ek vadelerin eczanelere yansıtılması ve ticari ıskontoların yeniden uygulanmasının sağlanmasıdır. Devamında ise, ilaç fiyat kararnamesinde değişiklik yani karlılık artışı için hep birlikte mücadele edilmelidir.

Aksi halde her geçen yıl bir çok meslektaşımız eczanelerini ayakta tutamaz ve mesleki yaşamını sürdüremez hale gelecektir.

Yazan:
Ecz.Tuncay SAYILKAN
İzmir Eczacı Odası Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim