• BIST 104.595
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

Ege Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD

Ege Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD
Ege Tıp Fakültesini bitirip aynı fakülteden 1971-1976 yıllarında Uzman, 1976- 1982 yılarında Doçent ve 1982 yılında Profesör olan Tülin Aysan, Toraks Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Türkiye Akciğer Kanseri Derneği üyesidir.Prof. Dr. Tülin Aysan Anabilim Dalı Başkanı olarak SAĞLIĞINSESİ 'nin sorularını yanıtladı.

Anabilim Dalının kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği; 1958 yılında Ege Üniversitesinin kuruluşundan 3 yıl sonra Prof.Dr. Ragıp ÜNER’in İzmir’e gelişiyle kurulmuş ve o zaman Tepecik Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hastanesinde hizmet vermeye başlamıştır. Prof.Dr.İlhan VİDİNEL’in girişimleri ile Bornova’daki binasına 1976 yılında taşınmıştır. Üç katlı olan bu ana binaya 1986 yılında yine VİDİNEL hocamızın sağladığı yardımla yapılan ek bina ile birlikte bölgenin en gelişmiş Göğüs Hastalıkları merkezi olarak eğitim ve sağlık hizmeti vermektedir.

Ana bilim Dalınızın yatak sayısı ne kadar , yeterli mi?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı 8 yataklı yoğun bakım, 10 tüberküloz, 19 özel oda olmak üzere 113 yatak kapasitesine sahiptir.

Araç gereç bakımından durumunuz nasıl eksikler var mı? 
2001 yılında yenilenen yoğun bakım ünitesinde Ege Bölgesinden ve hastanemizin diğer birimlerinden gönderilen solunum yetmezliğindeki hastalara modern tıbbi cihazlarla invaziv ve non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanmakta, diğer üniversite ve eğitim hastanelerinden gönderilen hekimlerde beceri kazanmaktadır.

Bronkoskopi ünitesinde rigit ve fleksibl bronkoskoplar kullanılarak tanı ve tedaviye yönelik endoskopik girişimler yapılmaktadır. Girişimsel bronkoskopi konusunda oldukça gelişmiş olan ünitemizde 1995 yılından beri endobronşiyal radyoterapi (brakiterapi), 2000’den itibaren stent uygulamaları ve elektıokoter, ARGON, kriyoterapi gibi tedaviler gerçekleştirilmektedir.

SSK ve diğer periferik hastanelerden yönlendirilen olgulara da poliklinik düzeyinde hizmet verilmekte, yılda yaklaşık 1000 bronkoskopi sayısı ile bölgenin en büyük bronkoskopi laboratuarı olarak çalışmaktadır. Bronkoskopi sırasında videomonitorizasyon sistemi ile öğrenci ve asistan eğitimi sürdürülmektedir.

Toraksa yönelik biyopsi, plevral fonksiyon ve drenaj yöntemlerinin uygulandığı küçük müdahale odası klinik bünyesi içinde yer almaktadır. Plevral müdahaleler toraks ultrasonografisi eşliğinde yapılmaktadır.

Anabilim Dalı’mız bünyesinde bulunan röntgen laboratuarında rutin radyolojik tetkikler yanı sıra modern görüntüleme araçları yardımı ile çeşitli biyopsi girişimleri yapılabilmektedir.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na bağlı Bornova Dispanseri, binamız içinde yapılandırılarak tüberküloz hastalarına yönelik sağlık hizmetleri beraberce yürütülmekte ve bakteriyoloji laboratuarı bölgede referans ünitesi olarak gösterilmektedir.
Solunum Fonksiyon testleri laboratuarı teknolojik gelişmelere uygun cihazlarla hizmet vermektedir.

Hasta sayınız nasıl yıllara göre artış var mı?Poliklinik durumunuz nasıl?
Anabilim Dalı’mızda yılda yaklaşık 2000 hasta yatmakta, Genel Hasta ve Astım polikliniklerinde ortalama 17.000 hastaya sağlık hizmeti verilmekte, Onkoloji polikliniklerimizde ortalama 4000 hastaya poliklinik hizmeti yanı sıra ayaktan kemoterapi uygulanmaktadır.

1999 yılında “Sigara Bırakma” polikliniği, 2004’de Türkiye’de Göğüs Hastalıklarına bağlı ilk “Pulmoner Rehabilitasyon” ünitesi, 2006 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı ile birlikte yürütülmesi planlanan “Uyku Bozuklukları Laboratuarı” hizmete girmiştir.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda modern bir kütüphane, öğretim üyesi toplantı odası, 65 kişilik bir dersane ve 1998 yılında hizmete açılan 120 kişilik bir konferans salonu bulunmaktadır. Burada günlük bilimsel aktiviteler, her Salı Ege Bölgesi Göğüs Hastalıkları hekimlerinin katılımı ile ilginç olgular tartışılmaktadır.

Öğretim üyeniz bakımından Anabilim dalınızı anlatır mısınız?
Ege Tıp Fakülteleri Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda halen 7 Profesör, 3 Doçent, 1 Yardımcı Doçent, 3 Uzman, 16 Araştırma Görevlisi, 32 Hemşire, 24 Yardımcı Personel, 12 Temizlik Görevlisi çalışmaktadır.

Hemşire yardımcı sağlık personeli açığınız var mı, bu açığı nasıl kapatıyorsunuz?
Kliniğimizde yardımcı personel sıkıntısı yaşanmakta ve bu da çalışanların aşırı yorulmalarına ve stresli olmalarına neden olmaktadır. (6-10 arası eleman eksiği bulunmaktadır) 

Rotasyon konusunda da bilgi verir misiniz?
Araştırma Görevlilerimiz İhtisas süreleri içinde Acil Tıp (2 ay), Dahiliye (3 ay), Kardiyoloji (3 ay), İntaniye (3 ay) olmak üzere rotasyonlarını tamamlarlar. Anabilim Dalımız tüm sene boyunca 4.sınıf öğrencilerine ve bir sömestr boyunca 3.sınıf öğrencilerine teorik ve pratik bilgiler vermektedir.

Sempozyum düzenliyor musunuz?
Anabilim Dalımız öğretim üyeleri birçok uluslararası çok merkezli çalışmalara katılmakta, sempozyumlarda aktif görev almaktadır. Her yıl “Dünya Astım Günü”, “Sigara Bırakma Günü” nedeni ile halka yönelik toplantılar düzenlenmektedir.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim