• BIST 100.141
  • Altın 217,980
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

EKMUD 2010 Kongresi'nin Ardından…

EKMUD 2010 Kongresi'nin Ardından…
3. Türkiye EKMUD kongresi bu yıl 13-16 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da Sheraton Otel’de yapıldı.

 

   Türkiye EKMUD  ve kongre  Başkanı  Prof. Dr. Gaye Usluer bu yılki kongreye 500’e yakın katılım olduğunu ve katılımcıların tüm oturumlara büyük ilgi göstermesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.  

Medya’dan sadece SAĞLIĞINSESİ’ nin izlediği kongrede;  “1970 Yıllarından Günümüze Türkiye’de ve Dünyada Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlarının Artan Önemi”, “ Hepatit  B Enfeksiyonları ”, “Pandeminin Ardından Yaşadıklarımız ve Öğrendiklerimiz”,  “Hepatit  C Enfeksiyonları ”,  “Menenjit Hastalığının Önemi  ve  Önlenmesi  ”,  “Seyahat Enfeksiyonları”, “Endüstri- Hekim İlişkileri”,  “Hastane Enfeksiyonları  İzlemi ve Kontrolünde Yenilikler”,  “Toplum Kökenli Enfeksiyonlar”,  “Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji de Sorunlar” en çok katılımın gerçekleştiği  oturumlar oldu.

3. Türkiye EKMUD  Kongresi’nde gerçekleşen toplantılar arasından birkaçında, bazı konuşmacılardan alıntılar ( HABER DAHA GENİŞ BİR ŞEKİLDE SAĞLIĞINSESİ  GAZETESİ' NİN 18.SAYISINDA  YAYIMLANACAK)

Prof. Dr. Mehmet Doğanay (Kayseri, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji  Ana Bilim Dalı):

“Son  40 yılda ülkemizde ve dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde farklı etkenlerle oluşan salgınlar yaşandı.  Sel, deprem, fırtına gibi insan yaşamını etkileyen felaketler sonrasında gelişen enfeksiyon problemleri yaşandı. Birçok yeni antimikrobiyaller tedavi alanına girdi.  Bazı mikroorganizmalar da; metisiline dirençli Staphylococcus  auerus veya penisiline dirençli pnömokok  enfeksiyonu  gibi, toplum sağlığını etkiler hale geldi. Bu süre zarfında önemli pandemiler  yaşandı ; HIV/AIDS, SARS, kuş gribi, pandemik grip(domuz gribi) gibi. Tüm bu olaylar enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarının yaptığı bilimsel çalışmaları günlük pratik uygulamaları, ulusal düzeyde ve dünyada  yazılı ve görsel basında, tıp literatüründe sıkça yer aldı.”

Prof. Dr. Nurettin Erben  ( Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dalı):

“Kronik  Hepatit  C , kronik hepatitlerin ve buna bağlı ölümlerin en sık sebebi olduğundan  önemlidir. Ülkemizde, genel popülasyonun yaklaşık  %1’ini etkilemektedir. Tüm dünyada yaklaşık  175 milyon kişi Hepatit C ile enfektedir.  Kronik Hepatit C, tüm kronik  karaciğer hastalıklarının yaklaşık  %25-40’ ından, tüm karaciğer transplantasyonundan uygulanan hastaların  yüzde 40’ından sorumludur.”

 Prof. Dr. İlhan  Özgüneş  ( Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dalı):

“Seyahat edenler arasındaki hastalıklar çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında yaş, yaşam tarzı, gidilen ülke, iklim ve seyahat süresi bulunmaktadır. Seyahat İlişkili hastalıklar arasında jet lag’tan trombofilibite, şiddet ve kazaya maruz kalmaktan ciddi enfeksiyon hastalıklarına kadar çok çeşitli klinik tablolar bulunmaktadır.”

Prof. Dr. Canan Ağalar (Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı):

“İlaç firmaları, tıbbi alet endüstrisi, hekim ve akademisyenler, hasta ve toplum sağlığına hizmet etmek için birlikte çalışmak zorundadır. İnsan sağlığının ve yaşamının kalitesini arttırmak için bu birlikteliğin faydalı olduğu tartışma götürmeyen bir gerçektir. Ancak zaman zaman ortaya çıkan endüstri ve tıp çalışanlarını ilgilendiren skandallar, toplum ve bazı tıp çalışanlarının kafalarında soru işaretleri oluşmasına neden olmuştur.  1999 yılında  endüstrinin hekimlere direkt olarak veya tıbbi toplantılar yoluyla yaklaşık 8 milyar dolar harcamış olduğunun ortaya çıkması ile  ilişkiler sorgulanmaya başlamıştır.”

Prof. Dr. Behice Kurtaran (Adana,Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon  Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji  Anabilim  Dalı):

“ Gelişmiş ülkelerde eklem replasmanı  gerektiren  yaşlı hasta sayısı ve bunun sonucunda implant ilişkili enfeksiyonlar artmaktadır.  Protez kaldıkça enfeksiyon riski hayat boyu devam etmekte ve protez  alıncılarının yaklaşık  %10’ unda implant ilişkili komplikasyon gelişmektedir. Rutin mikrobiyolojik yöntemlerle gösterilemeyen aseptik gevşeme denilen olguların  %15’  ten fazlasında bakterilerin sorumlu olabileceği düşünülmektedir.”

Prof. Dr.Oğuz Reşat Sipahi (İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı):

 “Deri ve  yumuşak doku enfeksiyonları birinci basamakta çalışan hekimlerin sık karşılaştığı sağlık problemlerinden birisidir. Bu enfeksiyonlar basit bir piyodermiden  yaşamı tehdit eden nekrotizan fasiyite kadar birçok farklı klinik tabloda karşımıza çıkmaktadır. Aslında tanı ve tedavi son derece kolay olan bu enfeksiyonlara; yanlış  tanı ve uygunsuz antibakteriyel  tedavi, uygunsuz doz ve süre ile tedavi ya da diyabet gibi konağa  ait faktörlerin göz ardı edilmesi gibi pek çok faktör, organ kaybı ve mortaliteyle  sonuçlanabilen durumlara neden olmaktadır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İlgili Haberler
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim