• BIST 103.310
  • Altın 230,212
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

“Embriyologlar İsyanın Eşiğinde”

“Embriyologlar İsyanın Eşiğinde”
Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Attila Dağdeviren Histoloji ve Embriyolojinin girişimsel işlemler puanı bulunan diğer branşlarla eşdeğer uygulamaya tabi tutulmasını istedi.

 

Dağdeviren     17.03.2010 tarihinde Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Performans Daire  Başkanlığına  mektup göndererek sorunlarını ve beklentilerini dile getirdiğini ancak 6 aydır, bu yazıya bir yanıt gelmediğini belirterek Histolog ve Embriyologların isyanın eşiğinde olduğunu söyledi.

Bakanlığa gönderdiği yazı hakkında açıklama yapan Dağdeviren şöyle dedi.

“ Bakanlık  tarafından verilen diplomalarda adı ‘Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji AB” olarak geçen birimimizden yetişen uzmanlar, aldıkları eğitim ve sahip oldukları donanımla  Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapmaktadırlar. Histolog ve Embriyolog olan üyelerimiz halen bakanlığa bağlı 4 adet faal ‘Üremeye Yardımcı Teknikler’ Laboratuarında sorumluluk görevini yürütmektedirler. Ayrıca bakanlıkça yakın gelecek için planlanan çok sayıda, laboratuarın sorumluluğunu da yüklenmeye hazırdırlar. Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı uzmanlarını hücre ile ilgili tüm tanı ve tedavi uygulamalarında yeterli donanıma sahip olarak yetiştiren  tek daldır.

Bakanlığın uzmanlarımıza verdiği  diplomalarda, hem klinik hem de laboratuar branş ibaresi birlikte bulunmaktadır. Bu nedenle, performans yönetimi ve katsayıları ile ilgili uygulamalarda hesaplama yapılırken, bu laboratuarlarda çalışan histolog ve embriyologların, maddi ve özlük haklarının klinik branş olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Daha önceki yıllarda Bakanlığın girişimsel işlemler puan listesinde yer alan ve ne yazık ki şimdi sıfırlanan ‘Üremeye Yardımcı Teknikler’ laboratuarında yapılan işlemler ve bunların puanlarının hesaplanarak, yukarıda belirttiğimiz nedenlerle  tekrar aktifleştirilmesi gerekmektedir.

Halen Bakanlık bünyesinde Histolog ve Embriyolog sorumluluğunda olan ‘Androloji laboratuarları’ mikrobiyoloji laboratuarı listesinde bulunmaktadır. Bu listenin yeniden düzenlenerek Histoloji ve Embriyoloji dalı altına alınmasının uygun olacağı kanısındayız. Planlamanın, laboratuar sorumluluğunu bu özelliklere sahip kişilere verecek şekilde Kanun maddeleri ve yönetmelikleri ile onaylanmış ve Sağlık Bakanlığının şimdiye dek uygulamış olduğu genel teamüller dikkate alınarak yapılması maddi ve özlük haklarının gözetilmesi en büyük beklentimizdir. Ayrıca Sağlık Bakanlığının düzenlendiği çeşitli çalıştaylarda Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği tarafından uzmanlık eğitimi tanımlanmış ve yazılı metin olarak Bakanlığını sunulmuştur.  Bu

tanımlamalarda üyelerimizin yukarıda belirtilen görevleri yapmaya yetkin biçimde yetiştirildikleri detaylı olarak belirtilmiştir.

Son dönemde yapılan uygulama değişiklikleri ile bu laboratuarlarda çalışan Histolog ve Embriyologların ek ödeme hesaplamaları, kadro unvan katsayıları değişikliğe uğramıştır.  Beklentimiz Histoloji ve Embriyolojinin girişimsel işlemler puanı bulunan diğer branşlarla eşdeğer uygulamaya tabi tutulması ve performans katsayısının 0.8 yerine 2.5 olarak uygulanmasıdır . ”

 

Ayrıca Sağlık Bakanlığının düzenlendiği çeşitli çalıştaylarda Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği tarafından uzmanlık eğitimi tanımlanmış ve yazılı metin olarak Bakanlığını sunulmuştur.  Bu tanımlamalarda üyelerimizin yukarıda belirtilen görevleri yapmaya yetkin biçimde yetiştirildikleri detaylı olarak belirtilmiştir.

Son dönemde yapılan uygulama değişiklikleri ile bu laboratuarlarda çalışan Histolog ve Embriyologların ek ödeme hesaplamaları, kadro unvan katsayıları değişikliğe uğramıştır.  Beklentimiz Histoloji ve Embriyolojinin girişimsel işlemler puanı bulunan diğer branşlarla eşdeğer uygulamaya tabi tutulması ve performans katsayısının 0.8 yerine 2.5 olarak uygulanmasıdır . ”

                                                          

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
burcu
09 Nisan 2014 Çarşamba 01:41
01:41
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
176.237.44.179
bambam
17 Ağustos 2010 Salı 15:26
duyarsızlık
her işte olduğu gibi burdada böyle
212.156.98.218
bambam
12 Ağustos 2010 Perşembe 16:16
tüp bebekte en çok embriyolog önemli
teyzemin kızını tedaviye götürmüşlerdi.en başta embriyoloğunuz kim diye sorduk..çok önemli
212.156.98.218
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim