• BIST 94.387
  • Altın 244,951
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6084
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı
1980 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mezunu Prof. Dr. Yaşar Ünlü,1986 yılında KBB hastalıkları uzmanı, 1992’de Doçent, 1998’de ise Profesör ünvanını aldı.Rinoloji ve otoloji alanlarına özel ilgisi olan Prof. Dr. Yaşar Ünlü Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi KBBAnabilim Dalınızı ne zaman, kimin yada kimlerin tarafından, nasıl kuruldu?
Anabilim Dalımız 1975 yılında Kayseri Devlet Hastanesi Cerrahi Servisi bünyesinde Dr. Kuten KURTKAN ve Dr. Refik CEMİLOĞLU tarafından kurulmuştur. Tıp Fakültemizle birlikte 1981'de Üniversite kampüsüne taşındıktan sonra, yatak kapasitesi önce 12'ye daha sonra 25'e çıkmıştır. Anabilim Dalı Başkanlığını, 2001 yılına kadar Prof. Dr. Refik CEMİLOĞLU yaptı, bu tarihten itibaren de ben yapıyorum. Bugüne kadar 40 uzman hekim yetişti.

Akademik kadronuz ;öğretim üyesi sayısı kaç? Bu sayı yeterli mi? Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var? Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Anabilim dalımızda; halen 5 profesör, 2 yardımcı doçent ve iki öğretim görevlisi olmak üzere toplam 9 öğretim elemanı bulunmaktadır. Ayrıca, 10 araştırma görevlisi, 2 ameliyathane teknisyeni, 6 hemşire ve 2 odyometrist görev yapmaktadır.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? Türkiye’de ender yapılıyor diyebileceğiniz ama sizin anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından yapılan ameliyatlar var mı, neler, özellikleri neler?
Polikliniğimizde yılda ortalama 15.000 hasta muayene edilmektedir. 25 yataklı KBB servisinde ise yılda 1200-1400 hastaya yataklı tedavi hizmeti verilmekte ve 1500-2000 ameliyat yapılmaktadır.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı, açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden?
Yatak sayımız 25’tir . Bu sayı yetersiz olup, arttırmak için girişimlerimiz devam etmektedir. Doluluk oranlarımız ise % 90’ların üzerindedir.

Anabilim Dalınızın yıllık bilimsel yayın sayısı(yurt içi ve dışı) ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir?
Anabilim dalımız öğretim üyelerince yıllık ortalama 3-5 Yurtdışı, 10-12 yurtiçi yayın ve tebliğ yapılmaktadır.

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor? Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz? En büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir?
Anabilim dalımız tarafından az da olsa kongre ve sempozyum düzenlenmektedir. “Erciyes KBB Günleri” adıyla, bölgesel KBB toplantıları şeklinde düzenlenen etkinliklere biz de destek veriyoruz. 2005 Haziran ayında Üniversitemiz bu kongreye ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca geçen yıl “I. Üst Solunum Yolu Enflamasyonları Sempozyumu” Kayseri’de yapılmıştır. Bu kongrelere katılım 150-200 kişi arasında olmuştur.

Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere katılımın en büyük zorluğu ekonomik sebeplerdir. Ayrıca son yıllarda kongre enflasyonundan da bahsetmek mümkündür.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
Öncelikle iyi derecede yabancı dil bilmeleri, bilgisayar kullanabilmeleri ve yeterli teorik bilgiye sahip olarak gelmeleri beklenir.

Anabilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz?
Araç ve gereç yönünden oldukça zengin ve modern olan Anabilim Dalımız ameliyathanesinde video-konferans sistemi mevcuttur. Bölümümüzde 3 ameliyat mikroskobu, 2 muayene mikroskobu, 3 endovizyon sistemi, 2 odyometri cihazı, 2 timpanometri, bir ABR cihazı, bir otoakustik emisyon cihazı, bir rinomanometri, bir kalorik test cihazı ve bir video-stroboskopi sistemi bulunmaktadır.

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?
Ekonomik zorluklara ve çok ağır çalışma şartlarına rağmen, bu mesleğin cazibesi hiçbir zaman bitmez.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden?
Halen KBB Anabilim Dalında Tıpta Uzmanlık Eğitimi 4,5 yılda verilmektedir. Rotasyon olarak genel cerrahi, nöroloji, acil ve anestezi bölümlerine gönderilmektedir. Ancak nöroloji ve genel cerrahi rotasyonları yerine beyin cerrahi ve plastik cerrahinin daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Bütün meslektaşlarımıza selam ve başarı dileklerimle.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim