• BIST 104.486
  • Altın 230,409
  • Dolar 5,4751
  • Euro 6,2155
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 18 °C

Etkin Ve Güvenilir Tedavi İçin…

Etkin Ve Güvenilir Tedavi İçin…
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Araman etkin ve güvenilir bir tedavi için;

 

hastaya hangi ilacın verileceği, hangi formülasyonun seçileceği, ilacın uygulama yolunun ve dozunun ne olacağının saptanması gerektiğini söyledi. 

 “İlaç; hastalıklardan korunmak, hastalıkları teşhis veya tedavi etmek amacıyla bir veya birden fazla etkin maddenin beklenilen etkiyi gösterebilmesi için bir formülasyonla hazırlanan ve uygun yollarla kullanılan bir üründür” diyen Prof. Dr. Ahmet Araman güvenilir ilaç uygulamalarında farmasötik formülasyonun ve uygulama yolunun seçiminin  ilacın biyoyararlanımını etkileyen en önemli faktörlerden  olduğunu  kaydetti.

Araman, şöyle devam etti:

“ İlaçlar majistral, ofisinal ve müstahzarlar olmak üzere farklı kategorilerde hastaya sunulurlar.İlaçlardan beklenilen en önemli tanımlayıcı özellik; etkinlik, güvenirlik ve kalitedir. İlaç uygun bir formülasyon içinde stabil olarak formüle edilmeli ve organizmaya uygulandığında beklenilen farmakolojik cevabı oluşturmalıdır.

Aynı zamanda uygulanan dozda güvenilir olmalıdır.  Yani beklenilen farmakolojik cevabın  yanında toksik  bir etkiye sahip olmamalıdır. İlacın kalitesi denildiğinde GMP kuralları ile imal edildiği ve farmasötik  kalite güvence şemsiyesi altında üretildiği anlaşılmaktadır.  İlaçlar farklı farmasötik formülasyonlara  (çözelti, şurup ,süspansiyon, emülsiyon, merhem, supozituvar, kapsül, tablet gibi) hazırlanır ve farklı uygulama yolları ile organizmaya verilirler. İlacın farklı yollarla uygulanması; ilacın uygulama bölgesinden absorpsiyonunun olması, hızlı etkinin istenmesi, ilacın stabilitesi, hastanın durumu (bilinç kaybı, mide rahatsızlığı vb) ve hastanın tedaviye uyumu gibi faktörlere bağlıdır.

 Etkin ve güvenilir bir tedavi için; hastaya hangi ilacın verileceği, hangi formülasyonun seçileceği, ilacın uygulama yolunun ve dozunun ne olacağı saptanmalıdır.  İlacın farmakolojik etkisinin fizyolojik ve çevresel koşullara bağlı olarak değişmemesi gerektiği de öngörülmelidir.

 İlacın etkisi için temel kavram biyoyararlanımdır.  İlacın biyoyararlanımı tasarlanan formülasyon şeklinden etkilenir. Formülasyondaki değişiklikler ile ilacın absorpsiyonu, dağılımı , metabolizasyonu ve eliminasyonu hızlanabilir veya yavaşlayabilir. Örneğin, tabletlerde kullanılan bağlayıcının tipi veya konsantrasyonunun değiştirilmesi, ilaç salımının gecikmesine ve dolayısıyla etkinin uzamasına, ilacın partikül büyüklüğünün değiştirilmesi ise ilacın organizmada  çözünürlüğünün ve dolayısıyla absorbe edilen ilaç miktarının değişmesine neden olur.

Bütün bunların  amacı hastaların güvenilir, etkin ve uygun ilaca ulaşabilmesini sağlamaya yöneliktir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim