" /> " />
 • BIST 103.310
 • Altın 229,277
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098
 • İstanbul : 9 °C
 • Ankara : 14 °C
 • İzmir : 14 °C

FATURA SAĞLIK SEKTÖRÜNE!

  FATURA SAĞLIK SEKTÖRÜNE!       <font style=" width="300" height="225" />
Ülkemizin yaşadığı bütçe açığının faturası sağlık sektörüne ve ilaç endüstrisine çıkartılıyor.

Hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Yeni Ekonomik Program kapsamında ilaç ve sağlık harcamalarıyla ilgili planlanan tasarruf önlemlerinin Türkiye’de hastaların ilaca erişimini güçleştireceği ve ilaç endüstrisinin gelişiminin olumsuz etkileneceği bildirildi.AİFD tarafından yapılan açıklamada “ülkemizin yaşadığı bütçe açığının faturasının sağlık sektörüne ve ilaç endüstrisine çıkartıldığı anlaşılmaktadır” denildi.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından bu konuda yapılan açıklamada özetle şu bilgiler yer aldı:
“Ana hatları açıklanan Orta Vadeli Yeni Ekonomik Program kapsamında hazırlanan ve yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’ ile ilaç fiyatlarının daha da düşürülmesi amaçlanmıştır.

Yapılan düzenlemelerle, ülkemizdeki jeneriği olan ilaç fiyatlarının, referans ülkedeki fiyatın en fazla % 60’ı ile sınırlandırılacağı belirtilmiştir.

Diğer yandan yeni yayınlanan tebliğde mevcutta uygulanan %11 iskontoya ilaveten sadece orijinal ilaçlara uygulanacak %13 ilave iskonto ile tasarrufun tek taraflı olarak orijinal ilaçlar üzerinden yapılıyor olması hakkaniyetli bir uygulama değildir.

Ne yazık ki, ülkemizin yaşadığı bütçe açığının faturasının sağlık sektörüne ve ilaç endüstrisine çıkartıldığı anlaşılmaktadır.
Uygulanmakta olan Referans Fiyatlandırma Sistemi ve ilaç sektörümüzün bugüne kadar göstermiş olduğu büyük özveriler sayesinde, Türkiye halen Avrupa’da orijinal ilaçların en ucuz satıldığı ülkelerden biri olmuştur.

OECD ortalamalarında da Türkiye, ilaç fiyatlarının en ucuz olduğu ülkeler arasındadır. Artan talep ve ihtiyaçların karşılanmasına yönelik ülkemizin ilaç faturası, endüstri olarak yaptığımız ıskonto ve fiyat indirimleri sayesinde azaltılabilmiştir. Ancak yapılan son düzenlemelerle, ülkemizde jeneriği bulunan ilaç fiyatlarının, referans alınan Avrupa ülkelerindeki fiyatların en fazla %60’ı ile sınırlandırılması büyük sıkıntılara yol açacaktır.

Öncelikle hastalarımızın yeni, etkin ilaç ve tedavilere erişiminin zorlaşması riski doğabilecek, endüstrimiz yatırımların aksaması ve yeni yatırım kararlarının alınamaması nedeni ile başta istihdam küçülmesi olmak üzere önemli sorunların yaşanacağı zor bir döneme girecektir.

Türkiye’nin ilaç harcamalarının artması doğaldır. Öte yandan ülkemiz kişi başına ilaç harcamaları bakımından halen OECD ortalamalarının çok altındadır. İlaç harcamalarında gerçek tasarruf ancak kaynakların etkin kullanılmasıyla mümkündür. Bu da akılcı ilaç kullanımını gerektirmektedir. Yani etkin ilacı hastaya zamanında ve doğru dozda vermek gerekmektedir. Bu yapıldığı takdirde hastalık daha hızlı tedavi olacak, ameliyat ve yatarak tedavi masrafları ile birlikte iş günü kayıpları azalacak ve toplum için değer yaratılacaktır.

Sağlıkta kaynakların doğru kullanımı ve etkin bir şekilde tasarruf sağlamak için, sektör temsilcileri ve ilgili bütün taraflarla birlikte çalışılması ve ortak politikaların oluşturulması şarttır. Hastalarımıza, eczacılara ve endüstriye zarar vermeyecek, gerçekçi bir zeminde yapılacak tasarruf ancak böyle gerçekleştirilebilecektir.
Tek taraflı olarak üretilecek çözümlerin ülkemize, sektörümüze, eczacılarımıza ve hastalarımıza yarar sağlaması mümkün olamayacaktır.”
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim