• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

FİZİKSEL VE RUHSAL TEDAVİ EŞ ZAMANLI YAPILMALI

Sedat Özkan


Ülkemizde Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Birim? lerinin öncüleri, 1970? li yıllardan 1990? lı yıllara kadar işlev gösteren psikosomatik üniteler olmuştur.

Çeşitli üniversite hastanelerinin psikiyatri klinikleri dışında geleneksel olarak psikiyatri kliniği, psikiyatri dışı kliniklerce istenen psikiyatrik konsültasyonlara cevap verirken, ilk kez 1989 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) Psikiyatri Anabilim Dalı bünyesinde, yüzyıla uzanan fakülter birikim ve deneyim içinde, psikiyatrideki gelişmeler doğrultusunda, ?psikosomatik hastalıkları? psikosomatik tıp anlayışı içinde yorumlayan ancak bunlarla sınırlı kalmayan, psikiyatrik-psikososyal tıp anlayışı doğrultusunda, klinik, eğitim, araştırma objektifleri ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Birimi kurulmuştur.

İ.Ü.İ.T.F. KLP Bilim Dalı ülkemizin ilk ve psikiyatrik tıp alanında ulusal düzeyde öncü, psikiyatrik tıp içinde yeni bir uygulama ve anlayışı temsil eden bir kuruluştur. Bilim dalının başkanı ve kurucusu benim. Aynı zamanda ülkemizde ilk ve tek olan Onkoloji Enstitüsü bünyesinde psikoonkoloji bilim dalı başkanlığını ve enstitü bünyesinde yüksek lisans eğitimi sorumluluğunu da sürdürüyorum.

1994 yılından itibaren İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Trabzon, Adana gibi illerimizin üniversite kliniklerinde de KLP birimleri kurulmaya başlandı.
İ.Ü.İ.T.F. KLP Birimi, 1997 yılında da Bilim Dalı oldu, bunu 2000? li yıllarda Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi izledi.
Bilim dalımızda öğretim üyesi sorumluluğunda bu alanda eğitim almış hekim, Dr. Hem. Dr. Psk., uzman hemşire, uzman psikolog ve sosyal çalışmacı ile multidisipliner hizmet verilmektedir.
Ekip anlayışı içinde yürütülen, hizmet ve uygulama alanları şöyledir:

Yataklı servislerde hasta başı muayene, tedavi, izleme (konsültasyon talebine uygun olarak)

Liyezon bağlamında işbirliği oluşturulan servislerde düzenli vizitler

KLP polikliniğinde izleme (polikliniklerden istenen konsültasyonlar + taburculuğu takiben izlenmesi uygun görülen vakalar + polikliniğimizden sevk edilen vakalar + kliniklerde yatmakta iken servisimizde değerlendirilmeye uygun vakalar)

Ayaktan tedavi birimlerimizde, bireysel/grup psikoterapisi veya özgül tedavi ve uygulamalar.

Tıbbi-psikiyatrik yataklı servis.

Klinik Hizmet

Konsültasyon, liyezon, poliklinik ve tıbbi psikiyatrik ayaktan tedavi hizmetlerini içerir.

Konsültasyon hizmetleri, genel hastanede yatarak tedavi gören hastaların hastalığının tanısı, hastanın ruhsal uyumu, davranış biçimi, tedavi ile ilgili yaşadığı güçlüklerde hastanın değerlendirilmesi ve hastaya yatağı başında psikiyatrik yardım sunulmasıdır.

NELER İSTENİYOR?

Bilim dalımızdan hastanın hastalığa reaksiyonlarının anlaşılması, hastalığa uyum güçlüğü, hastalığın seyrini, tedaviye cevabını olumsuz etkileyen emosyonel reaksiyonlar (anksiyete, depresyon, korku), intihar girişimi, homicidal yönelimler, agresif tutumlar, ileri davranış bozukluğu (deliryum, psikoz), kooperasyon, tıbbi bakım ve tedaviye uyum güçlüğü, tedavi ekibiyle çatışma, uygun tedaviye rağmen yakınmaların devam ediyor olması, öyküde psikiyatrik hastalık olması, ilaç yan etkisi, tıbbi bakım ve tedaviyi etkileyen kişilik problemleri, tedaviyi reddetme, uyku, gıda alınımına ilişkin sorunlar, fiziksel hastalığa ilişkin mediko-legal ve etik sorunlar, (örneğin transplantasyon vakaları, terminal hastalar), genel tıpta kullanılan ilaçlar ve ilaç etkileşimlerinin komplikasyonları, genel tıpta psikotrop ilaç kullanımı, kritik hastalar, yoğun bakım ünitelerindeki hastaların takip ve tedavisindeki özgül sorunlar, fiziksel hastalığa bağlı ya da tedavi sürecinde ortaya çıkan (psiko)seksüel sorunlar, empotans, hastaların cerrahi girişim ya da hemodiyaliz için hazırlanmasında, karşılaşılan sorunlar vb. gibi nedenlerle psikiyatrik konsültasyonlar istenmektedir.

İstenen konsültasyon, liyezon psikiyatrisi konsültan hekimi tarafından değerlendirilir ve rutin vizitlerde hastaların tedavi planları konsültasyon liyezon psikiyatrisi ekibi tarafından değerlendirilir.

Liyezon psikiyatrisi hizmetleri, bir klinik ile sürekli ve düzenli işbirliğini içerir. Rutin konsültasyon ve görüş bildirmenin ötesinde, somatopsişik, psikosomatik, psikososyal boyutları ile fiziksel hastalığı olan kişilerin tedavisinde, bakımında ortak hasta izlenmesine olanak sağlayan liyezon işbirliğinin, psikopatolojinin erken tanınmasında, engellenmesinde potansiyel değeri vardır.

Fiziksel tedavi ve bakım ile ruhsal tedavi ve bakımın eş zamanlı, eş güdümlü sunumunu sağlar. Bu işbirliği hastaya yardımcı olurken, ilgili uzman ve ilgili servise katkı sağlamakta, iş yükünü azaltıp, işlevselliği arttırmakta, biyopsikososyal bakım anlayışını geliştirmekte, hasta ile tedavi ekibi arasında etkileşim sorunlarını kavramada geniş ölçüde yardımcı olmaktadır.

İTF? de onkoloji, transplantasyon, meme cerrahisi, fizik tedavi, algoloji, diyabet, kadın doğum, hemodiyaliz birimlerinden, obesite polikliniğinden, uyku laboratuvarından izlenen hastalar için düzenli ve sürekli eşgüdümlü psikiyatrik liyezon işbirliği sürdürülmektedir.

 

Bu yazı toplam 3247 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim