• BIST 104.595
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı

Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan, 1989-1994 yılları arasında Ankara Numune Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimi, 1995-1999 yılları arasında Çukurova Üniversitesi’nde Tıbbi Onkoloji yan dal uzmanl1994-2000 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Uzm. Dr. Ve Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2000 yılında Gaziantep Üniversitesi’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. 2003 yılında da doçent oldu. Halen aynı üniversitede Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı başkanı ve Başhekim Yardımcısı (Gaziantep Onkoloji Hastanesi Sorumlu Yöneticisi) olarak çalışan Prof. Dr. Celalettin Camcı SAĞLIĞINSESİ’ nin sorularını yanıtladı:

Bilim Dalınız ne zaman kimin tarafından kuruldu?
Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Mayıs 2000’de benim tarafımdan kuruldu. Bu güne kadar 4 yan dal uzmanı yetişti. Halen 1 yan dal uzmanı eğitimi devam etmektedir.

Akademik kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?
Akademik kadromuz, 1 doçent, 2 yardımcı doçent ve 1 uzmandan oluşmaktadır.

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Yardımcı sağlık elemanı Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi bizde de yetersiz. Mevcut çekirdek kadromuz ki kadrolu 4 hemşire ve 3 hastabakıcıdan oluşmaktadır. Ek personel ihtiyacı da hastanede çalışmakta olan diğer personellerden rotasyon usulü ile temin edilmektedir. Önümüzdeki ay açacağımız Onkoloji Hastanesi’nde çalışacak personel de temin edilmeye çalışılmaktadır.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden?
Poliklinik sayısı ise yılda 8.000-10.000 arasında olarak değişmektedir. Poliklinik sayıları yıllar içerisinde artış göstermiştir, önümüzdeki yıllarda da artışın devem edeceğini beklemekteyiz. Özellikle Onkoloji Hastanesi açıldıktan sonra bölgedeki en büyük ve en son teknolojiye haiz merkez olacağından mevcut hasta kapasitesinin artması kaçınılmazdır.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı? Açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden?
Yeni açılacak olan Onkoloji Hastanesi’nde 48 yetişkin hasta servisi, 20 pediatrik hasta servisi, 4 kemik iliği nakli ünitesi, 20 yetişkin hasta ayaktan kemoterapi ünitesi, 8 pediatrik hasta ayaktan kemoterapi ünitesi, 2 yüksek doz iyot tedavi odası şeklinde olmak üzere toplam 76 yataklı servis, 28 ayaktan tedavi ünitesi mevcut. Yıllık doluluk oranımız yüzde 95, yıllara veya mevsimlere göre doluluk oranımızda farklılık yok.

Bilim Dalınızın bilimsel yayın durumu nedir? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir? 
Yıllık ortalama yayın sayımız 10 yurtdışı, 4 yurtiçi şeklindedir. Yıllara göre artış vardır. Hedefimiz daha prestijli dergilerde klinik araştırmalarımızı yayınlamak. 

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor?.Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir?
3 yıldan bu yana Ulusal Tıbbi Onkoloji Kongresi’nin düzenleme komitesindeyim. Bu yıl üçüncüsünü Antalya’da düzenledik. Kongrelere katılım ortalama 350-450 arasında gerçekleşti. Bölümümüzde çalışmakta olan öğretim üyeleri ve uzmanlarımız yurtiçi ve yurtdışındaki kongre ve toplantılara katılmaktadırlar. Diğer görüşlere katılmıyorum.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
Onkoloji branşları özveri isteyen, fiziksel ve ruhsal yıpratıcı iş temposu olan tıp dallarıdır. Bu nedenle bu branşlarda çalışacak arkadaşların özverili olması ve işini sevmesi gereklidir. Yapılan araştırmalarda “tükenmişlik sendromu”nun en yüksek olduğu klinik tıp branşı onkoloji olarak bulunmuştur. Bu nedenle genç meslektaşlarımın işin zorluklarının bilincinde olmaları, hoşgörülü ve sabırlı davranmaları gerekmektedir.

Bilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz? 
Mevcut tıbbi araç-gerecimiz yeterli. Hastanemizin laboratuar imkanları rutin hizmetin tam olarak yapılmasına olanak sağlıyor. Yeniden yapılandırılmakta olan genetik laboratuarının da hizmete girmesi ile ilimizdeki en yetkin ve kapasiteli laboratuar imkanlarına kavuşmuş olacağız. Ayrıca araştırma için de imkanlarımız yeterli. 

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur? 
Evet. Özellikle akademisyenlerin ay başı faturaları ve ödemeleri ile ilgili sıkıntı ve kaygıları olmaksızın çalışmalarının sağlanacağı ortamların yaratılması gerekli. Ekonomik problemleri olmayan ve işini önemseyen kişilerin daha üretken olabileceğine ve daha iyi motive olacağına inanmaktayım.

Döner sermayeden bilim dalınıza ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Döner sermayeden bölümümüz için ayrılmış sabit bir miktar yok. Fakat gerek açılacak olan Onkoloji Hastanesi için gerekli malzeme ve tefrişatın alımı, gerekse bölümümüze bağlı çalışan Moleküler Onkoloji laboratuarının malzemeleri döner sermaye kanalı ile temin edilmektedir.

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Türk tıbbı her zaman iyi yerde olmuştur. Gelecekte daha iyi seviyelere çıkacaktır. Ülkemizdeki bilimsel araştırmalara verilen önem ve destek arttıkça bu daha bariz olarak görünür hale gelecektir. Son yıllarda TÜBİTAK ve Üniversitelerin araştırma fonları kanalı ile artmakta olan çalışmalar gelecekte bilimsel arenadaki yerimizi ön sıralara taşıyacaktır.

Tıp Fakülteleri de son 5 yıl içerisinde gelişmelerini büyük oranda tamamlamış bulunmaktadır. Yine de gerek mevcut üniversiteler ve gerekse yeni kurulacaklar için öğretim üyesi yetiştirilmesi ve bunların yurt sathında hizmet verir hale gelmesi öncelikli konularımız olmalıdır.

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden?
Geleceği en parlak olan uzmanlık dallarından birisidir. Gerek toplumun yaş ortalamasının artması gerekse de kimyasal karsinojenlere maruziyetin artması nedeniyle yakın geleceğin en önemli hastalık grubunu kanserler oluşturmaktadır. İlaç sektöründe ise kanser tedavisi için geliştirilmekte olan ilaçlar birinci sırayı almaktadır. Mevcut tedavi imkanları son 10 yıl içerisinde çok büyük atılımlar ve gelişmelerle sonuçlanmıştır.

Yakın gelecekte kullanıma sunulacak ilaç ve yöntemlerle kanserler tedavi edilebilir ve/veya hastaların uzun süre yaşatılabildiği hastalıklar gurubuna eklenecektir.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı?
İşini sevecek, fiziksel ve psikolojik zorluklara dayanıklı, sürekli araştıran ve eksikliklerini tamamlamak için okuyan, karşısındaki hastanın önce insan olduğunun bilincinde olan, toplumdaki örnek insan olma özelliklerini tam olarak yerine getirmeye çalışan kişiler olmalıdır.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden?
Bizim branşımız spesifik bir branş olduğu için Tıp Fakültesi müfredatında fazla yer işgal etmez. Bizim eğitimimiz İç Hastalıkları uzmanlık eğitiminin üzerine üst ihtisas olarak yapıldığından öğrenci dersinden farklıdır.

Teşekkürler.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim