• BIST 103.310
  • Altın 228,812
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

Görevi Başında KKKA Hastalığına Yakalanan Hekime Sağlık Bakanlığı Tazminat VERECEK!

Görevi Başında KKKA Hastalığına Yakalanan Hekime Sağlık Bakanlığı Tazminat VERECEK!
Görevi esnasında hastasından KKKA hastalığı bulaşan hekimin Sağlık Bakanlığı’ndan tazminat istemini konu edinen ve Ankara Tabip Odası hukuk bürosu desteğiyle açılan davada Ankara 11. İdare Mahkemesi hekim lehine manevi tazminata hükmetti.

   

Ankara Tabip Odası tarafından bu konuda yapılan açaıklamada şöyle denildi:

“Davaya konu olay ise 2008 yılı Haziran ayında Ankara’da Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanmıştı. Bu hastanenin Birinci Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’ne KKKA teşhisi ile yatan bir hastada, 6 Haziran 2008 tarihinde “kardiopulmoner arrest” (kalp ve solunumun durması) gelişmiş, bu hastaya 'resusitasyon' (yeniden canlandırma) için tıbbi müdahalede bulunan görevli sağlık personeline de aynı hastalık bulaşmıştı. 10 Haziran 2008 tarihinde KKKA hastalığı teşhisi konan hekim, sekiz günü hastanede yatarak tedavi olmak üzere, 18 gün boyunca ölüm kalım mücadelesi vermişti. Üyemiz sağlığına kavuştuktan sonra, tedavi sürecinde kendisine ödenmeyen döner sermaye payının ödenmesi ve doğan maddi ve manevi zararlarının karşılanması için Sağlık Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunmuş, ancak bu başvurusu reddedilmişti. Bunun üzerine meslektaşımız tarafından, odamızın sunduğu hukuki destekle Sağlık Bakanlığı’na karşı dava açılmıştı.

 

Ankara 11. İdare Mahkemesi’nin kararında özetle; 'davacının görevini ifa sırasında hizmetin kuruluş ve işleyişinden dolayı uğradığı zararın, zarar ile idari eylem arasında nedensellik bağını ortadan kaldıracak haller olmadığı sürece tazmini gerekmekte olup, davacının idarece sağlanan imkanlar ölçüsünde gerekli tedbirleri aldığı ancak henüz bulaş yolları tam olarak ortaya konmamış KKKA hastalığına kendi kusuru sebebiyle veya nedensellik bağını ortadan kaldıracak başka bir sebebe dayalı olarak yakalandığına dair somut bir bilgi veya belge bulunmadığından davacının varsa maddi ve manevi zararlarının tazmini gerekmektedir. Ölümcül bir hastalık olduğu kamuoyunca da bilinen ve son yıllarda sıkça rastlanan KKKA hastalığına, bu hastalığı tedavi ettiği sırada salt görevinin sebep ve etkisi ile yakalanan ve bu konuda kusurlu davrandığı ortaya konmayan, hastalığın tedavi sürecinde ve sonrasında manevi olarak ağır elem ve üzüntü duyduğu tartışmasız olan davacının tazminat isteminin mesleki risk ilkeleri çerçevesinde takdiren kısmen kabulü gerekmektedir' görüşüne yer verildi.

 

 

 

 

 

Sağlık Çalışanlarının Sağlığı Birimleri Kurulsun

 

Bu dava, sağlık sektöründe “mesleki risk” ilkesinin kabul edilmesi ve bundan böyle benzer olaylarda sağlık personelinin uğradığı zararların idarece karşılanması açısından emsal değer taşımaktadır.

Sağlık çalışanları, çalışma ortamları ve iş yükleri nedeni ile en riskli meslek gruplarının başında gelmektedir. Söz konusu riskler; şiddete maruz kalmaktan enfeksiyonlara kadar çok geniş bir yelpazededir. Hastaları için fedakarca çaba harcarken meslektaşlarımızın kendi sağlıkları için de azami bir özen içinde olmaları çok önemlidir. Bu konuda eğitimin önemi tartışılmaz. Ancak çalışma koşulları da en az kişisel önlemler kadar önem taşımaktadır. Sağlık çalışanlarının, meslektaşlarımızın çok yoğun çalışıyor olmaları bu tür “kazaların” ortaya çıkmasını tetikleyebilmektedir. Dolayısıyla kişisel farkındalık kadar çalışma koşullarımızın düzeltilmesi de gerekmektedir. Bu konu sağlık çalışanlarının sağlığı ve risk değerlendirmesi alanında yapılacaklarla iyileştirilebilir. 

Ankara Tabip Odası sağlık birimlerinde risk değerlendirmesi eğitimi çalışması başlatmıştır. Ancak, vakit geçirmeksizin bütün sağlık kuruluşlarında Sağlık Çalışanlarının Sağlığı Birimleri kurulması gerekmektedir. Çünkü bu sorun ciddi, sistemli bir birimin çalışanların sağlığı alanında yapacağı çalışmalarla ortadan kaldırılabilir ya da en aza indirilebilir.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim