• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

Gürsoy:Sağlık Bakanlığı Kamuoyunu Yanıltıyor!

Gürsoy:Sağlık Bakanlığı Kamuoyunu Yanıltıyor!
Dilek Süzen

Hükümetin ?Tam Gün? adını verdiği tasarının TBMM Sağlık Komisyonu?ndan geçmesinin ardından TTB Merkez Konseyi bugün (3 Temmuz 2009) İstanbul Tabip Odası?nda basın toplantısı düzenledi. TTB Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ?Kamuoyuna yapılan ve hekimlerin 14-15 bin lira maaş alacağı şeklindeki yanıltıcı açıklamalar, hekimleri susturmak ve göz boyamak amaçlıdır? dedi.

Gürsoy özetle şunları söyledi:
?Hükümetin Tam Gün adı altında gündeme getirdiği tasarı başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının özlük haklarını, çalışma koşullarını, sağlık hizmetlerinin niteliğini belirleyecek, genel sağlık ortamını etkileyecek bir uygulamadır.

Ancak bu denli ciddi bir konu ne yazık ki Sağlık Bakanlığı?nca gerçeği yansıtmayan beyanlarla kamuoyuna sunulmaktadır. Kamuoyuna yapılan ve hekimlerin 14-15 bin lira maaş alacağı vb. yanıltıcı açıklamalar hekimleri susturmak ve göz boyamak amaçlıdır. Türk Tabipleri Birliği olarak bu yanıltıcı propagandaya karşı öncelikle hekimler olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu taşıyoruz.

Yine bu yasa tasarısı performansa dayalı bir sistemi dayatmakta, bu da vatandaşın cebinden çıkacak paraya dayalı bir sistemi beraberinde getirmektedir. Bu tasarıyla üniversite hastaneleri de performans çarkına mahkum edilmeye çalışılıyor, tıp fakültelerinde eğitim ve araştırma faaliyetleri baltalanıyor.Yaz süreci bilgilendirme amaçlı toplantı ve etkinliklerle yaşanacak, sonbaharda yine hekimlere ve vatandaşlara olan sorumluluğumuzun bir gereği olarak görev etkinlikleri gerçekleştirilecektir.?

TTB 2. Başkanı Dr. Feride Bilgehan Aksu da konuşmasında , yapılmaya çalışılanın hekim emeğini ucuzlatma çabası olduğunu, tıp fakültelerinde kontenjan artışıyla hekim sayısının artırılacağını, hekim işsizliğinin oluştuğu bir ortamda hekimlerin daha ucuza çalıştırılacağını öne sürdü.

Dr. Aksu, Performansa Dayalı Tam Gün, Kamu Hastane Birlikleri, kontenjan artışları gibi adımların bir bütünün parçaları olduğunu, bu yanıyla konunun vatandaşa da olumsuz yansıyacağını, sağlık hakkının kısıtlanacağını vurguladı.

TTB Genel Sekreteri Dr. Eriş Bilaloğlu ise kamuda yapılacak düzenlemelerin, özelde çalışan hekimleri de, diğer sağlık çalışanlarını da etkileyecek bir kriter oluşturacağına, bu yanıyla konunun Bakanlığın iddia ettiği gibi sınırlı bir hekim kitlesinin değil tüm sağlık çalışanlarının sorunu olduğuna dikkat çekti.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim