• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 5 °C

Hafıza Hakkında Bilginizi Test Edin

Kaynak Selekler

Son zamanlarda beyin ve hafıza (bellek) hakkında çok miktarda haber var. Ancak bunların birçoğu kafa karıştıran efsaneler ve batıl inançlar. Şimdi hafıza hakkındaki bilginizi test edin. Elinize kağıt kalem alıp aşağıdaki soruları DOĞRU MU, YANLIŞ mı, bir yere not edin. Daha sonra aşağıdaki yanıtları okuyun.

SORULAR:

1.Beynim, her bilgiyi depolamak için dosyalar içeren bir veri tabanı gibidir. (DOĞRU, YANLIŞ)

2.Hafızamı kaybedebilirim. (DOĞRU, YANLIŞ)

3.Şu anda beynim iyi çalışıyor, bu yüzden daha fazla endişelenmeme gerek yok. (DOĞRU, YANLIŞ)

4.Anılarım her detayı doğru, fotoğraflara benziyor. (DOĞRU, YANLIŞ)

5.Çok küçük çocukluk anılarını hatırlamamak, hafıza kaybının bir işaretidir. (DOĞRU, YANLIŞ)

6.Hepimiz yaşlandığımızda anılarımızı kaybedeceğiz. (DOĞRU, YANLIŞ)

7.Uykudayken öğrenebilirim. (DOĞRU, YANLIŞ)

8.Genlerim beynimin kaderini belirler. (DOĞRU, YANLIŞ)

9. Hafıza için “kullan veya kaybet” kuralı geçerlidir. (DOĞRU, YANLIŞ)

10.Beyin eğitimi video oyunlarıyla ilgilidir. (DOĞRU, YANLIŞ)

11. 60’lı ya da 70’li yaşlar hafızayı iyileştirmek için geçtir. (DOĞRU, YANLIŞ)

12. Kısa süreli hafızanın süresi 30 dakika, uzun süreli hafızanın ise yaşam boyudur. (DOĞRU, YANLIŞ)

YANITLAR:

1.Beynim, her bilgiyi depolamak için dosyalar içeren bir veri tabanı gibidir.

Yanlış: Bellek, anılarınızı kodlamak, depolamak ve geri çağırmak için birlikte çalışan birden fazla sistemi barındırıyor. Beyninizin farklı bölümleri belirli hafıza türlerinde uzmanlaşır. Örneğin, sol şakak (temporal) lobu, sözlü bilgileri hatırlamak üzere uyarlanmıştır, alın (frontal) lobunun bir şeridi harekete ilişkin bilgileri ve artkafa (oksipital) lobları görsel bilgiyi işler. Beyin tüm hatıralarınızı tek bir yerde saklamak için çok karmaşıktır!

2.Hafızamı kaybedebilirim.

Yanlış: Bellek kaybedebileceğiniz bir nesne değildir. Daha ziyade informasyonların kuvvetlendirildiği bir yetenekler bütünüdür. Hafızada saklamak için bilgiyi ne kadar çok öğrenirseniz, daha sonra hatırlamanız da o kadar kolay olur.

3.Şu anda beynim iyi çalışıyor, bu yüzden daha fazla endişelenmeme gerek yok.

Yanlış: Her yaşta beyninizi çalıştırmak ve beyin egzersizi yapmak bir yönden arabanıza bakmak gibidir: benzin ilave etme, yağ değiştirme, lastiklerin havasını kontrol etme ve düzenli bakım yaptırma gibi. Beyninize ve belleğinize dikkat etmek performansı artırır, sinir yollarını güçlendirir, beyin hücrelerinin büyümesini uyarır ve daha uzun süre başarılı olmanızı sağlar.

4.Anılarım her detayı doğru, fotoğraflara benziyor.

Yanlış: Hatıralar kamera çekimine benzemez, çünkü zaman aşımı boyunca deneyim, renk ve anıyı değiştirir. O anda bulunduğunuz ruh durumu bile olayı nasıl hatırlayacağınızı etkileyecektir.  Bakış açımız her zaman değişir. Çok küçükken yaşadığınız bir eve hiç gittiniz mi? Bir yetişkin olarak gittiğinizde evin ne kadar küçük olduğu konusunda şaşıracaksınız. Halbuki çocukken size çok muazzam görünüyordu! Ev değişmedi, ancak bakış açınız değişti.

5.Çok küçük çocukluk anılarını hatırlamamak, hafıza kaybının bir işaretidir.

Yanlış: Birçok kişi yaklaşık dört yaşına kadar hiçbir şeyi hatırlayamadığı veya bölük-pörçük hatırladığı için hafızasında bir sorun olduğunu düşünür.  Genellikle en eski anılar yüzlerin bölümleri, belki özel kıyafetler veya sadece izlenimler gibi hatırlanır. Çocukluğun erken dönemlerinde beyin, anıları formüle edebilmek ve depolamak için gelişmekte ve bağlantılar kurmaktadır. Geliştirilecek beynin ilk kısmı duyularla ilişkili olduğundan, yapılan ilk bağlantılar, duyuları birbirine ilintileştirir. Yüksek zihinsel fonksiyonlarla ilgili beyin bölümlerinin gelişmesi uzun yıllar alır ve bu süreç ergenlik sonuna kadar bitmez.  Bu nedenle ilk iki ya da üç yılınızı hatırlayamamanız sürpriz değildir.

6.Hepimiz yaşlandığımızda anılarımızı kaybedeceğiz.

Şart değil: Cevap size bağlı! Yaşlanma, tüm organları evrensel olarak etkiler; bu nedenle yaşlandıkça hafızada ve beyinde bazı değişiklikler olur. Yaşla, sinir hücreleri (nöronlar) nizi kaybettiğiniz doğrudur. Alzheimer'in yaşla birlikte artması riski de doğrudur. Bununla birlikte, iyi eğitilmiş bir bellek elastikidir ve yaşlılıkta kalp, eklemler ve vasküler sisteme göre nispeten daha az fonksiyon kaybına uğrar. Sinirbilim, nöronların yapacakları bir şey varsa, yaşamın sonuna kadar yenilenebileceğini gösteriyor. Yaşlı insanlar aynı oranda bellek düşüşü göstermez. Aktif  bir yaşam tarzı, zihinsel ve fiziksel egzersizler ve sağlıklı bir diyet beyninizin yaşlanma biçiminde bir fark yaratır.

7.Uykudayken öğrenebilirim.

Yanlış: Uyurken öğrenmenizi sağladığını iddia eden ses CD'leri satan birçok şirket var. Buradaki iddia, uyurken çalınan CD’den bilgiyi mucizevi bir şekilde öğrenmektir. Gerçek şu ki, uyuyanların öğrendikleri tek şey, seslerin onları uyandırdıklarıdır! Etkili öğrenmenin önemli bir bileşeni dikkat ve konsantrasyondur. Uyanıkken okuma ya da çalışma sırasında çok daha iyi sonuçlar elde edilir.

8.Genlerim beynimin kaderini belirler.

Yanlış: Beyin vücuttaki veya dış ortamdaki değişikliklere yanıt olarak, kendi yapısını ve işlevini değiştirme olağanüstü kabiliyetine sahiptir. Bu 'beyin plastisitesi' hayat boyu sürer. Yaşam biçimi ve davranışlar, beynin (ve dolayısıyla zihnin) fizyolojik olarak nasıl geliştiği üzerinde önemli bir rol oynar.

9. Hafıza için “kullan veya kaybet” kuralı geçerlidir.

Doğru: Zengin, aktif yaşantılara sahip insanlar hem bellekte hem de düşünce yeteneklerinde çok daha az gerileme gösterirler.  Birçok yaşlı insanın hafıza da dahil olmak üzere zihinsel yetenekleri,  çok daha genç insanlardan daha iyi performans gösterir. Eski atasözü "kullan ya da kaybet - use it or lose it " kesinlikle bellek için geçerlidir.

10.Beyin eğitimi video oyunlarıyla ilgilidir.

Yanlış: Gerçek, kanıta dayalı beyin eğitimi, hafıza becerilerini, dikkati, algıyı, akıl yürütmeyi, planlama, yargılama, genel öğrenme ve yürütücü işlevleri iyileştirmek için tasarlanmış egzersizleri içerir. Video oyunları gibi interaktif ortam bu etkileşimleri daha çekici kılabilir, ancak tüm video oyunları aynı değildir. Kısa süreli ve çalışma belleklerini çalıştıran video oyunları tercih edilmelidir.

11. 60’lı ya da 70’li yaşlar hafızayı iyileştirmek için geçtir.

Yanlış: Kesinlikle hayır. Başarı, ne yaptığınıza bağlı olacaktır.Virgil' "yapabileceklerini düşündükleri için yapabilirler" der. Olumlu bir tutum ve yapma arzusu, yeni deneyimler yaşamak için doğal merak ve heyecan uyandırarak hafızayı genç tutabilir. Muhtemelen 50’li yaşlardakinden daha iyi performans sağlanabilir.

Kaynak: Memory foundation

12. Kısa süreli hafızanın süresi 30 dakika, uzun süreli hafızanın ise yaşam boyudur.

Doğru: Hafıza anlık bellek, kısa süreli bellek, uzun süreli bellek gibi farklı boyutlara sahiptir. Anlık bellek saniyeler süresi içindedir. Anlık bellekte yediye kadar item tutulabilir. Normal bir kişi karışık sırada söylenen 7 rakamı bu sürede tekrarlayabilir. Kısa süreli belleğin bilgileri beyinde tutma kapasitesi 30 dakikadır. Bu sürenin dışında önemsizler-gereksizler hafızadan silinir, unutulur. Kalıcı bellek oluşturmak için bilginin kayıt edilmesi, tekrarlanması ve beyinde depolanması gerekir. Kısa süreli bellekten bilgilerin bir kısmı, bu mekanizmalarla uzun süreli belleğe aktarılır. Uzun süreli belleğin süresi yaşam boyudur. Depolanan bu bilgiler gerektiğinde bellekten geri çağrılır ve hatırlanır (*).

(*) Yazarın “Yaşlanmak Ayrıcalıktır, Yaşlılık Bilgeliktir”, İstanbul 2014, kitabından alınmıştır.

Bu yazı toplam 3294 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim