• BIST 97.956
  • Altın 235,308
  • Dolar 5,4900
  • Euro 6,1994
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 20 °C

Hangisi Sizi Daha Çok Korkutuyor; Kanserden Mi Kalp Hastalıklarından M

Hangisi Sizi Daha Çok Korkutuyor; Kanserden Mi Kalp Hastalıklarından   M
Dilek Süzen

400 kişi üzerinde yaptığımız bir taramada bu soruya kanserden ölmekten korkuyorum diyenlerin oranı %84 bulundu. Oysaki hem dünyada hem ülkemizde kalp hastalıklardan ölümler tüm ölüm nedenlerinin başında gelmekte.

Dünya Sağlık Örgütü ?WHO? nun araştırmaları, senede 17 milyon insanın kardivasküler nedenler yüzünden öldüğünü göstermekte. Amerika? da ?Centers for Disease Control? (CDC) nin yaptığı bir araştırma, kadınlarda 1 senede görülen ölümlerin %22? sinin kanserden %38? nin koroner arter hastalıklarından kaynaklandığını göstermekte.

Yine Amerika?da yapılan araştırmalar, ani kalp durması ile acil servise getirilen hastalarda kadınların %58, erkeklerin %42 oranında hastaneye varmadan öldüklerini ortaya koydu.

Akut Koroner Sendrom diye adlandırılan kalp krizi, kararsız angina durumlarında kadınların erkeklere göre daha az girisimsel tedavi gördüğünü ve önerilen medikal tedavilerle daha az tedavi edildiği gerçeğini gösterdi.

Kadınlarda koroner arter hastalığı belirtileri de daha farklı seyretmekte. Kalp krizi tanısı ile hastaneye yatırılan 400.000 hasta üzerinde yapılan bir çalışma; kadınların %33? ünde göğüs ağrısının olmadığını , uzun dönem takiplerde ise 50 yaş altındaki kadınlarda ölüm oranının erkeklere göre 2 kat fazla olduğunu göstermektedir.

Yakın zaman önce yayınlanan bir çalışma ise koroner arter hastalığı şüphesi ile anjio yapılan kadınların %50? sinde tıkayıcı damar hastalığının olmadığı ancak uzun dönem takiplerde bu hastalarda prognozun kötü olduğunu göstermiştir.

Kadınları koroner arter hastalığı açısından takip ederken tıkayıcı damar hastalığı yada myokard iskemisi (kalp kasında beslenme bozukluğu) bulunmadığı durumlarda ileri tetkik yapmadan eve göndemek uzun dönemde hayatta kalma sürelerini azaltmaktadır.

Bu hastalarda endotel disfonksiyonu olup olmadığı araştırılmalı, tesbit edildiği taktirde tedaviye başlanmalıdır.

(Bu yazı SAĞLIĞINSESİ Gazetesi Haziran 2009 Sayısında Yayımlanmaktadır.)


Yazan:
Doç. Dr. Özlem SORAN
Pittsburgh Üniversitesi Kardiyolji Departmanı EECP Araştırma Lab. Direktörü


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim