• BIST 94.387
  • Altın 244,346
  • Dolar 5,9223
  • Euro 6,5967
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 19 °C

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Dahiliye Kliniği

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Dahiliye Kliniği
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4.Dahiliye Kliniği Şefi Doç. Dr. Mustafa Yenigün İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesini 1976’ da bitirdi, ihtisasını 1980 yılında Bursa Uludağ Üniversitesinde yaptı ve 1988 yılında doçent1984 yılında şef muavin15 bilimsel kitabı 167 adet ulusal ve uluslararası bilimsel yayını bulunan Doç. Dr. Mustafa Yenigün, SAĞLIĞINSESİ'  nin  sorularını yanıtladı. 

 Kliniğinizin kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
Doç. Dr. Mustafa Yenigün:1950 yılında Dahiliye klinikleri kuruldu,1963 yılında 4.İç Hastalıkları kliniği kurulmuş.

Doktor sayınız ne kadar?
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4.İç hastalıkları kliniğinde 1 şef, 1,şef muavini, 4 uzman, 8 asistan doktor görev yapmaktadır.

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var?Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Şu anda hemşire sayımız yeterli fakat izin dönemlerinde yetersiz olabiliyor.Yardımcı personel sayısı (eğitimli) yetersiz .Bu, hizmette aksamadan çok, yardımcı personel iş yükünün normal standartların çok üstünde olmasına sebep oluyor.Yeni elaman alımı ve hizmet içi eğitimlerle eğitimli yardımcı personel sayısını artırabiliriz.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? 
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4.İç hastalıkları kliniğine bağlı olarak çalışan toplam 4 adet poliklinik mevcut.Diyabet,endokrin ve göğüs polikliniği. Bunlar randevulu olarak çalışmaktadır.Genel dahiliye polikliniği günlük hizmet verilmektedir. Yılda diyabet polikliniğinde 10000, endokrin polikliniğinde 8000 ve göğüs polikliniğinde 5000 civarında hasta bakılıyor. Bu poliklinikler randevulu olması sebebi ile hasta sayısı genel de sabittir. Genel dahiliye polikliniğinde yılda 40 000 hasta bakılmaktadır ve kış aylarında poliklinik yükü artmaktadır.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı, Açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden? 
Yatak sayımız 21 bu sayı yeterli değil her bir klinik için en az 30 olmalı.Başka kliniklere hasta yatırıyoruz.Yıllık doluluk oranı yüzde 120 civarında.Kış aylarında bu doluluk oranı artmakta.

Kliniğinizin yıllık bilimsel yayın sayısı(yurt içi ve dışı) ortalama ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir? 
Yıllık yayın sayısı yurt içi 10-15,yurt dışı 5 tane civarında oluyor yıllara göre çalışan sayısında azalmaya göre değişiyor. 

Siz ve ekibiniz yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve dışı kongrelere tüm ekip katılabilmektedir.

Kongrelere katılmada en büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir? 
Kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyorum; bunun sebebi İlaç firmalarının ve kongre düzenleyici dernek ve kurumların daha maddi yaklaşımına bağlanabilir. 

 Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
Yoğun bir çalışma temposu gerekliliğini bilerek seçmeleri gerekiyor.Hastanemiz de hasta sayısı fazla olması sebebi ile her türlü hasta görme şansı mevcut.

Kliniğinizin tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz?
Kliniğimizin genel tıbbi araç- gereç durumu genel de yeterli.Bu malzemeler genel de depodan sağlanması sebebi ile sene sonunda bazen sorun yaşanmaktadır.Bunların dışında biyopsi setleri gerekli olduğunda hastadan veya döner sermayeden talep edilmektedir.

MESLEĞİN CAZİBESİ KALMADI

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?
Tıp mesleği araç gereç yönünden daha gelişmiş olmakla birlikte çalışma temposunun daha ağırlaştığını düşünüyorum.Geçmişe göre cazibesi kalmamıştır.Asistanlar geleceklerinden iş garantisi ve toplumun onlara bakışı açısından kaygılıdır.Çalışma şartları (ergonomik ortam) hasta ve çalışanlar açısından uygun hale getirilmeye ve eğitim hastanelerinin eğitim vasfının, hizmet vasfının önüne geçmesi gerekir.Her tıp fakültesindeki eğitim standart olmaması sebebi ile yeterli değil.Kurullar bu standardı sağlamak için çalışmalı.

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur?
Etkiler. Günümüzdeki gelişmeleri takip edebilmesi için ekonomik güçlüklerin üstesinden gelmiş olması ve çalışma hayatın da verimli olabilmesi ekonomik sorunla ilgili düşüncelerinin olmaması lazım.

Döner sermayeden kliniğinize ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Tabii ki yeterli sayılamaz.Fakat memleketimizin ekonomik durumu göz önüne alındığında yeterli sayılabilir.

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Standartlar düşünülmeden her yer de tıp fakültesi açılması doğru değil.Giderek daha da zorlaşmakta.Anadoluda gerekli ekip ve bilimsel kadrosunu oluşturmadan yaptım oldu düşüncesi ile açılan tabela tıp fakültelerini yetersizliği ortadadır.

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden?
Aslında tüm tıp dallarının birleştirici bir uzmanlığı olan iç hastalıklarına gerekli ilginin gösterilmediğini düşünüyoruz.Aşırı üst branşlaşma insanı bir varlık olmaktan ziyade organlar topluluğu gibi algılamaya neden olmaktadır.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı?
Hem bütün dinler hem de Hipokrat iyi insanı tanımlarken iyi hekimi de tanımlamaktadır.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden? 
Rotasyon ve eğitim programımız yeterlidir.Özellikle üniversite uzmanlık eğitiminde halk sağlığından uzaklaşma ve tekdüzelik göze çarpmaktadır.Bu nedenle üniversite uzmanlık eğitimi öğrencilerine belli bir süre eğitim hastanelerine rotasyon konulmalıdır.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Teşekkür Ederim.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim