• BIST 100.141
  • Altın 217,958
  • Dolar 5,2892
  • Euro 6,0189
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 11 °C

Hasta Muayenehaneyi Niçin Tercih Ediyor?

Hasta Muayenehaneyi Niçin Tercih  Ediyor?
“..42. Hasta olarak muayene olduğum bu yorgun hekimin reçetesini ben nasıl güvenip kullanırım…”

 

 

 

1219 Sayılı Yasa’nın  5. Maddesi Özel muayenehane açmak veyahut evinde hasta görmek suretiyle hekimlik yapmak isteyen her hekim hasta kabulüne başladığından itibaren en çok bir hafta içinde isim ve kimliğini, diploma gün ve sayısını muayenehanesinin adresini ve varsa uzmanlık belgesini mahallin en büyük sağlık makamına kayıt ettirmek ve muayenehanenin nakli halinde en az 24 saat önce nakil durumunu bildirme zorundadır.” demektedir.

Kısaca muayenehane açmak için Yasa, muayenehane hekiminin kimlik, diploma, adresini mahallin en büyük sağlık makamı olan İl Sağlık Müdürlüğüne bildirmeyi yeterli görmektedir.

1219 Yasa yürürlüktedir. Durum böyle iken hiçbir tüzük, yönetmelik, veya genelge, muayenehane açma iznini başka bir makama taşıyamaz.

 

Muayenehane; Hekimin hastalarını kabul ettiği, sorunlarını dinlediği, muayene ettiği, küçük tıbbi girişimler yaptığı, tedavisini verdiği, ileri bir tarihte kontrole çağırdığı işyeridir.

Muayenehanede her türlü enjeksiyon, alçı, atel, v.s. yapılabilir. Fakat genel anestezi isteyen tıbbi girişimler yapılamaz. Bu girişim muayenehane boyutlarını aşar.

Muayenehane; hekimin finanse ettiği bir kuruluştur. Bütün masrafları hekim karşılar. Hekim muayenehane kazancının KDV sini, vergisini ödemekle yükümlüdür.

 

Hastalar Niçin Muayenehaneyi Tercih  Ederler?

 

Bu satırların yazarı kamuda çalışırken 17 yıl muayenehanesi olan, son 12 yıl da sadece muayenehanesinde çalışan 29 yıllık bir muayenehane  hekimidir…

 

Muayenehanemde bir hastam bana kardiyolog tavsiye eder misin? diye sordu. Ben de tanıdığım bir kardiyoloğu önerdim. Önerdiğim kardiyolog SGK ile sözleşmeli bir özel hastanede çalışıyordu. Hastam bana kontrole geldiğinde sordum, “kardiyolağa gittin mi” diye? Gittim ama tahlillerini yaptırmayacağım, ilaçlarını kullanmayacağım, dedi. Hayrola, diye sorunca; “Doktor bey, 42. Hasta olarak girdim. Doktor bir hayli yorgun görünüyordu. Derdimi anlatmaya başladım. Dikkatli dinlemediğini fark ettim. Tansiyonumu ölçtü, kalbimi dinledi. Sana bir reçete yazacağım ve bazı tahliller yaptıracağım dedi. Masasının üstünde reçetesini aramaya başladı. Reçete masanın sol tarafında duruyordu, söyledim. Sonra kalem aramaya başladı. Kalemi ben masanın üzerinde görüyordum. Utandım, söyleyemedim. Şimdi 42. Hasta olarak muayene olduğum bu yorgun hekimin reçetesini ben nasıl güvenip kullanayım…”

Sistem doktoru geçici olarak hizmet veremez hale getirmiştir, ambale etmişti…

O günden sonra hiçbir hastama SGK ile sözleşmeli bir hastanede çalışan hekim tavsiye etmedim.

 

Muayenehane Hekimi;  Hastasına Karşı Sorumluğu Değişmeyen Tek Hekimdir

 

Muayenehane hekimi bakabileceği hasta sayısını kendi belirler. Ona göre randevu verir. Genel olarak ta branşa göre değişmekle birlikte günde baktığı hasta sayısı 5-10 u geçmez.

Muayenehanede hasta sorunlarını zaman kavramı olmadan ayrıntılı olarak anlatır. Hekim de muayene bulgularını ve tedaviyi anlayabileceği şekilde izah eder.  En önemlisi, hasta kontrole geldiğinde yine aynı hekimle karşılaşacaktır.

Bana gelmek zorunda kalan bir hastam anlatmıştı. “ Doktor bey, telefonla devlet hastanesinden randevu aldım. Muayene oldum. Hekim reçete yazdı, kullandım, şikayetlerim geçmedi. Tekrar randevu alarak gittim. Başka bir hekim vardı. Sana film çektirmediler mi? diye sordu, diz filmi yazdı. Çektirdim, tekrar başka bir doktor vardı. Filmi inceledi, ilaç yazdı. Kullandım, geçmedi. Bir daha başvurduğumda 4. bir doktoru görmemek için size geldim ” dedi.

Gerçekten hastanın sorununu ayrıntılı olarak anlatması, hastalığını ve tedavisini ayrıntılı olarak öğrenmesi, kontrollerını aynı hekimde yaptırması, hastalık tedavisinde başarının kıymetli bir nirengi noktalarıdır.  

 

Muayenehanenin Özellikleri

 

Hiç kimse muayenehaneye gitmek zorunda değildir. Kimse muayenehane hekim tabelasına, hekimin “kara kaşına, kara gözüne” bakarak muayenehaneye başvurmaz.

Veya muayenehane hekimi, sadece muayenehanesinde çalıştığı için, hasta ertesi gün devlet hastanesinde MR çektirmek, tahlil yaptırmak için başvurmaz. Çünkü SGK işle bağlantısı yoktur.Hiç bir hastanın muayenehaneye başvurmak mecburiyeti yoktur.

Hasta muayenehaneye, diğer sağlık kurumlarından netice alamadığı için veya muayenehane hekiminin tedavi ettiği bir hastanın tavsiyesi ile başvurur.

 

3. Ağustos.2011 Yönetmeliği

 

Ayaktan Teşhis ve tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Yönetmeliğinde 9. Kez değişiklik yapıldı. 3. Ağustos. 2010 tarihinden önce açılan muayenehanelere Yönetmeliğin 12-D maddesine uyum, 03. Ağustos. 2015 tarihine kadar uzatıldı.

Özetle; Muayenehanede yer alan odaların metrekareleri, tuvaletin konumu, arşiv birimi, asansör, merdivenler, kapı genişlikleri, aydınlatma, ısıtma, acil seti, ambu, laringoskop, endotrakeal tüp bulundurma zorunluluğu, zemin seviyesinde olmayan muayenehane girişlerine 8 derecelik rampa yapılması v.s. gibi konulara uyum için 4 yıl süre verildi.

3. Ağustos.2011 Önetmeliği ile  mevcut muayenehanelerin de uyum süresi sonuna kadar(3. Ağustos.2015) Yönetmeliğin 12/D maddesindeki fiziki koşulların yanı sıra "Binanın yapı kullanma izin belgesinin aslı ya da müdürlükçe onaylı sureti" ni ve "Binada, ilgili mevzuata uygun şekilde yangın için gerekli tedbirlerin alındığını, tesisatın kurulduğunu ve binanın bu açıdan uygunluğunu ayrıntılı olarak gösteren ve yetkili merciden alınan belge"yi de edinmek ve uygunluk başvurusunda bulunmakla yükümlü olduğu düzenlenmiştir. Yine aynı düzenlemenin Ek 1/d maddesine göre depreme dayanıklılık belgesi istenmeyeceği belirtilmiştir.

Evet, son yönetmelikle 3.Ağustos.2010 tarihinden önce açılan muayenehanelere 4 yıl bir “nefes alma” süresi verilmiştir. Buna karşın, muayenehane taşınırsa, tek hekim muayenehanesinin müşterek muayenehaneye dönüştürülmek istenmesi halinde ve yeni muayenehane açılış başvurusunda, depreme dayanıklılık raporu da dahil yeni koşullara uyum zorunluluğu getirilmiştir.

Bu artık, bundan sonra yeni muayenehane açılışını ve eski muayenehanenin taşınmasını olanaksız kılan bir uygulamadır.

Muayenehanesine Yangın Ruhsatı almak isteyen bir hekim meslektaşımız yazıyor;  Yangın ruhsatı  için son yönetmelikten önce itfaiyeye başvurduğumda bana verilen cevabı paylaşmak istiyorum. Benim muayenehanem bir iş hanının birinci katında  ve 75 cm. lik spiral şekilde,  binanın arka boşluğuna açılan bir yangın merdiveni mevcut. Başvurum üzerine 2 kişi incelemeye  geldi ve bir süre sonra Sağlık Grup Başkanlığı kanalı ile bana verilen cevabı aynen aktarıyorum.  “ Yangından Korunma Yönetmeliğine göre binaya ortak kullanım alanından geçişli basamak uzunluğu 100 cm. düz kollu sahanlıklı, sokağa müstakil çıkışlı tek ve çift yönde kaçış mesafelerini sağlayacak şekilde yangın merdiveni yaptırılması, bodrum kattan sokağa  müstakil çıkış kapılarının açılması, yangın dolabı, yangın ihbar alarm tesisatı, şarjlı acil aydınlatma ve acil kaçış yön levhaları takılması v.s...''
                 
Prof. Dr. Nusret Fişek

1980 li yılların 2. Yarısında TTB Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek; “Muayenehaneler hekimin her zaman ihtiyaç duyabileceği çalışma alanıdır. Bu çalışma alanını iyi muhafaza etmeliyiz” demişti. O zamanlar genel olarak sağlık hizmetlerinin, devlet tarafından verilen kamu hizmeti olduğu görüşü, ağırlıkla hakimdi.  Zamanın TTB Genel Sekreteri öğretim üyesi Prof. Dr. Ragıp Çam, Üniversiteden zorunlu olarak uzaklaştırıldığı zaman,  hukuksal mücadeleyi kazanıncaya kadar, muayenehane açarak çalışma alanını ve ekonomik durumunu sürdürürken Dr. Çam     “ Hoca’ nın ne kadar haklı olduğunu” anlatıyordu…

Son Söz

Her hekim potansiyel bir muayenehane hekimidir. 3 yıldır 9 değişiklik yapılarak muayeneleri ortadan kaldırmayı amaçlayan düzenlemeler konusunda, özel muayenehanesi olan hekimler ve Tabip Odası aktivistleri duyarlılık göstererek önemli girişimlerde bulunmuşlardır. Ne yazık ki, bu grubun dışında kalan meslektaşlarımız, muayenehanelerimizin önemini değerlendirmekte eksik kalmış ve çalışmaklara gereken katılımları gösterememişlerdir. 

Önümüzdeki görev; muayenehane açmanın önüne konan engelleri kaldırmak için tüm hekimleri duyarlı kılmaktır. Burada görev TTB ve tabip odalarına düşmektedir. Çalışmanın başlaması ise,  3. Ağustos.2011 Yönetmeliğinin iptali için yasal yollara başvurma hazırlıkları yapılmasıdır

Yazan: Op. Dr. Şükrü Güner

TTN Yüksek Onur Kurulu Üyesi

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim