• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 6 °C

“Hastalar SGK’ nın Kazanç Kapısı Haline Getirildi!”

 “Hastalar SGK’ nın Kazanç Kapısı Haline Getirildi!”
İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada” “Hastalar SGK’ nın Kazanç Kapısı Haline Getirildi!” denildi.

 

 

Açıklama özetle şu bilgiler yer aldı:

“Hükümet SGK’lı hastaları kazanç kapısı olarak gördüğünü bugün yürürlüğe giren düzenlemelerle bir kez daha göstermiştir.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın geldiği noktada, ilaçlardan alınan katılım payları akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. Birinci basamak sağlık hizmeti veren aile hekimlikleri bugünden itibaren paralı hale gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu artık aile hekimi reçetelerinden en az 3 TL tahsil edecektir. Kurum bu tahsilatı yapma işini yine eczanelerimizin sırtına yüklemiştir. Üstelik eğer reçetede 3 kutudan fazla ilaç yazılıysa hastadan her fazla kutu başına 1 TL daha alınacaktır.

Bu uygulama, halihazırda sigorta primlerini ödeyen, bununla kalmayıp çeşitli katılım paylarını zaten ödeyen hastalarımızı gelir kapısı olarak gören bir anlayışın ürünüdür.

Kurumca karşılanan reçetelerin %46’sının aile hekimlerince yazılan reçeteler olduğu göz önüne alındığında işin sosyoekonomik boyutu daha da iyi anlaşılacaktır.

Bir başka uygulama ise İntibak Yasasının arasına sokuşturularak bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun katılım paylarıyla ilgili 68. Maddesinde yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının halihazırda %10 ve %20 tutarından alınan ilaç katılım paylarını %1’e kadar indirmeye yetkili kılınmasıdır.

Bu uygulama kulağa hoş gelse de, asıl amaç düzenli olarak ve çok sayıda ilaç kullanması gereken, kanser, kalp, hipertansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkları olan raporlu hastalarımızın katılım payından muaf ilaçlarından da Kurumca belirlenecek oranlarda katılım payı alınmasına olanak sağlamaktır.

Bugün SGK’lı bir hasta ilacını almak için eczaneye gittiğinde 4 çeşit katılım payı ödemek zorunda bırakılmaktadır. Bunlar ilaç katılım payı, fiyat farkı, muayene ücreti ve reçete katılım paylarıdır.

Halkımızın sağlıklı yaşam hakkı elinden alınmaktadır! Bu olumsuz tablonun sorumlusu biz eczacılar değiliz. Bizler zaman zaman ilaç fiyatının da üzerine çıkan ve gün geçtikçe katlanarak artan katılım paylarını SGK adına hastalarımızdan tahsil etmek zorunda olduğumuz için utanç duyuyoruz!

Yeni katılım paylarının icat edilmesi ve bunların katlanarak artırılması halk sağlığı açısından birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Hastalarımız, hekime gitmek yerine eşinden-dostundan öğrendiği kulaktan dolma yöntemlerle kendi kendilerine ilaç kullanmayı alışkanlık haline getirecek veya bilimdışı yöntemlerle hastalıkları iyileştirdiğini iddia eden umut tacirlerinin ellerine düşeceklerdir.

AKP hükümeti sağlıkta özelleştirme politikalarından ve hastalarımızı gelir kapısı olarak görmekten bir an önce vazgeçmelidir! Aksi takdirde insanımızın yoksullaştırılmasının yanı sıra çok ciddi sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmaz olacaktır. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim