• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

Hastane Enfeksiyonlarının Kontrolü Zorlaşıyor…

Hastane Enfeksiyonlarının Kontrolü Zorlaşıyor…
Dilek Süzen

Yataklı ve yataksız sağlık kuruluşları için alt yapı ve uygulamaya ait çağdaş bir ulusal kalite standardı belirlenmiş durumda değil. Mevcut yönetmelik ise gereksinimleri karşılamıyor. Bu yönetmeliğin denetim ve yaptırımı olmadığından özellikle resmi kurumlarda hastane enfeksiyonlarının kontrolü giderek zorlaşıyor.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakır, " Bir kuvözde birden fazla bebeğin yatırıldığı yeni doğan servisleri var. Devlet ve üniversite hastanelerinde koğuş sistemi yaygındır. Hastanelerin çoğunda izolasyon odası yok. Ameliyathane standardı ve trafiği enfeksiyon kontrolüne birçok hastanede uygun değil" dedi.

Devlet ve üniversite hastanelerinde hemşire ve yardımcı sağlık personelinin yetersiz olduğunu da anımsatan Prof. Dr. Mustafa Bakır, bu durumun hastadan hastaya enfeksiyonun bulaşma olasılığını arttırdığını söyledi.

Prof. Dr. Bakır, şöyle devam etti:
"Gerek infekte olan hastanın izolasyonu, gerekse en basit, ucuz ve etkin enfeksiyon kontrol yöntemi olan el yıkama için bile gerekli malzeme, hastane idareleri tarafından sağlanamıyor. Bu masraflar için yeterli kaynaklar ayrılmıyor.

Hastanelerde enfeksiyon kontrol komitelerinin yetki ve sorumlulukları yasa ve yönetmeliklerle belirlenmediği için, hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde gerekli uygulamaları hayata geçirme konusunda yeterli yaptırımı yoktur. Bu durumda uygulamalar konusundaki kararlar, konu ile ilgili uzmanlığı olmayan hastane yöneticileri veya sahipleri tarafından alınmakta veya alınamamaktadır. Tanı ve tedavi uygulamalarının her aşaması için belirlenmiş ve enfeksiyon kontrol komitesince denetlenen enfeksiyon kontrol prosedürleri hastanelerin kalite kontrol mekanizmasına uyarlanmadı. Bu prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığı, enfeksiyon oranlarının belirlenmiş bir standardın üzerinde olup olmadığı, yetkili bir merkezi otorite tarafından denetlenmiyor.

Hastane enfeksiyonlarının kontrolüne ilişkin prensip ve yöntemler tıp fakültesi, hemşirelik okulları ve sağlık meslek liselerinde yeterince öğretilmiyor. Hastanelerimizdeki döner sermaye sistemi hastaların daha uzun süre yatışı, daha fazla laboratuar testi yapılması , daha fazla tedavi verilmesi yoluyla daha fazla girdi sağlamaya uygundur. Bu durum ise, hastane enfeksiyonlarının oluşmasını ve yayılmasını kolaylaştırıyor."


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim