• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

HASTANE ENFEKSİYONU ÖNLENEBİLİR!

HASTANE ENFEKSİYONU ÖNLENEBİLİR!
Dilek Süzen

Hastanın hastaneye yatarken yada tetkik-tanı veya ameliyat sonrasında hastalık kapmasının kaderi olmadığı belirtildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı, Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, hastane enfeksiyonlarının oluşmasında yanlış ziyaretçi kültürünün rolü bulunduğunu söyledi.

Enfeksiyonun insandan insana; temasla, hapşırma, aksırma, ameliyat, kan alıp -verme işlemleri sırasında bulaştığını açıklayan Prof. Dr. Mehmet Doğanay, "Ziyaretçiden hastaya, hastadan ziyaretçiye ve ondan da sağlık çalışanına bulaşabilir. Yani yoğun bir trafikte bu bulaşma olur. Hastadan doktor- hemşire tıp öğrencisine de bulaşabilir" dedi.

Prof. Dr. Doğanay, yatan hastanın enfeksiyona son derece açık olduğunu da belirterek şöyle devam etti:
" Uzakdoğu? da SARS salgının bir haftada, bir hastadan yüz küsur insana geçişi böyle oldu. Türkiye? de de fevkalade yanlış ziyaretçi kültürü var. Hasta yatınca başına 5-6 kişi ziyaretçi geliyor. Özellikle kış mevsiminde hastalar yoğun şekilde ziyaret edilir. Aksırık, öksürük vs. bir sürü enfeksiyon bulaştırılır. Hasta ziyaret kültürünün değiştirilmesi gerekir.

Hasta başında bir ziyaretçi olmalı ve 3-5 dakikadan fazla kalmamalıdır. Hastanın ziyaretçisi de hastadan enfekte olabilir ve onu alıp ailesine götürebilir, böylece topluma yayılır. Hastadan sağlık personeline de bulaşır. Sağlık personeli de hastaya bulaştırabilir. Hastane ortamında alınacak tedbirlerden her biri göz önüne alınmalıdır ve uygulanmalıdır. Hastane ortamında sağlık çalışanı ziyaretçiler el yıkama kurallarına dikkat etmelidir. Aksırığı, öksürüğü olan ziyaretçiler hastane ortamına alınmamalıdır.

Hastane enfeksiyonları önlenebilir hastalıktır, azaltılabilir, makul düzeye indirilebilir. ABD? nin 1970 lı yıllarda yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre; hastanede enfeksiyon kontrol programı uygulanıyorsa, enfeksiyon kontrol programı ile o ülkede bir yasal düzenleme varsa, hastanede tam gün çalışan enfeksiyon kontrol doktoru, enfeksiyon kontrol hemşiresi varsa, yani 250 yatağa bir enfeksiyon kontrol hemşiresi varsa , bu çalışmalara da maddi destek ayrılmışsa, hastane enfeksiyonları üçte bir oranında önlenebiliyor."

Türkiye?de ise hastane enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik yasal yönetmelik tüzük son derece sınırlıdır. Yataklı tedavi kurumları yönetmeliğinin 30-31. maddesinde kısıtlı atıf vardır. Bu da yeterli değildir. Hastane enfeksiyonlarını önlemek için yasal düzenleme şarttır.


İlgili Haberler
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim