• BIST 104.595
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

HASTANE/ KLİNİK/ ANABİLİM DALI/ BİLİM DALI

HASTANE/  KLİNİK/ ANABİLİM DALI/ BİLİM DALI
Dilek Süzen


SB Vakıf Gureba Eğitim- Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini 1976'da Fakülte Dördüncüsü olarak bitiren, aynı fakültede1982' de Genel Cerrahi, 1985' de de Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığını alan Op. Zafer Özsoy , 1991 ? 1993 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği şef yardımcılığı yaptı. 1993 yılında Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği Şefi olan ve halen de bu görevini sürdüren Op. Zafer Özsoy sagliginsesi.com ?un sorularını yanıtladı.

sagliginsesi.com : Kliniğiniz ne zaman kimin tarafından kuruldu?
Op. Zafer Özsoy : 1993 yılında bu kliniği ben kurdum ve 13 yıldır da bu kliniğin şefiyim.

sagliginsesi.com : Kaç doktor, yardımcı personel ve hemşireniz var?
Op. Zafer Özsoy :6 uzman, 6 asistan, 6 hemşire, 2 yardımcı personel ve bir de sekreter var.

sagliginsesi.com : Bu kadro yeterli mi?
Op. Zafer Özsoy :Yeterli .

sagliginsesi.com : Yıllık poliklinik sayınız ne kadar?
Op. Zafer Özsoy :2005 yılındaki poliklinik sayımız 8 bin 500?e yakındı. Geçen sene kliniğimize 717 hasta yatırıldı. Total 1476 hasta da ameliyat edildi.

sagliginsesi.com :Yıllara, mevsimlere göre bu sayı değişiyor mu, artış veya azalma oluyor mu?
Op. Zafer Özsoy : Son yıllarda biraz artış var. Ama mevsimsel değişiklik göstermiyor. Kliniğimizin yatakları hep dolu oluyor.

sagliginsesi.com :Türkiye de az yerde yapılan fakat sizde başarıyla uygulanan ameliyatlar var mı?
Op. Zafer Özsoy :Tabi ki. ?Pierre Robin Sendromu? ameliyatı en çok bu klinikte yapılıyor.Bu sendrom bir çene anomalisidir. Çenenin geride olmasıdır. Bu şekilde doğan bebeklerin hemen ameliyat edilmesi gerekir. Çünkü ilerlemiş vakalarda dil nefes borusunu tıkadığından çocuk ölebilir. Yılda 3-4 tane bu tür ameliyatı yapıyoruz.

sagliginsesi.com :Peki bu klinikte başka ne tür ameliyatlar yapılıyor?
Op. Zafer Özsoy :Kliniğimizde mikrocerrahi, çene-yüz cerrahisi, el cerrahisi yapılıyor. Ayrıca plastik cerrahinin tüm yelpazesi de bu klinikte gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda eğitimde veriliyor.

sagliginsesi.com :Yatak sayınız ve yıllık doluluk oranınız nedir?
Op. Zafer Özsoy : 26 yatağımız var. Doluluk oranımız da yüzde 145.

sagliginsesi.com :Peki, ameliyat için bekleyen hastanız oluyor mu?
Op. Zafer Özsoy : Tabii ki.

sagliginsesi.com :Yatağınızın yeterli olmayışından mı ?
Op. Zafer Özsoy : Evet.

sagliginsesi.com :Hangi tür ameliyatlar böyle beklemeye giriyor ve ne kadar sonrasına gün veriyorsunuz?
Op. Zafer Özsoy :Acil olmayan ameliyatlar. Yani yanığa bağlı deformiteler. Acil ameliyat gerektirmeyen ameliyatlar. Kısaca tümör ve travmatoloji haricindeki ameliyatlar için 1, birbuçuk ay sonrasına gün verebiliyoruz.

sagliginsesi.com :Size başka hastanelerden de hasta gönderiliyor mu?
Op. Zafer Özsoy :Burada özel ameliyatlar da yapılıyor. Mikrocerrahi gerektiren ameliyatlar . Özel ameliyatlardır. Bize bu tür ameliyat gereken hastalar gönderiliyor.

sagliginsesi.com : Ya bilimsel yayın durumunuz?
Op. Zafer Özsoy :Bu sene hastanemizde 22 klinik arasından en fazla yayın yapan 2. kliniğiz. Birincisi Başhekimin genel cerrahi kliniği. Yılda 20 civarında yayınımız var. Tahminen 40 da bildirimiz. Ben bu konuya çok önem veriyorum. Rutin çalışmalar yanında eğitim hastanesi olmamız nedeniyle bilimsel çalışmalar da da ağırlıklı olmalıyız. Yani yüzde 50 VE 50 diye düşünüyorum.

sagliginsesi.com :Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz?
Op. Zafer Özsoy :Vakıf Haftası nedeniyle örneğin bu sene mikrocerrahide dün- bugün diye bir sempozyum düzenledik. 1983 yılından beri düzenliyoruz. Bu yıl 8. sini düzenlenmiş olduk. Bundan sonra 2-3 yılda bir yapacağız. Sempozyumumuza yurt dışından 1-2 misafir konuşmacı katılıyor. Bu sempozyumlarda plastik cerrahiyi ilgilendiren bir konu seçilir.

sagliginsesi.com :Katılım nasıl?
Op. Zafer Özsoy : Bu yıl ki fena değil. Ama daha iyi olabilirdi. Genelde 100-150 kişi katılıyor.

sagliginsesi.com : Yurt içi ve dışı kongrelere katılıyor musunuz?
Op. Zafer Özsoy :Kliniğimizin tüm doktorları katılmak istiyor . Ama ne yazık ki maddi nedenler yüzünden katılım çok az oluyor. Ben teşvik etmeye çalışıyorum ama, maddi sorunu aşamıyoruz.

ZAMAN DA ÖNEMLİ


sagliginsesi.com :Ya ilaç firmalarının desteğiyle giden olmuyor mu?
Op. Zafer Özsoy : İlaç firması tarafından götürülmek etik olmuyor. Bunu hastane yönetiminin ve sağlık bakanlığının fon ayırarak halletmesi gerekir. Biz istediğimiz kadar katılamıyoruz asistanını katılması çok daha zor tabi. Bildiğiniz gibi asistan maaşı çok düşük. Ama buna rağmen parasını verip kongrelere giden arkadaşlarımız oluyor . Burası eğitim hastanesi olduğuna göre bir fon ayrılmalı ve belirli sayıda örneğin yılda bir yurt dışı bir de yurt içi kongre katılımı bu fondan karşılanmalı. Tabii zamanda önemli.

sagliginsesi.com : Nasıl yani?

Op. Zafer Özsoy : Eğer bildiri sunuyorsanız. O zaman izin veriliyor. Yoksa hastaneden izin alamıyorsunuz o zaman kendi izninizden kullanarak kongrelere gidebiliyorsunuz.

sagliginsesi.com : Kongre enflasyonu olduğunu düşünüyor musunuz?
Op. Zafer Özsoy : Evet. Bu nedenle biz de koordineleri bir şekilde sempozyumlarımızı düzenlemek istiyoruz. Arka arkaya değil, belirli bir düzen içinde, düzenlemek isteyenlere de fırsat vererek sürdürmeyi düşünüyoruz.

HASTAYA ÖZEL AMELİYAT GEREKİR


sagliginsesi.com : Peki bu kongre enflasyonunun nedeni ne? Gelir sağlamak mı?
Op. Zafer Özsoy : Öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Zaten bizim alanımızda ilaç firmaları bir problem. Destekleyen sayısı da çok az.

sagliginsesi.com : Asistanlarından beklentileriniz neler?
Op. Zafer Özsoy : Mesleğini sevecek. Sanatsal görüşleri olacak. İşimiz sadece estetik değil plastik de. Yapmadan önce olduğu anki durumu düşünüp hayal edip öyle uygulamak gerekir. Bizde standart ameliyat yok. Ameliyat teknikleri belli ama her hastaya bunu uygulamada farklılık olabiliyor. Bir çeşit ameliyat bir hastalık için değil. bir hasta içindir. Yani hastaya özel ameliyat gerekir.Bu nedenle tüm ameliyat tekniklerini iyi bilmek gerekir.

sagliginsesi.com : Tıbbı araç -gereç durumunuz nasıl?
Op. Zafer Özsoy : Kliniğimiz 13 yıllık. Şu anda mikroskop ile endoskopi aletine ihtiyacımız var. Bunu da hastane yönetimine bildirdik. Maliyeti mikroskop 100 bin dolar endoskopi ise 60 bin dolar civarında..

sagliginsesi.com :Peki bu aletler yoksa, gerektiğinde nasıl ameliyat yapıyorsunuz?
Op. Zafer Özsoy : Diğer kliniklerden ödünç alıyoruz. Ve luplarla yapıyoruz. Kendi özel büyütmeli luplarımız var. Ameliyatları onlarla yapıyoruz.

sagliginsesi.com :Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl görüyorsunuz?
Op. Zafer Özsoy : Bizim dal için çok büyük gelişmeler var. Asistanlıktan öğrendiklerimle şimdi yaptıklarım arasında çok farklılıklar var. O nedenle bizim branşta yenilikleri çok yakından takip etmek gerekir. Plastik Cerrahi TUS ta ilk sırada yer alıyor. Hem de medyatik bir tıp dalı.

sagliginsesi.com : Öğrenciler, asistanlar gelecekten kaygılı mı?
Op. Zafer Özsoy : Tabiki gelecek kaygısı var. Biri mecburi hizmet diğer de maddi yönden. Aslında bu kaygı hepimizde var, ama onlarda daha fazla. Umutsuzluk, kaygı tabi ki motivasyonu da olumsuz etkiliyor.

sagliginsesi.com : Peki çözüm sizce nedir?
Op. Zafer Özsoy :Şu an için tam bir çözüm yok. Ülkenin ekonomik koşullarına bağlı bir durum. İleri ülkelerde bile tıpta bir çöküş var. Tıp hizmetleri çok pahalılaştı. Örneğin Almanya?da doktorlar şu anda grevde, ücretleri düşükmüş.Ama bizimkiler onlardan da çok düşük.

sagliginsesi.com :Tıp Fakültelerindeki eğitim sizce yeterli mi?
Op. Zafer Özsoy :Eğitimin kalitesinde düşüş görüyorum. Doktorluk mesleği eskisi gibi ne yazık ki revaçta değil. O nedenle doktorluk mesleğini son yıllarda seçenlerin sayısında azalma var. Kaliteli insan bence azalıyor. Tıp fakültelerinde maddi problemler var. Yanı başımızda Çapa Tıp Fakültesi var, oradan biliyorum. .

sagliginsesi.com : Ekonomik güçlükler hekimin başarısını nasıl etkiliyor?
Op. Zafer Özsoy : Tam damardan etkiliyor. Üretken ve başarılı olamıyor. İstediği gibi.

sagliginsesi.com : Örneğin kitap açısından. Asistan veya sizin kitaba yatırdığınız para yılda ortalama ne kadar?
Op. Zafer Özsoy : Bunun alt veya üst sınırı yok. Örneğin ben bazen 4-5 kitap alırım. bazen hiç. Gerektiği zaman gerektiği kadar yani. Ama bir Amerikan dergisinin senelik maliyeti 500 dolardır. Eh artık siz kitap ve diğer yayınları düşünün.

sagliginsesi.com : Mikrocerrahi ameliyatları kaç saat sürüyor?
Op. Zafer Özsoy : Bu tür ameliyatlar inceliği olan hassas ameliyatlardır. ortalama 5-6 saat sürer. Ama 24 saat sürenler de oluyor. Örneğin el nakli gibi. Hekimin nöbetleri de fazla olmamalı.

KALİTELİ DERGİ ÇIKARMA HAZIRLIĞI İÇİNDEYİZ


sagliginsesi.com : Ya döner sermayeden ne kadar pay alıyorsunuz?
Op. Zafer Özsoy :Tam gün çalışan bir maaşı kadar yarım gün çalışan da 3 te biri kadar döner sermayeden para alır. Buda motivasyonda rol oynar tabii . Kişi ne kadar çok çalışırsa o kadar çok prim almalıdır .

sagliginsesi.com : Türk tıbbının, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Op. Zafer Özsoy : Türk hekimliği dünyada bence en başlarda yer alıyor her türlü negatif motivasyona rağmen. Yenilikleri takip ediyor ama maddi olanaksızlıklar nedeniyle tabii biraz geride kalıyor. Araştırmaya gereken önem verilmiyor. Bununda başlıca nedenleri maddiyatsızlık ve zamansızlıktır. Eleman var ama araştırmaya yeterli destek yok. Plastik cerrahi dünyada en fazla Türklerden bilimsel yayın gidiyor. Uluslararası yani.

Hatta Amerikan dergilerinde birinci sırada Türklerin yazıları yer alıyor. Bunu bu seneki Amerikan kongresinde konu yaptılar. Türkler neden bize yolluyorlar, kendilerinde yayımlamıyorlar diye.Aslında Türkiye?de değerli çalışmaları yayımlayacağımız değerli dergiler yok. Ondan dışarıya gönderiyoruz. Bir de doçentlik, profesörlük durumunda yurt dışı yayınlar gerekiyor. Ama Türk Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Derneği olarak kaliteli bir dergi çıkarma konusunda hazırlık yapıyoruz.

KAFA BECERİSİ ÖNEMLİ


sagliginsesi.com : Uzmanlık dalınızın geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Op. Zafer Özsoy : Bizim dala ilgi artarak devam ediyor. Tıpta bazı sorunlar ilaçla veya diğer yöntemlerle çözülse de bizdeki sorunların cerrahi dışı yöntemlerle çözümlenmesi çok güçtür.

sagliginsesi.com : İyi bir hekim sizce nasıl olmalı?
Op. Zafer Özsoy : Önce kendisini sonra insanları sevecek. Kendisine bakacak, sağlığı iyi olacak, karşısındakinin sağlığıyla ilgilenip ona kendisine verdiği değer kadar değer verecek. Karşısındakinin sağlığını da iyi bilecek . Tabii en önemlisi çok okuyacak. Kendi sanatını A dan Z ye iyi bilecek.ve yenilikleri de çok iyi takip edecek. Bunun yanında çok iyi de el becerisi ama ondan da önemlisi iyi bir kafa becerisi şart.

sagliginsesi.com : Kafa becerisi mi?
Op. Zafer Özsoy : Biz aslında her şeyi elimizle yaptığımızı sanıyoruz. Ama işimiz beyinle. Beyin ele hükmediyor. Bizdeki problem çok farklı, insandan insana değişiyor. O problemi kendi içinde çözmek ama bunu da hastaya uygun şekilde yapmak gerekir. Biz özellikli hastaları toplantıya çağırıyoruz. En acemisinden en tecrübelisine sorunun çözümü konusunda tüm arkadaşlara sorular sorarız. Aldığımız yanıtlara göre en iyi çözümü bulmaya çalışırız. Bunu da ben çok severek yapıyorum.

sagliginsesi.com : Ya rotasyon durumunuz?
Op. Zafer Özsoy : İşte burada bir gariplik var. Biz hemen hemen tüm branşlara rotasyona gidiyoruz ama bize sadece radyasyon onkolojisiden rotasyona geliyorlar. Ortopediden, dermatolojiden, çocuk cerrahisinden, KBB? den bize gelmek isteyen asistanlar var. Ama gelemiyorlar. Bu konuda bazı çalışmalar yaptım ama tam neticeye varamadık.

EN FAZLA AMELİYAT YAPAN ASİSTANLAR BİZDE


sagliginsesi.com : Ya tıp eğitiminde sizde bir eksiklik var mı, hangi dersler konulmalı?
Op. Zafer Özsoy : Biz asistan eğitimi veriyoruz ve Türkiye?de en fazla ameliyat yapan asistanlar bizde ameliyatların hemen hemen yarısını asistanlar uzman kontrolü altında yapıyor. Bu nedenle buradan yetişen çok iyi pratiği oluyor. ama Tıp Fakültelerinde Halkla İlişkiler ile hastane işletmeciliği dersleri de konulmalı bence.

sagliginsesi.com :Son olarak neler eklemek istersiniz?
Op. Zafer Özsoy :Plastik cerrahi severek yapılırsa çok güzel hiç eskimeyecek yeniliklere açık bir dal. O nedenle cazibe hep artarak devam edecek. Maddİ imkanları da diğer dallara göre iyi ve ilerde çok daha iyi olacak. Tıp öğrencileri plastik cerrahisini seçerlerse geleceğe daha umutla bakabilirler.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim