• BIST 103.909
  • Altın 230,904
  • Dolar 5,4385
  • Euro 6,2157
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 12 °C

HASTANE/ KLİNİK/ ANABİLİM DALI/ BİLİM DALI

HASTANE/  KLİNİK/ ANABİLİM DALI/ BİLİM DALI
Dilek Süzen


TAKSİM EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ


Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nin Sıraselviler Caddesi'ndeki eski hastane binası, I. Dünya Savaşı'ndan önce kimsesizler ve bakıma muhtaç olanlar için bir bakım yeri olarak kullanıldı. 1937-1938 seneleri arasında ?Kuduz Müessesesi? bu binada çalıştı.
Daha sonra Şişli Zükur Hastanesi buraya taşınmış, ?Beyoğlu Belediyesi Zükur Hastanesi? adı altında 50 yatakla hizmete başladı.1950 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan yapının bir bölümü tüberkülozlu hastaların kaldıkları bir yer oldu, diğer binada ise poliklinik ve yataklı tedavi şeklinde cerrahi ilkyardım hizmeti verilmeye başlandı.
Hastanenin eski binaları yıkılarak yeni yapılan hastane binası 1969 yılında Taksim İlkyardım Hastanesi adı altında hizmete girdi. sagliginsesi.com sordu hastane başhekimi Uzm.Dr . Cengiz Yumru yanıtladı:

sagliginsesi.com :Hastanede hangi branşlar var? Ne tür ameliyatlar yapılıyor? Yapılmayan ama hedeflenen ameliyatlar da var mı?
Uzm.Dr. Cengiz Yumru :Hastanemizde eğitim veren branşlar; Genel Cerrahi Kliniği (2 tane), Kadın Doğum Kliniği, Kulak-Burun-Boğaz Kliniği, Ortopedi Kliniği, Üroloji Kliniği(2 tane), Nöroloji Kliniği, Beyin Cerrahi Kliniği, Dahiliye Kliniği(2 tane), Anestezi -Reanimasyon Kliniği ve Patoloji Kliniğidir.

Sadece poliklinik hizmeti veren branşlar ise; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Diş, Cildiye, Fizik Tedavi, Diyabet, Meme-Guatr poliklinikleridir.
Ayrıca; Radyoloji, Biokimya, Mikrobiyoloji, Nükleer Tıp alanlarında hizmet veriliyor.
Tüm cerrahi branşlarımızda endoskopik vakalar da dahil olmak üzere küçük, orta ve büyük ameliyatlar yapılıyor.

sagliginsesi.com :Yıllık toplam poliklinik sayısı nedir? Yıllara, mevsimlere göre azalıyor mu , artıyor mu, neden? Poliklinik sayısının en yüksek olduğu branşlar hangileri?
Uzm.Dr. Cengiz Yumru :2004 yılı için toplam poliklinik sayımız 367.680 idi. 2005 yılı (ocak-ekim) poliklinik hasta sayısı toplam 283.027 oldu. Yani günlük ortalama hasta sayısı 1521 idi.

2005 yılı (ocak-ekim) acil (karantina) hasta sayısı toplam 59474 ' dür. Yani acile başvuran hasta sayısı günlük ortalama 206' dır.

En yüksek poliklinik başvuru sayısı acil karantina ve dahiliye polikliniklerinde oluyor. Bu sayı mevsimlere göre belirgin değişiklik göstermemektedir. Ancak SSK?lı hastalara da hizmet verilmeye başlanmasıyla birlikte eski yıllara oranla artış görülmektedir.

sagliginsesi.com :Yatak sayısınız, doluluk oranınız nedir, mevsimlere ve yıllara göre bir değişim gösteriyor mu?
Uzm.Dr . Cengiz Yumru:Standart yatak sayısı 310, fiili yatak sayısı ise 249 dur. Doluluk oranımız 2004 verilerine göre yüzde 75' dir.

sagliginsesi.com :Yıllık ameliyat sayısı ne kadar? Geçen yıla göre artış veya azalma var mı neden?
Uzm.Dr. Cengiz Yumru:2004 yılında yapılan ameliyat sayısı 5972' dir. 2005 Yılı (Ocak-Ekim) ameliyat sayısı toplam olarak 4887'dir. Yani günde ortalama 20 ameliyat yapıldı. Günlük Ortalama Acil Ameliyat Sayısı ise 8' dir.

sagliginsesi.com :Doktor, hemşire, eczacı diş hekimi ve diğer personel sayısı ne kadar? İhtiyaca yanıt veriyor mu? Hangi branşlarda, ne kadar elemana ihtiyacınız var? Bu eksiklik hizmete nasıl yansıyor, yansımaması için neler yapıyorsunuz?
Uzm.Dr . Cengiz Yumru: Fiili doktor sayımız 329, fiili hemşire sayımız 132'dir. 2 Biyolog, 1 Fizyoterapist, 2 Diş hekimi, 1 Eczacı, 50' de diğer sağlık personelimiz var.Hastanemizde; yemek, temizlik ve güvenlik hizmeti özel şirketler tarafından yapılıyor. Yani Hastanemiz 249 fiili yatak kapasitesi ve 536 çalışan personel sayısı ile Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK, yeşil kart ve ücretli hastalara hizmet veriyor.

sagliginsesi.com : Hastane çalışanlarının oluşturduğu Müzik, folklor ekibiniz vs. var mı? Ne zamanlar gösterilerini sergiliyorlar?
Uzm.Dr. Cengiz Yumru :Hastanemizde 7 doktor, 6 hemşire, 1 güvenlik görevlisi ve 1 laboratuar teknisyeninden oluşan 15 kişilik bir Türk Müziği Topluluğu bulunuyor. 01.10.2003 tarihinde kurulan topluluğumuz haftada bir gün toplanarak çalışmalarını sürdürüyor. Kuruluşundan bu güne kadar birçok kez hastanemiz kütüphanesinde, ayrıca Atatürk Kültür Merkezi (2004 yılında genç yaşta yitirdiğimiz Dr. Süleyman BAYRAKTAR ve Dr. Ahmet KURT?un anısına düzenlenmiştir.)ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumunda da konserler vermişlerdir.

sagliginsesi.com : Peki, bu topluluğun 2006 yılı için planları neler?
Uzm.Dr. Cengiz Yumru :Ocak ayının sonlarına doğru yeni yıla girişi kutlamak; personelimize moral ve destek vermek için hastanemizde mini bir konser vermek. Topluluğumuzu tanıtmak (TRT bünyesinde) ve koromuzun bir anısını kalıcılaştırmak için TRT İstanbul radyosu ile görüşmelerimiz olumlu yönde devam etmektedir. Her iki tarafa da uygun olan bir zamanda kasetimiz TRT tarafından doldurulacaktır.

Yıl içerisinde uygun bir tarihte Atatürk Kültür Merkezinde koromuz büyük bir konser verecektir.
14 Mart Tıp bayramı ve 12-18 Mayıs Hemşirelik haftalarının kutlama programlarına katılmak olarak sıralayabiliriz.
Bu arada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumunda konser vermemiz için bir davet aldık. Onu da planlarımız arasına en yakın zamanda almayı düşünüyoruz.

sagliginsesi.com :Hastanenizde deprem güçlendirme çalışmaları var mı, hangi aşamada ne taraflar yapılıyor ne zaman biter? Maliyeti ne kadar?
Uzm.Dr . Cengiz Yumru: Depremle ilgili incelemeler sonucunda; hasar tespit edilmeyen, tadilata ihtiyaç olmadığı belirtilen bir hastane burası Ancak hastane içinde gerekli olan tadilatlarda mevcut taşıyıcı sistem korunarak deprem yönetmeliğine uygun çalışılmaktadır

sagliginsesi.com : Kısa ve uzun vadede hedeflerinizden bahseder misiniz? Neler yapmayı hedefliyorsunuz?
Uzm.Dr . Cengiz Yumru: Manyetik Rezonans (MR) cihazının alınmasını planlıyoruz. Çalışanların motivasyonunu arttırmak içinde yeni dinlenme alanları oluşturmayı hedefliorurz.

sagliginsesi.com :Çalışanların memnuniyeti motivasyonu için neler yapıyorsunuz? Neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Uzm.Dr . Cengiz Yumru:Çalışanlarımızın motivasyonunu arttırmak için; hastanemiz kütüphanesinde belirli aralıklarla hastane dışından konukların da davetli olduğu eğitim toplantıları, Türk Müziği Topluluğumuzun konserleri ve her 14 Mart Tıp Bayramı ve 12 Mayıs hemşireler gününde yemekli gece toplantıları düzenlenmektedir.

Hastanemiz çalışanlarının daha uygun koşularda ve daha huzurlu çalışabilmesi için mevcut olanaklarımızla yeni çalışma ve dinlenme alanları oluşturmak hedeflerimiz arasındadır.

sagliginsesi.com :2006 bütçeniz nedir ve sosyal güvenlik kurumlarından alacaklı olduğunuz miktar ne kadar?
Uzm.Dr . Cengiz Yumru:2006 yılı bütçesi 30 trilyon civarında planlandı. 2005 yılı itibari ile sosyal güvenlik kurumlarından alacağımız miktar da 5 trilyon civarındadır.

sagliginsesi.com : Teşekkürler.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim