• BIST 103.998
  • Altın 230,752
  • Dolar 5,4388
  • Euro 6,1973
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 16 °C

HASTANE/ KLİNİK/ANABİLİM DALI/ BİLİM DALI

HASTANE/ KLİNİK/ANABİLİM DALI/ BİLİM DALI
Dilek Süzen


Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Özel İdaresi Ağız ve Diş Hastanesi


2003 yılı Haziran ayında Okmeydanı?nda kurulan hastane, ülkemizde kendi alanında yapılandırılmış en büyük ve kapsamlı yataklı hastane durumunda. Başhekimi Dt. Ferhat Arol ise hastanenin kuruluşundan beri burada görev yapıyor.

sagliginsesi.com : Hastanedeki hemşire, yardımcı personel sayısı nedir?
Dt. Ferhat Arol: Hastanemizde çalışan yardımcı personel sayısı 31, hemşire sayısı 14'tür.

sagliginsesi.com : Ya hekim sayısı
Dt. Ferhat Arol:
Hekim sayımız ise 28 olup bunlardan 6 tanesi (Pedodonti'de 1, Total-Parsiyel'de 2, Kron-Köprü'de 1, Periodontoloji'de 1, Cerrahi'de ise 1 olmak üzere) Uzman olarak görev yapmaktadır.

sagliginsesi.com : Peki hekim, hemşire ,yardımcı personel yeterli mi?
Dt. Ferhat Arol:Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğine eklenen birkaç maddeye göre bu hastaneyi idare ediyorum. Her türlü personeli alım ve resmi işlemler bu kadro üzerinden gerçekleşiyor. Bu da işletmede sorun yaratıyor.

sagliginsesi.com : Yatak ve ünite sayınız ne kadar?
Dt. Ferhat Arol:10 yataklı 40 ünitli diş dal hastanesi olarak görülüyoruz. Ama 22 yataklı 76 ünitliyiz . Personel sayımız 150? dir.

sagliginsesi.com : Ameliyathanelerinizin özellikleri neler?
Dt. Ferhat Arol:Ameliyathanemizde İmplant, Ortognathik Cerrahi, Kist, Tümör ameliyatları yapılıyor. Ayrıca Spastik, Otistik, Hiperaktif Zihinsel Özürlü bireylere ameliyathane ortamında Genel Anestezi altında çözümler getiriliyor..

sagliginsesi.com: Ameliyathane ve ameliyat sayınız?
Dt. Ferhat Arol:Bir büyük ameliyathanemiz var. Haftanın 3 günü genel anestezi altında çene yüz cerrahisi operasyonu yapıyoruz. 6 tanede lokal anestezi altında ameliyat yaptığımız ameliyathane var. Günde ortalama 30 adet lokal anestezi altında ameliyat yapılıyor

sagliginsesi.com : Polikliniklerinizden de bahseder misiniz?
Dt. Ferhat Arol:Hastalarımızın postoperatif dönemden normal fonksiyonlarına dönebilmesi için mevcut Uyandırma Odası yanında, gözetim altında tutulması gereken vakalar için kullanılacak 10 adet her türlü donanıma sahip hasta odaları mevcuttur.

Pedodonti kliniğimiz, son derece moden şartlar ve malzemelerle, çocuklar için dekore edilmiş olup, Doç. Dr. Handan Över rehberliğinde her türlü vaka diğer hekimler ile birlikte çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Total ve Parsiyel Polikliniğimizde, klinik sorumlusu Doç.Dr. Serhan Akşit ve diğer dişhekimi arkadaşlarımızla birlikte, son derece modern araç ve gereçlerle donatılmış klinik ve protetik laboratuvarımız içerisinde 19 Diş Teknisyeni arkadaşımızın da katkısı ile Klasik Akrilik tam (total) protezler, Overdenture protezler, hassas tutuculu protezler, yumuşak akrilik uygulaması, TME disfonksiyon teşhis ve tedavisi ile oklüzal splint ve gece plağı yapımı gerçekleştirilebilmektedir.

sagliginsesi.com Ya sterizasyon?
Dt. Ferhat Arol:Sterizasyonumuz son derece etkin ve çağdaş bir şekilde yapılmaktadır. Kirli aletler dezenfeksiyon solüsyonunda bekletildikten sonra paketleme sistemi ile paketlenerek otoklavda steril edilmektedir. Hastanemizdeki enfeksiyon kurulu bir çok materyalden belirli aralıklarla örnekler alarak tetkik ettirmektedir.

sagliginsesi.com : Günde kaç hasta geliyor?
Dt. Ferhat Arol: Yoğun bir hasta talebimiz var. Günde ortalama bin hasta başvuruyor. Ayda 7-8 bin adet sabit protez yapılıyor.

sagliginsesi.com : 2006 hastane bütçeniz nedir, döner sermayeden düzenli pay dağılıyor mu?
Dt. Ferhat Arol: Hastanenin bütçesi 2006 için 20 trilyon liradır. Döner sermaye olarak da 2,5 trilyon artıdayız. Düzenli pay dağıtılıyor.

sagliginsesi.com : Peki yaşadığınız sorunlar neler?
Dt. Ferhat Arol:Türkiye?de yaklaşık 20 bin diş hekimi var. 5 bini bakanlıkta çalışıyor. Ama henüz bakanlıkta ağız ve diş sağlığı genel müdürlüğü yok. Tedavi hizmetleri genel müdürlüğüne bağlı bir genel müdür yardımcılığından daha üst beklentilerimiz var.

sagliginsesi.com : Başka sorunlarınız neler?
Dt. Ferhat Arol:Bu hastane eğitim hastanesi olması için açıldı. Fakat bakanlık henüz diş hekimliğinin hangi branşlarda uzmanlık eğitimi vereceğini belirlemiş değil. AB uyum çerçevesinde ortodonti ve çene-yüz cerrahisi konusundaki uzmanlık eğitimi gündeme getiriliyor. Fakat AB ülkelerinde farklı uygulamalar var. Bazı ülkelerde 4 bazılarında 5 branşa uzmanlık eğitimleri veriliyor.

Bir an önce bakanlığın bu konuda karar vermesini bekliyoruz. Bizim gibi kurumlarda 3. basamak sağlık kurumu seviyesine yani eğitim hastanesi seviyesine getirilmesini ivedilikle istiyoruz.

Çünkü şu anda burasını 10 yataklı 40 ünitli ağız-diş sağlığı merkezini, yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğine eklenmiş birkaç maddeye göre idare etmeye çalışıyorum.

Her türlü personel alımı ve resmi işlemler, yazışmalar, bu kadro üzerinden gerçekleşiyor. Bu ise işletmede büyük sorun yaratıyor. Personel ihalesine çıktığımda 10 yataklı göründüğümden ona göre çıkıyorum. Oysa şu anda 22 yatağım var.Toplumsal vizyonu yüksek olan mesleğimizin bakanlık vizyonunun daha iyi seviyelere gelmesini istiyoruz.

sagliginsesi.com : Konuyu biraz açar mısınız?
Dt. Ferhat Arol:İşletmede yönetmelik olmayışı, alt yapının, kadronun olmayışı bizim önümüzü tıkıyor. Kalite standartı belgesi almak istiyoruz ama bunun için alt yapı olanaklarına ve personele ihtiyacımız var.

sagliginsesi.com :Eğitim hastanesi olmak istiyorsunuz ülkemizde başka var mı?
Dt. Ferhat Arol:Yanılmıyorsam İzmir aldı. Burayı da yapmak istiyoruz. Ama hangi branşlarda eğitim vereceğiz? Şu anda profesör ve doçentimiz var ama hepsi diş tabibi olarak atanmış. Diş hekimliği uzmanlık alanları şu anda bakanlıkta kabul görmüyor. Özlük anlamında yani. Ben uzman diş hekimi değilim. ama hekimlerinin uzmanlıklarının bir an önce kabul edilmesini ve diş hekimliğinde artık 3. derecede sağlık kurumlarının, eğitim hastanelerinin kurulması gerekiyor.

sagliginsesi.com : Eklemek istedikleriniz var mı?
Dt. Ferhat Arol:Teşekkür ederim.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim