• BIST 105.037
  • Altın 229,625
  • Dolar 5,4736
  • Euro 6,2115
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 13 °C

HASTANELERİMİZ OLAĞANDIŞI DURUMLARA NE KADAR HAZIR?

HASTANELERİMİZ OLAĞANDIŞI DURUMLARA NE KADAR HAZIR?
12 Kasım 1999 Bolu –Düzce Depreminin 10. yılında, 8-13 Eylül İstanbul / Batı Marmara selinin ikinci ayında Hastanelerimizin Olağandışı Durumlara hazırlıklılığı(!) gözler önüne serildi:“Hastanelerin önemli kısmında 'Hastane Afet Planı Eğitimi' verilmiyor.Selden etkilenen Silivri hastanesinde zarar gören kalorifer sistemi onarılmadığından cerrahi girişim sonrası yatarak tedavi gören hastaların ısınması elektrikli (infrared) ısıtıcılarla sağlanmaya çalışılıyor. Kan istasyonu selden sonraki ikinci ayın sonunda bile hizmete açılmadı. Hastane çamaşırhanesi ve mutfağı kullanılamaz durumdadır.”


Türk Tabipleri Birliği (TTB) afet ve olağandışı durumlar alanındaki birikimiyle 1999 depremlerinin 10.yılında sağlık kuruluşlarını ve “hazırlıklı olmayı” mercek altına alan çalışmalar yürütüyor. TTB, Hazırlıklı olmanın fiziksel açıdan güvenli bir binada hizmet vermekten, olağandışı durumda kullanılacak tıbbi malzemenin depolanmasına, kriz anında nasıl işlev göreceğini, görev tanımını ve ne yapacağını bilmekten, bunun tatbikatlarını yapmış olmaya dek uzanan bir yelpazeyi kapsadığını vurguluyor.
Hazırlıklı olmanın sağlık sisteminin vereceği hizmetin niteliğini yükseltip, acil duruma yanıt verme süresini kısaltacağına, deprem, sel ve diğer olağandışı durumlar sonrası oluşacak zararı en aza indireceğine dikkat çekiyor.

TTB ‘nin“Hekimlerin Çalıştıkları Yataklı Tedavi Kurumlarının Olağandışı Durumlara Yönelik Hazırlıklılığını Değerlendirmeleri Araştırması” başlığını taşıyan ve 2009 Ağustos ayında kamuoyu ile paylaşılan araştırmasında

Çalışmaya katılan hekimlerin çoğunluğu çalıştıkları kurumda “Hastane Afet Planı Eğitimi” verilmediğini bildirdiler. Hastanelerinin hazırlıklılık sürecinin ve afet planlarının önemli aşamaları olan risk analizi, afet planı, afet planı eğitimi, afet planı tatbikatı, kitlesel yaralanma hazırlık planı, alternatif muayene ve tedavi alanları, tahliye planı ile ilgili çalışmaların araştırmaya katılan hekimler tarafından yeterli bulunmadığı anlaşılıyor.
Çalışmaya katılan hekimlerin önemli bir kısmı çalıştıkları hastanenin “Olağandışı Durum Risk Analizi”nin yapılıp yapılmadığını ve afet planı olup olmadığını bilmiyor. Çalıştıkları hastanede afet planı olduğunu belirten hekimlerin yarıdan fazlası, olmadığını belirtenlerin tamamı hastanelerini hazır bulmuyorlar. Bu durum, afet planlarının etkinliği ve uygulanabilirliğinin sorgulanmasını gerektiriyor.
TTB’den yapılan açıklamada “8-13 Eylül İstanbul / Batı Marmara seli bölgede sağlık kuruluşlarında önemli sıkıntılara yol açtığı, selden 2 sonra yapılan
İnceleme ve değerlendirmede Silivri Devlet Hastanesinde sağlık hizmet sunumu ile ilgili önemli sıkıntıların yaşandığı bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:
“ Hastanenin selden etkilenen bölümleri -radyoloji birimi dışında- halen kullanılmamaktadır. Hastane bodrum katında selden zarar gören kalorifer sistemi henüz onarılamamıştır. Kış koşullarının yaşanmaya başladığı hastanede ısınma elektrikli (infrared) ısıtıcılarla sağlanmaya çalışılmaktadır. Hastanenin elektrik dağıtım panelleri henüz onarılamamıştır. Bu sebeple tüm hastanenin enerji gereksinimi hastane dışındaki bir trafodan çekilen elektrik kablolarıyla sağlanmaktadır. Kablolar özellikle servis ve diğer birimlerin giriş çıkışlarında, sedye ve sandalyeyle hasta taşımada ve özellikle ayaktan hasta dolaşımının olduğu birinci katta fiziksel ve teknik risk taşımaktadır. Hastanenin poliklinik ve acil servisinde hekimler ve sağlık çalışanları gece ve gündüz bu koşullarda hizmet vermektedir. Hastanede halen acil durumlar dışında –cerrahi servisi olarak ayrılan 10 yatak dışında-genel olarak yataklı tedavi hizmeti verilememektedir. Cerrahi servisi olarak düzenlenen bölümde cerrahi girişim sonrası yatarak tedavi gören hastaların ısınması elektrikli (infrared) ısıtıcılarla sağlanmaya çalışılmaktadır.
Kan istasyonu selden sonraki bir ayın sonunda henüz hizmete açılmamıştır. Hastanenin mahkum koğuşu kullanılamaz durumdadır. Hastane çamaşırhanesi kullanılamaz durumdadır. Hastane mutfağı kullanılamaz durumdadır ve personele dışarıdan yemek getirtilmektedir. Hastanenin morgu kullanılamaz durumdadır. Hastanede hala olağandışı durumun bitmediği anlamına gelmektedir.
Beklenen Marmara depremine hazır olması mutlak zorunluluk olan İstanbul’da, Silivri Devlet Hastanesinin selden iki ay sonra hala olağan çalışma temposuna dönememiş olması ve sağlık hizmet sunumunda eksikliklerin sürüyor olması kaygı vericidir.
Hastanenin eksiklikleri ivedilikle giderilmeli, elektrik ve ısıtma sistemleri ile ilgili onarımın ivedilikle yapılıp bölgede yataklı tedavi hizmeti ile ilgili kısıtlılıklar giderilmeli, hastane sonrası için olağandışı durumlara hazır hale getirilmelidir. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim