• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?

Mustafa Bakır


Ateşli havale çocukluk çağında en sık görülen havale nöbeti türü oluyor. Altı ay- 5 yaş arasındaki çocukların yüzde 2-4?ü en az bir kez ateşli havale geçiriyor. Kardeşlerden birinde ateşli havale öyküsünün olması diğer çocuklarda nöbet olasılığını 2-3 kat arttırıyor. Böyle bir nöbet sırasında aileler çocuklarının öleceği korkusuna kapılıyor.

Ateşli havale nöbetlerinin yüzde 85?i basit nöbetlerdir.Bir kez ateşli basit nöbet geçiren 12 aylıktan küçük çocukların tekrar nöbet geçirme riski yüzde 50 iken 12 aylıktan büyük çocuklarda bu oran yüzde 30?dur. Tekrarlayan ateşli havale nöbetleri 5-6 yaşında kaybolur.

Ateşli havale geçiren çocuklarda beyinde organik hasar kalmaz. Asit ateşli havale nöbeti çocuklarda gelişme geriliğine ölüme yol açmaz. Tekrarlama riski 1 yıl içinde yaklaşık yüzde 30' dur.

Basit ateşli havale genellikle birkaç dakika sürer ve kendiliğinden geçer. Nadiren 10 dakikadan uzun sürebilir Hastanede yatırmaya radyolojik incelemeler veya EEG yapılmasına gerek yoktur. Yapılması gereken ateşe neden olan hastalığın tanısının konulup tedavi edilmesidir.

Ateşli havale nöbeti geçiren çocukta havaleye neden olabilecek menenjit veya ensefalit gibi önemli hastalıkların atlanmaması erekir. Menenjitli çocukların yüzde 13-18 inde havale nöbeti görülebilir.

Bir buçuk yaşından küçük ve ilk kez ateşli havale nöbeti, geçiren çocukların menenjit yönünden araştırılması ( beyin omurilik sıvısının incelemesinin rutin olarak yapılması) önerilir. Çünkü bu çocuklarda klinik bulgulara dayanarak menenjit tanısını koymak veya olmadığını ispatlamak çok zordur. Bir buçuk yaşından büyük çocuklarda menenjitin klinik bulguları tanı koymada daha fazla yardımcıdır.

Havale geçiren çocuk tükürüğünü bronşlarına kaçırmasını önlemek amacıyla yan yatırılmalıdır, ağzında herhangi bir şey varsa parmakla çıkartılmalı Solunumu 5-10 saniye süre ile dursa bilen yapay solunum ve kalp masajı gibi uygulamalar yapılamamalıdır. Nöbet sırasındaki hareketlerini durdurmaya da çalışılmamalıdır.

Evebeynin yapması gereken ama zor olan şey sakin kalmaktır. Bazı uzmanlar ateşin hızla düşürülmesinin havale nöbeti süresini kısalttığı görüşünde olduklarından cildi ılık kompresle ıslatmak süretiyle ateşi düşürmeyi önerir. Ama çalışmalar ateşi düşürmenin nöbet tekrarlarını önlemediğini gösteriyor. Ama , eğer nöbet 10 dakikadan uzun sürerse hemen acil polikliniğe başvurmak gerekiyor.

Acil polikliniğe başvuran ve basit ateşli havale nöbeti geçiren çocukta menenjit gibi ciddi bir bakteriyel enfeksiyon bulgusu yoksa 3-4 saat takip edilir kendine gelen ve ateşi düştüğü görülen çocuklar evlerine gönderilir.

İLK MÜDAHALE NASIL YAPILIR?

Ateşli havale geçiren çocukta aileler sakin olmalıdır. Ağızda yabancı cisim varsa parmakla çıkartılıp hava yolu açılmalı, çocuk yan yatırılmalı, dil ısırma olasılığı düşüktür ve ağza da herhangi bir şey konulmasın. Çırpınma- kasılma hareketlerine müdahale edilmesin. Solunum kısa süreli dursa bile yapay solunum yapmayın.Önceden ateşli havale geçirmişse diazepam fitil kullanın, havale 10 dakikadan uzun sürerse derhal hastaneye götürün."

 

Bu yazı toplam 2824 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim