• BIST 96.861
  • Altın 238,364
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 12 °C

Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği

Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr.Mecit Çalışkan Bakırköy Ruh-Sinir Hastalıkları Hastanesinde Psikiyatri ihtisasını yaptı. Aynı hastanede Başasistanlık , Baştabip Yardımcılığı görevlerinde bulundu.1999-2000 dönemi İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak da görev yapan Dr.Mecit Çalışkan 2001 tarihinden itibaren Haydarpaşa Numune Hastanesi Psikiyatri Klinik şefi olarak çalıyor. Klinik Şefi Dr.Mecit Çalışkan SAĞLIĞINSESİ ’nin sorularını yanıtladı.

Kliniğiniz ne zaman kimin tarafından kuruldu?
Kliniğimiz 2002 yılında dönemin Baştabibi Prof. Dr. Suphi Acar’ın gayretleriyle benim tarafımdan kuruldu. Daha önce hastanemizin psikiyatri kliniği yoktu. Anadolu yakası Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Hastaneleri içinde yataklı servisi bulunan tek kliniktir.

Kadronuz hakkında da bilgi verir misiniz?
Kadromuzda halen 1 şef, 1 şef yardımcısı, 5 uzman, 16 asistan ve 2 psikolog bulunmaktadır. 

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var?Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Hemşire, yardımcı personel ve sosyal hizmet uzmanı açığımız var. Elbette ki bu eksiklik hizmetleri olumsuz yönde etkiliyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden?
Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık 40.000 civarında ve gittikçe artmaya devam etmektedir. Psikiyatrik hastalıkların doğası nedeniyle mevsimsel değişiklikler oluyor. Örneğin; bahar mevsiminde affektif hastalıkların çoğalması gibi.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
25 yatağımız var.700 yataklı bir eğitim hastanesi için normal kabul edilebilir. Yıllık doluluk oranı yüzde 90 civarındadır.

Kliniğinizden çıkan yıllık bilimsel yayın sayısı ne kadar? 
Çok yeni bir eğitim birimi olmamız nedeniyle bilimsel veri tabanı oluşturmaya çalışıyoruz. Hizmetin yoğun olduğu bir hastanede çalışıyoruz. Yayın konusunda henüz istediğimiz noktada değiliz. Ancak yakın bir gelecekte bilimsel araştırma sayısını artıracağız.

Yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir? 
Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere çoğunlukla katılıyoruz. Psikiyatride kongre enflasyonu var. Vaktimiz oldukça seçerek katılmaya çalışıyoruz .

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir? 
Kliniğimiz bir çok yönüyle tercih edilen bir eğitim birimidir. Bize gelecek asistanların öncelikle ileride iyi bir psikiyatri uzmanı olmanın niteliklerini taşıması gerekir. Bilgili, sabırlı , kendini,hastalarını ve mesleğini seven kişilerin tercihi bizim de tercihimiz olur.

Kliniğinizin araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz? 
Kliniğimiz teknik donanım yönünden çok iyi seviyededir. EKT’ ler anestezi altında yapılmaktadır.Kütüphanemiz vardır. Eğitimler barko-vizyon sistemiyle yapılmaktadır ve internet her zaman bilimsel çalışmalara açıktır .

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?
Tıp mesleği geçmişe göre itibar kaybetmiştir. İş bulma imkanları olduğu için cazibesini henüz yitirmemiştir. Hekimlik zor ve saygın bir meslektir. Yapılan hizmetin karşılığı madde ile ölçülemez. Hekimlik para kazanma mesleği değildir, olmamalıdır. da. Ancak hekim de bir insandır; ihtiyaçlarını karşılaması doğaldır. Kurumda çalışan hekimlerin ücretleri yetersizdir.

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur?
Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını ve başarısını elbette etkiler. Hekim de bir insandır; doğal ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Kendisini hastasının sorunlarına odaklayan hekimin kafasında kendi ekonomik sorunları olmamalıdır .
Geleceğine ümitle bakan iyi bir çalışma ortamı olan hekim mesleğinden haz aldığı gibi bu hazzı ve mutluluğu hastalarına da yansıtır. Son zamanlarda görev sırasında saldırıya uğrayan hekimlerin güvenlik sorunu da gündeme gelmiştir. Kendini güvende hissetmeyen hekim de başarılı olamaz.


Döner sermayeden kliniğinize ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Döner sermaye geliri belki dahili branş olmamızın da getirdiği şartlar nedeniyle düşüktür. Döner sermaye gelirlerinin hekimi kısmen motive ettiği söylenebilir. Ancak getirdiği olumsuzlukları da gözden kaçırmamak lazım. Hekim sadece döner sermaye geliri artsın diye çalışan bir meslek erbabı değildir. Hekimliğin manevi hazzı bütün bunların üzerindedir ve olmak zorundadır. Yoksa hekimlik para kazanma mesleği değildir.

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Türk tıbbının geleceğinin iyi olacağını ummak istiyorum. Kaliteyi tutturabilmek şartıyla, tıp fakültelerinin artması gerektiğini düşünüyorum. Ancak halen hastanesi bile olmayan tıp fakültelerini düşündükçe karamsar olmamak mümkün değil. Mesleki itibar gitgide yıpranıyor. Deontoloji ve mesleki ahlak kaidelerinin yeniden hakim kılınması gerekiyor.

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden?
Psikiyatrinin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geleceği parlak. Ülkemizde psikiyatri uzmanı açığı devam etmektedir. Her geçen gün psikiyatri daha iyi anlaşıl makta ve ilgi artmaktadır.


Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı? 
İyi bir hekim bilgili, tecrübeli,ahlaklı, kendisi ve çevresiyle barışık ; mesleğini,meslektaşlarını ,hastalarını seven ve koruyan; kendini sürekli yenileyen, mensubu olduğu milletin değerlerini bilen;fertlerin düşünce ve yasalara saygı duyan iyi bir insandır.

Teşekkürler

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim