• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Haydarpaşa Numune Hastanesinde Asistan İSYANI!

Haydarpaşa Numune Hastanesinde Asistan İSYANI!
İstanbul’da Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan asistan hekimler, toplu eylem yaparak çalışma sürelerinin uzunluğundan, hak ettikleri ödemeleri almamaktan, vaat edilenlerin yapılmamasından yakındılar.

 

 

 Asistanlar hastane bahçesinde  yaptıkları basın açıklamasında şu satırların altını çizdiler:

“ Asistan hekimler olarak çalışma şartları ve performans sisteminden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıyayız. Biz gece-gündüz, 7 gün 24 saat kaliteli ve nitelikli bir sağlık hizmeti vermek ve aynı zamanda eğitim alabilmek için çırpınan emek gücüyüz.
 33-35 saatlere varan mesailer, haftada 110 saate varan çalışma süreleri hem insan haklarına hem de anayasanın çalışma ilkesine aykırıdır. Bu kadar ağır ve yıpratıcı koşullarda çalışan bir hekim, acaba hastasına ne kadar faydalı olabilir? Bu çalışma sisteminin yarattığı bedensel ve ruhsal tahribata rağmen hem eğitim alabilmek hem de hastalarımıza nitelikli bir sağlık hizmeti verebilmek için çırpınırken; uyumadan, yemek yemeden, evimize gitmeden sosyal ve aile hayatımızdan ödün verme pahasına verdiğimiz bu emeğin karşılığını alamamaktayız.

 Görevimizi sürdürürken her türlü sözlü taciz, fiziki saldırı ve darp ile karşı karşıyayız. En son Diyarbakır ve Konya’da hekim arkadaşlarımızın yaşadığı şiddet artık can güvenliğimizi nasıl sağlayacağımız kaygısını oluşturmuştur. Tam gün yasası ile 4-5 bin TL alacağımız basın yayın organlarında duyurulurken, asistan hekimlerin büyük çoğunluğu bunun yarısını bile alamamaktadır. Ciddi sınavları kazanarak, yıpratıcı, pahalı bir eğitimi tamamlayarak bu aşamaya gelmiş olan ve canını dişine takarak çalışan biz asistan hekimler ciddi bir ekonomik darboğaz ile karşı karşıyayız

Kötü Yönetim Hastaneyi Batırdı


 Hastanemizde aylardır hiçbir asistan hekim hakkını alamamakta ve çok ciddi bir emek hırsızlığı ve hak gaspı yaşanmaktadır. Diğer eğitim araştırma hastanelerine kıyasla aylardır çok düşük döner sermaye ek ödemesi almaktayız. Son 5-6 aylık süre içerisinde hastanemizin birçok kliniğine hiç döner sermaye ek ödemesi yapılmamıştır. Asistan hekimlerin döner sermaye ek ödemesi alamamasının nedeninin ''Yapılan girişimsel işlemlerin azalması ve performansın düşmesi değil, hastanenin borçlarının gelirlerinin iki katını aşması'' olduğu tarafımıza resmen bildirilmiştir. Ocak 2011'de eski otomasyon sistemi hiçbir gereksinim olmaksızın değiştirilmiş ve yerine altyapısız, eksik ve faturalandırma yapamamakta olan yeni bir sistem kurulmuştur. Bu sistem nedeniyle hastanemiz ve çalışanlar milyonlarca lira zarara uğratılmış ve bu konuda hukuki süreç başlatılmıştır. Bir kamu kuruluşunun o veya bu sebeple zarar etmesi veya kötü yönetilmesinin faturasının biz asistan hekimlere çıkarılmasını kabul etmiyoruz.Biz asistan hekimler hakkımız olmayan bir şey istemiyoruz ve kimsenin de hakkımızı gasp etmesine ve emeğimize el uzatmasına izin vermeyeceğiz. Haklarımızı alana, taleplerimiz karşılanana ve sesimizi herkese duyurana kadar bu durumu protesto etmeye devam edeceğiz. Bizler olmadan sağlık hizmetinin sürdürülemeyeceğini, işlerin bizsiz yürümeyeceğini er veya geç muhattaplarımız görecektir.
Hekim arkadaşlarımızı psikolojik baskı yaparak yıldırmaya çalışan, susmaları, haklarını aramamaları için tehdit eden, bir kliniğimizde hemşirelere doktor üzerinden yanlışlıkla döner sermaye verildiğini ileri sürerek bunun düzeltileceğini ve hesaplarına 500’er TL para yatırılacağı rüşvetini teklif ederek asistan hekimleri sindirmeye çalışan, ağza alınmayacak kadar yakışıksız ifadelerle bu haklı haykırışımıza kulaklarını tıkayanlara inat tüm asistan hekimler olarak buradayız.

Şu soruların cevaplarını merak ediyoruz;

1-Hastanenin borçlarının gelirlerinin iki katını aşmasının nedeni nedir?
2-Hastanede bu kadar borca sebebiyet verecek hangi hizmet yapılmıştır?
3-Diğer hastanelerin borcu gelirlerini aşmıyorken bu hastanenin borçları neden
gelirlerini aşmıştır?
4-Eski sistem durup dururken hangi gerekçeyle değiştirilmiş ve altyapısı hiçbir şekilde
hazır olmayan ve faturalandırma yapamamakta olan bu sistem hangi gereksinimle
kurulmuştur?
5-Asistan hekimlerin dilekçelerine yasal süre içerisinde neden cevap verilmemiştir?
6-Madem hastanenin borçları var ve bu az döner sermaye verilerek veya hiç
verilmeyerek çözülecekse hiç hasta muayene etmeden ve ameliyat yapmadan döner
sermayeden pay alan idari personel neden sıfır döner sermaye almamıştır?
7-Bir kamu kuruluşunun o veya bu sebeple zarar etmesi veya kötü yönetilmesi neden
bizim çoluk çocuğumuzun rızkına fatura edilmiştir?

Talep ediyoruz


1-Ocak 2011’den itibaren ödenmeyen veya eksik ödenen döner sermaye ek ödemelerinin iade edilmesi
2-Asistan hekimlerin eğitim aldığı gerçeği göz önüne alınarak, performanstan bağımsız, eşit, adil ve iş barışını bozmayacak güvenceli bir ücret
3-15.04.2011’de yayınlanan genelgeyle kısmen düzenlenen nöbet, mesai, eğitim ile ilgili düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi
4-Esnek mesai saatlerine son verilmesi ve çalışma saatlerinin resmi olarak belirlenmesi
5-Nöbet sonrası izin hakkımızın kullandırılması
6-Asistan hekimlerin görev tanımları ve sorumluluklarını net olarak ifade edecek yönergelerin hazırlanması
7-Asistan hekimlerin temsilciliğinin kurulması ve görüşlerinin alınacak kararlara yansıtılması
8-Her türlü baskıdan, hakaretken uzak ve meslek saygınlığına gölge düşürmeyecek bir çalışma ortamının ve güvenliğinin sağlanması
9-Asistan arkadaşlarımıza açılan disiplin soruşturmalarının derhal geri çekilmesi

 Bu taleplerimiz karşılanana kadar başta alkışlı protesto olmak üzere, daha ciddi eylem kararları alacağımızı, bu süreçte doğacak mağduriyetlerden tamamıyla bu talepleri karşılamayanların sorumlu olacağını basına ve kamuoyuna duyuruyoruz. Bu gerçeği kabullenmek istemeyen herkese bir kere daha haykırıyoruz ki; asistan hekimler köle değildir ve olmadıklarını er geç tüm muhataplarına göstereceklerdir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim